şükela:  tümü | bugün
 • eger animasyon film karakterleri en iyi oyuncu dalinda oscara aday gosterilebilse gercek aktorlerin arasindan siyrilip oscari alabilecek bir robo karaktere (wall e) sahip animasyondur.
  oldukca basit afisini gorup okullarin acilmasiyla beaber vizyona girecek olmasinin da etkisiyle burun kivirmisligim velakin islenis ve sunulus tarziyla kivirdigim burnuma caktigi aparkatla beni kendime getirmisligide vardir..
  bizi ayrintilara bogan ve butun bu ayrintilar-teoriler arasinda kafayi siyirmamiza neden olan bir matrixteki gelecek senaryosuna kiyasla dunyanin insanoglunun vurdumduymazligi-aymazligi neticesinde bir cop yiginina donustugu; insanoglunun rahata duskunlugu-bencilligiyle dogru orantili olarak mega-obez bir irka donustugu ve hatta artik yasanmaz hale getirdigi dunyayi terk edip bir uzay gemisinde yasadigi farkli ama dunyanin su anki hali dikkate alindiginda daha olasi bir gelecek senaryosu olusturmuslar.
  wachovskiler'n ele almasiyla yeni bir matrix uclemesine varabilecek bu kurgu; bu kadar basit bu kadar icten-duygu katilarak anlatilabilirdi.bilmiyorum ya ben kendimi karakterle ozdeslestirip(evet evet durbunle bir cop kutusunun karisimi o sirin sey) kendimi kaybettim. 2 robotun sevgiyi kesfedisleri (hosh bir tanesi daha onceden kesfetmisti ya digerine ogretmesi diyelim) ve belkide insanogluna insanligi hatirlatmlari. kah beni koltugumdan dusurecek kadar guldururken-kah nemlenen gozlerimi yanimda oturan sevdicegimden kacirmama neden olmus. sevdicegimin elini tutmayi hayal ettigim-planladigim bu ugurda ne numralar cektigim saf zamanlara geri dondurtmustur beni...

  sonsoz: hemen hemen her yastaki insanin kendinden birseyler bulabilecegi bir film seyredin seyrettirin-beni anin ;)
 • e.t. tadında, şimdiden bir klasik olmaya aday.
 • oscar ödüllerinde en iyi animasyon değil, en iyi film, en iyi senaryo hatta en iyi oyunculuk dallarında yarışması gereken bir pixar başyapıtı. (ama akademi bu inceliği yapamayacak kadar yobaz tabi ki) nemo, ratatouille, the incredibles ve daha nice pixar yapıtı bunun yanında artık gözümde tom-jerry çizgi filmi gibi kalmış oldu. belki de bir filmin ilk defa iyi özelliklerini saymaya üşendiğim için bu kadar kısa kesiyorum. evde deli gibi ivaa diyip dolanır oldum ne yorumu ne kritiği.? film hakkında söyleyebileceğim en mantıklı şey:

  iiiii va!!??
  iii vaaaa!!!
 • tek kelimeyle: olmuş
 • gün saydıran eşşek sıpası..
 • 98 dakikalık bir animasyon şaheseri
 • imdb'den alıntı bazı enteresan trivialar şöyle;

  isimleri kısaltmalardan oluşan robotların açılımları şunlar. wall-e: waste allocation load lifter-earth-class. eve: extraterrestial vegetation evaluator. m-o: microbe obliterator

  pixar'ın gerçek insan görüntülerine yer verdiği ilk film. bu görüntüleri hazırlarken görüntü yönetmeni roger deakins'e danışmışlar.

  filmde apple'a epeyce yer verilmiş. wall-e'nin şarj olduktan sonra çıkardığı ses mac'in sesi. wall-e her gece filmini ipod'undan izliyor ve kaptan yardımcısı kötü robot auto'nun sesleri apple'ın macintalksistemiyle elde edilmiş. bu apple takıntısının sebebi apple'ın kurucusu ve ceo'su steve jobs'un disney tarafından alınmadan önce pixar'a da ceo'luk yapmış olmasıymış.

  filmdeki rüzgar sesleri niagara şelalelerinden alınmış.

  wall-e'nin çöpten bulduğu objeler arasında 69 yapımı "hello, dolly!" filminin kaseti (izlediği film bu) ve içinde pong oyunu olan bir atari 2600 var.

  wall-e mekikle birlikte atmosferden çıkarken uydu yığınları arasında rusların ilk uydusu sputnik de var. (wall-e'nin suratına yapışan)

  auto'nun uygulamaya programlandığı prokolün adı a113. bu aslında kaliforniya sanat enstitüsü'nde çoğu pixar çalışanının eğitim gördüğü animasyon odasının numarasıymış.

  filmin sonundaki credits bölümünde vincent van gogh, georges seurat ve auguste renoir gibi ressamların tarzları taklit edilmiş.

  filmde kullanılmak üzere hurdalıklardan epeyce ses kaydı toplanmış.

  bazı sinemalarda "sundaye" adıyla gösterime girmiş.

  auto-hal9000 benzerliği ve space odyssey müziğine değinmeye gerek bile yok sanırım.
 • aylardır sinemada izleyecek adam gibi film bulamazken dağıtımcılar hellboy 2'yle aynı vizyon gününü belirlesinler. üzerine bayram nedeniyle bütün büyük salonlarda süper ajan k9 gösterilsin. biz de bu kadar beklemeye filmleri ufacık cep salonlarında izleyelim.

  şeytan diyor "beklemekten bıkmadın mı artık? aç şu torrenti." la havle.
 • pixar'ın hikmetinden sual olmayacağını bir kez daha gösteren film. ratatuy'da mutfakta geçen fare hikayesi çektiler, hayran bıraktılar. şimdi de robotlu aşk filmi çektiler, ratatuy'u da aştılar. ağlayacaktım lan nerdeyse.

  edit: evde beslemek için gerçeğini buldum an itibariyle.

  http://www.youtube.com/watch?v=as7uqtkx00c
 • insanın beynini s.ken o yoğun cümlelere, iletişim diyaloglarına hiç girmeden komik, eğlenceli ve bi okadarda robotik aşk temasını işleyen izlendikçe izlenesi film

  --- spoiler ---

  wall e nin eva için deli gib koşuşturmacası, ilk kez elini tutmaya çalıştığında evanın farketmesi üzerine utanması hemen başka bir şey ile uğraşması,
  aşk şarkısı çaldığı vakit, ateşin ön plana çıkması, ilk öpücüle wall e'nin ayaklarının yerden kesilmesi.. tek kelime etmeden bu kadar duygu yüklendirilemez sanırdım.

  --- spoiler ---