şükela:  tümü | bugün
 • oyuncu kadrosunda ilk filmdeki michael douglas, martin sheen ve charlie sheen'e ek olarak shia labeouf, carey mulligan ve susan sarandon’ı buluşturan, 23 nisan'da tüm dünya ile aynı anda ülkemizde de gösterime girecek film.

  bir oliver stone filmi.

  http://www.wallstreetmoneyneversleeps.com/
 • muhtemelen kuresel krize sebep olan turev enstrumanlari ve finansal sistemi itin gotune sokuyordur. new york'un prim delisi bankaci ve brokerlari ile ac gözlu yatirimcilarinin krizin ayyuka cikmasindan sonra gecirdikleri uykusuz gecelerinin hikayesidir. ozelestiri de vardir bi' ihtimal.
  hala bankaciliktaki o gunlerim aklima geldikce geriliyorum. ekonometri finallerinde bile o kadar stres yapmamistim lan ben.
  sandigim gibi bi' senaryosu varsa bence guzel filmdir.

  izlemeden once bence sunlara bir goz atin, o gunlere ait yazilari okuyun. acip makaleleri, gazete arsivlerini okumaya usenirseniz de sozlukteki entrylerini okuyun kronolojik olarak.

  (bkz: 2008 abd bankacılık krizi)

  tarihe gomulenler;

  mart 2008 : bear stearns
  eylul 2008 : lehman brothers
  eylul 2008 : merrill lynch

  direkten donenler;

  agustos 2008 : fannie mae
  agustos 2008 : freddie mac
  eylul 2008 : morgan stanley
  eylul 2008 : goldman sachs
  eylul 2008 : aig
 • oliver stone üstadın geri dönüş yaptığı filmdir. michael douglas her zaman ki gibi gene döktürüyor, carey mulligan ve shia labeouf arasındaki kimya da güzel izlenmiş.

  frank langella üstad kısa görünse de yer aldığı sahneleri muhteşem doldurmuş. eli wallach yaşına rağmen gene iyi bir performans göstermiş,josh brolin rolüne cuk diye oturmuş.

  2008 amerikan bankacılık krizini muhteşem şekilde işleyen ,beklentilerimi aşan, güzel bir film.

  ilk filmden gelen sürprizler muhteşem olmuş. bu sürprizleri burada yazmayacağım, gidin seyredin derim.

  müzikler ilk filmde olduğu gibi çoğunlukla david byrne ve brian eno üstadlara ait.

  kaçırmayın derim.
 • çok güzel, tatmin edici bir film olmuş. charlie sheen'in kısa da olsa görünmesi bir yana, charlie harper göndermesi ve shia labeouf'ün telefonunun eli wallach'a selam çakan melodisi çok şık.
  küresel ekonomik krizin nedenlerine ilişkin sahneleri biraz daha uzatıp konuyu deşseymiş kusursuz olurmuş.
 • shia labeouf yerine daha karizmatik biri oynasa güzel olabilecek bir film. o çelimsiz vücüdu ile adam liseli gibi. hemen kırılmasın shiacığım(tiksinç oldu farkındayım) her türlü üniversiteli gençlik, çılgın gençlik filminde yaşına bakmaksızın oynarsın abi sen.

  edit: bu arada işletme ve mat olayından çıkıp direk filme gidince o akan sayıların ve grafiklerin bir anlamı oluyor kafada.
 • filmde gecen bankalar ve onlarin hikayeleri ile wall street'in 2008 finans krizinde bas rol oynamis bankalar arasinda buyuk benzerlikler var:

  keller zabel: bear stearns ve lehman brothers karisimi bir yatirim bankasi. jp morgan chase, 17 mart 2008'de batmak uzere olan bear stearns'e yaptigi ilk satin alma teklifinde hisse basina 2 dolar onermisti. toplam 236 milyon dolar eden bu teklif, bear stearns binasinin emlak fiyatindan bile daha dusuktu. daha sonra fiyat hisse basina 10 dolara cikti ve jp morgan chase bear stearns'u satin aldi. bu satin alma isleminin gerceklesmesi icin amerikan merkez bankasi (federal reserve) 29 milyar dolar tutarinda bir toksik varlik riskini ustune almisti. eylul 2008'e gelindiginde ise lehman brothers krize girmis, ancak "moral hazard" gerekceleri bahane edilerek bu banka kurtarilmamisti (zaten bear stearns'u kurtardik, lehman'i da kurtarirsak gelecekte bu bankalar gene buyuk riskler alip yeni krizlere yol acarlar). bu gelismenin sonrasinda ise finansal kriz tepe noktasina cikmis, abd'nin 700 milyar dolarlık kurtarma planı devreye girmisti.

  churchill schwartz: jp morgan chase ve goldman sachs karisimi bir yatirim bankasi. churchill schwartz'in patronu bretton james (josh brolin), keller zabel'e yaptigi hisse basina 2 dolarlik teklifle jp morgan chase ceo'su jamie dimon'i andiriyor. ayni zamanda kendi hesabina kurdugu locust fund adli hedge fonu ile subprime mortgage'a dayali finansal varliklari aciga satan ve bundan fayda saglayan bretton james, bu yaptigiyla da goldman sachs'i ve goldman sachs isbirlikcisi hedge fon patronu john paulson'u cagristirmis (bkz: collateralized debt obligation). ayrica churchill schwartz'in pozisyon aldigi credit default swap kontratlarinin hazine/fed tarafindan kurtarilmasi, amerikan hazinesinin aig'yi kurtarmasina benzemis. zira "too big to fail" kategorisindeki sigorta devi aig kurtarilmasaydi, onunla credit default swap kontratlarina girmis goldman sachs da zarara ugrayacakti.

  edit: new york times'da filmin daha cok wall street ve finans krizi ile ilgili olan bir elestirisi burada. bir baska yazi da the new york observer'dan surada. filmin 2008-2009 finans krizini fazlaca arka planda biraktigi ve yuzeysel bir sekilde isledigi elestirilerine katiliyorum. ancak kanimca bu filmden kapsamli bir sistem (kapitalizm) elestirisi beklemek, en az barack obama'dan abd'ye komunizm veya sosyalizm getirmesini beklemek ve bunu yapmadigi icin onu elestirmek kadar naif ve tuhaf olacaktir.
 • bu filmle ilgili en büyük yanılgı filmin sistem eleştirisi yaptığı varsayımı olur. ilk filmi izleyeli uzun zaman olduğu ve filmi yarım yamalak hatırlayabildiğim için bu eleştirimi ilk film için söyleyemeyeceğim. ama bu ikinci filmde en büyük eleştiri sistemi etik dışı kullananlara karşı gözükmektedir. yoksa filmin sistemle ilgili temel bir eleştirisi bulunmamakta. hatta dürüst yollarla da olsa ne kadar kolay para kazanılabildiği vurgusu sürekli yapılmakta. henüz filmin başında genç borsacının bir küsür milyon dolarlık bonus aldığını görmekteyiz

  filmin en büyük sorunu hikayenin istenilen ivmeyi bir türlü yakalamaması. babası yerine koyduğu patronunun ölümünden sorumlu tuttuğu borsacıdan intikam almak için büyük hırs yapan genç adam bir süre sonra tüm bunları unutmuş olarak, kız arkadaşı ve babası arasındaki problemle uğraşmaya başlıyor. daha sonra intikam odaklı hikayeye dönüldüğünde ise o baştaki heyecan azaldığı için filmin seyiri daha yavan bir hal alıyor. zaten bu intikam meselesi de çok baştan savma bir şekilde film boyunca sürekli gözümüze sokulan uyduruk bir muhalif web sitesi yardımıyla hallediliyor. bu arada büyük borsa oyunları bekleyen seyirci de avcunu yalamış oluyor tabi.

  filmle ilgili bir eleştiri de gekko karakterinin pasif tavırlarına olabilir. zaten ilk yarıda çok az gördüğümüz gekko filmin geri kalanında da yanrolden sıyrılıp beklenildiği gibi ortalığı karıştıracak karakter haline gelemiyor. sadece filmin sonunda oldukça basit bir dolandırıcılık numarası yapıyor.

  bi de bu amerikan filmlerinde ki reklam olayı iyice saçma bir hal aldı ( yardım yemeğindeki mücevher sekanslarını hatırlayın lütfen) sürekli ürün reklamları yapılan bir film için de sistem eleştirisi yapılıyor demek de doğru olmaz kanatindeyim.
 • ben normalde paradan nefret eden bir insanımdır. gazetede ekonomi sayfalarını her zaman okumadan gecerim. ama bu filmi sevdim.

  --- spoiler ---
  ...
  esas kızın parayı cok seven bir babası vardır. kızımız bu sebeple paradan nefret eder:
  -(esas oglan) i wont have any money..
  -(esas kız) i growed up with a dad who loved money. if u think i care about it u really dont get me..
  ...
  baba kisisi kızını kazıklayıp basar gider, sonra pisman olur, parayı iade etmek icin ve af dilemeye kızına geri doner. esas kız oncesinde ondan gizli gizli kızımızın gorusmedigi babasıyla bulusan adamın bu hareketini ogrendikten sonra "sana guvenmiyorum, tıpkı babam gibisin" diyerek adamı terk etmistir. baba:

  -what? here nobody believes in coming backs? people are complicated hon.

  esas kız karısık insan ırkından olan esas oglanımızı affeder, opusup koklasırlar, biz de pismis kelle gibi sırıtarak sinemadan ayrılırız.
  --- spoiler ---
 • başarılı bir film olmuştur. aynı zamanda finansal krizin üzerine oldukça iyi bir zamanda çekilmiştir.
  keşke biraz daha fazla gekko olsaydı diyorum sadece.

  --- spoiler ---

  göndermelerin birçoğu yazılmış zaten. ben de bir tane ekliyeyim. louis zabel'ın intiharı adolf merckle'in intiharına benzemektedir. o da şirketi iflasın eşiğine geldikten ve volkswagen hisselerinde yaklaşık 1 milyar dolar kaybettikten sonra kendisini bir trenin önüne atarak intihar etmiştir 2009 yılında.

  çekimler gerçekten muhteşem olmuş. hem motosiklet hem de new york çekimlerine hayran oldum. yönetmenlik müthişti.
  sadece işte biraz daha gekko istedim. özellikle ilk bölümde pek karşımıza çıkmıyor. yine güzel bir plan kurgulayıp hem intikamını alıyor hem parasını alıyor hem de kızıyla barışıyor. 100 milyon dolar gelince her şey süt liman oldu bir anda. gekko gibi bir karakterin üzerine bir film daha çekilir arkadaş. okulda yaptığı konuşma da çok güzeldi.

  fed toplantısı sahnelerini beğendim özellikle. film sisteme değil, aşırılıklara eleştiri getiriyor daha çok.
  krizin ve wall street'in içine biraz daha çekebilirlerdi belki bizi. sanırım denge kurmak istemişler.

  bu arada bud fox'ı tekrar görmek güzel oldu. ayrıca ilk filmdeki yaşlı emlakçı hatun bu filmde de vardı. iyice yaşlanmış haliyle.

  keyifle izledim.

  --- spoiler ---
 • film genel anlamda sürükleyici, özellikle de ekonomik konulara ilgilenenler için eğlenceli olabiliyor, amma içi boş bırakılan bazı konular
  ve az zamana sığdırılan gereksiz numaralar da içeriyor. bununla beraber, oliver stone ve m.douglas hatrına seyrettik.

  --- spoiler ---

  gekko'nun ilk filmde hem sağ kolu hem de düşmanı olan charlie sheen'in canlardığı bud fox isimli elemanla karşılaşması çok kısa ve geyik üstü tutulmuş, film neredeyse intikam üzerine kurulu ve
  gekko'nun bu konuyu geçiştirmesi ve hiç bahsetmemesi çok tuhaf olmuş- sanki sheen'le parada anlaşamamışlar da oynamayı reddettiği için rolü kısa tutmuşlargibi bir izlenim uyandı.

  filmin müzikleri muhteşem, ancak müzik kullanımı çok fazla, film yer yer klip havasında geçiyor, özellikle motosiklet sahneleri bi boka yaramaz, filmin ciddiyeti falan kalmıyor orda.

  tulipmania ve lehman göndermeleri yerinde olmuş, bu kadar büyük gürültü kopan konularda fazla filmde rastlanmadı.

  m.douglas kansere rağmen gekko'nun hakkını vermiş, eli wallach kuş sesini bi kere çıkarsa iyiydi, 3-4. kerelerde salonca ağzına vurmak istedik.

  --- spoiler ---