şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: claymation)
 • wallace'ın kel bi kafası,kocaman kepçe kulakları ve de kocaman bi burnu vardır.ayrıca elleri ve ağzı da çok büyüktür.sırıtınca bütün dişleri görünür.beyaz gömlek,kırmızı kravat ve yeşil bi süveter giyer genelde.komik bi tiptir.gromit ise daha zekidir hakkaten.sütlükahve renginde sevimli bi köpeciktir.wallace'ın kahvaltısını falan hazırlar.her işine yardım eder.böyledir işte.güzeldir gerçekten de.:)
 • süper - (bkz: entrye süper diye başlamak)
  ince düşünülmüş esprileri ile tamamiyle dolu beyoğlu sinemasini (bkz: beleş dizayn) gülmekten yerle yapiştiran (bkz: öhö) çok başarili üç filmin kahramanlari... wallace mucit, kel ve cam silme işini yapan bir amcadir, krakerlerinin üzerine peynir sever, tut ki peynir bitti adam füze yapar, aya gider alir (bkz: wallace and gromit a grand day out) çünkü herkesin bildiği üzere ay peynirden yapilmiştir...
  özetle görülmesi gereken, insanin zamanini harcamaktan çok çok uzak, hemen hemen her ani espriyle dolu, zekice filmlerin kahramanlaridir wallace ve gromit, ve tabii ki nick park...
 • ayrica (bkz: a close shave) & (bkz: the wrong trousers)
 • peynir hastası wallace ile sadik köpegi gromit 'in maceraları. a grand day out, close shave, cracking contraptions, the wrong trousers adlı kısa filmleri vardır. eskisehir film festivalinde izlemistim bu filmleri. az konusmanin oldugu, olayin sadece jestlerle muthis bir bicimde anlatildigi muthis animasyon filmleriydi bunlar. bbcde de birkac kez rastlamisligim vardir.
 • sadece stopmotion kapsaminda degil herturlu karakter animasyonu konusunda ilklere imza atmis nick park filmleri. herseyden once o zamana kadar gelmis standart goz kafa tiplemelerinden siyrilinmis karikaturize goz ve kas hareketleri kullanilmistir. ilk defa stop motion olarak sivi madde simule edilmistir. zamaninin en buyuk stop motion karakterleri ve ortamlari kullanilmistir. ingiltere basta olmak uzere butun dunyada profesyonel olarak alanin acilmasini saglamistir. oyleki arkasindan gelen stopmotion lar hatta 3d animasyonlar icin kamera acilari olsun, espri tarzi olsun bir miheng tasi olmustur. su anda bile ustunden seneler gecmesine ragmen animasyon filmleri arasinda en iyileri sayilabilirler.
 • bu filmlerde bana kalirsa gromit hiç konuşmaz, sadık bir köpek olarak, ama hareketleriyle, gözleriyle bakışlarıyla derdini süper anlatır, seyircinin gönlünde taht kurar...
 • sadece "a close shave" ve "the wrong trousers" adlı iki bölümünü izlediğim kadarıyla hayvanların insan zekasına sahip olduğu ve öyle davrandıkları fakat konuşmadıkları, insanlarında bunun farkında olmadığı ve hatta insanların aptal oalrak resmedildiği hem drama hem de komedi unsurları içeren stop motion animasyon. ayrıca bir çok şeye de gönderme vardır.
 • çeşitli ürünleri satılır bunların bilumum ecnebi ellerde. defterleri, kalem kutuları, tshirtleri,...vs. hatta wallace figürlü bi kız tirbüşonunu 50 euro vererek alabilirsiniz, yeterince düşkünseniz.