şükela:  tümü | bugün
  • besinci cildinin birinci bolumu masallara, ikinci bolumu ise mitoslar ve soylencelere (yunan mitlerinden flying dutchmane kadar) ayrilmis olan super yararli bir ansiklopedi
  • 5. cildini hala okudugum, pek guzel eser... keske yeniden bassalar da, millet okusa, mitoslari ve soylenceleri bu kadar kolay ve akici bir dille bir daha hic bir yerde gormedim. mavi sakal falan da vardi.
  • zamanında sırf resimlerle alakası olduğunu düşündüğüm için tüm ciltlerdeki tüm yazıları okuğudum, sıradan ansiklopedilerden bin kat yararlı ansiklopedi çeşidi, ayrıca rengi sarıdır (bkz: national geographic)
  • "bilgi dunyasina yolculuk" ikinci adi ile 80'li yillarda bir dergi muhteviyatinda ,fasikul fasikul yayinlanarak ve bir cildin en son fasikulune gelindiginde cilt kapagi da verilerek meydana getirilen ansiklopedi idi. o yillarda pederbeyden aldigim harcliklarla alir zevkle okur idim, tabii ki validem hanimin "akli batasica azicik da bogazina ver su paralari" lakirdilari ile... (hey gidinin. ara nagme gecilse gozlerim dolacak lan)

neyse efendim, "adam yayinciligin" turkce haklarina sahip oldugu bu ansiklopedilerin ikincisinde "anakaralar ve baskentler", altinci cildinde "buluslar ve ulasim araclari" ve sekizincisin de "sanat tarihi ve yapilar" konulari yer alirdi. diger ciltlerini validem sagolsun tasinirken luzumsuz agirlik yapmasin hesabi komsu cocuklarina vermis, neyse ki atmamis, bir ise yaramis. ona da sukur...
  • bahsi geçen ansiklopedi sarı ve 10 ciltlikse eğer, adının walt disney ansiklopedi bilgi dünyasına yolculuk olduğu, çocukluğumun en güzel armağanıdır.
  • sarı kapaklı 10 adetlik serisinden sahip olduğum, o yaş için biçilmiş kaftan bilgi ansiklopedileri. çocukları birşeyler öğrenmek için teşvik eden, sadece resimlerine bile bakılınca birşeyler öğrenilen ansiklopedilerdir. şimdiye kadar bir çok kitabımı ihtiyacı olanlara verdim, eşe dosta veya kuruluşlara dağıttım ama bir tek onlara kıyamadım, kimselere veremedim.. çünkü içinde çocukluğumun bilgileri, merakı, öğrenme hevesi saklı..
  • 10 cildini de cilginlar gibi okudugum;5. cildini ezbere bildigim donald amcalı mickey mouse lu muhtesem cizimli eser.bulsam da tekrar okusam.
  • muhteşem bir eser. çocuklar için mükemmel bir kaynak. adam yayınları'nın logosunun beynime kazınmasını sağlamış, beşinci cildiyle hayal dünyamı geliştirmiş, "başkentler ve anakaralar" başlıklı cildiyle ankara va anakara ayrımını yapmamı, anakara kavramını öğrenmemi, türkçe'yi öğrenmemi sağlamış 10 ciltlik başyapıt.

belki kapitalizmin uşağı olmamı da sağlamış olabilir. olsun, varsın, ben danıld amca'yı, miki fare'yi çok seviyom.
  • beyazi soyle birseydi:
    http://www.ilkekitap.com/pinfo.asp?pid=2891

yanilmiyorsam kuzenimde falan vardi bu, ama bizdeki sariydi ondan da eminim. biricik kardesim tribbiani'nin bu seti hatirlayamamasi karsisinda hayli uzuldum, sozlukculerin yardimini bekliyorum. sari setin bir fotografinin kendisinin kafasinda tugla etkisi yapip hatirlamasina yardimci olacagini umuyorum.*
  • bilgi dunyasina yolculuk adli versiyonu sari kapakli ve 10 ciltlik olan ansiklopedidir.

hatirlayabildigim ciltleri:
    - anakaralar, baskentler [2. cilt]
    - masallar, mitoslar ve soylenceler [muhtemelen 6. cilt]
    - buluslar, ulasim araclari [?]