şükela:  tümü | bugün soru sor
  • dünyanın hemen hemen tüm ülkelerinden üniversite öğrencilerine, orlando'daki walt disney world resort bünyesindeki park veya otellerde yaz dönemi boyunca (10 hafta) çalışma hakkı tanıyan program. bir tür work and travel, ama aracı şirketlere para verilmesi gerekmeyenden. kısaca, 3 ay sıkı bir çalışmayla ortalama 2 haftalık bir amerika gezisini karşılayacak parayı biriktirebilir, "work and travel yalan yeaaa" diyen arkadaşlara cevabınızı verebilirsiniz.

    ancak "ohooo iyiymiş hadi gidelim" demeden önce bir takım hususlara değinmekte fayda var. öncelikle wdw, bırakın amerikayı, dünyada eşi benzerine kolay rastlanamayacak bir müşteri memnuniyeti politikası ve çok ciddi bir iş ahlakı ve disiplinine sahiptir. size de oraya ayak bastığınız andan itibaren bunu hissettirecek ve bu felsefeye aykırı bir harekette bulunmanızı önlemek için ellerinden geleni yapacaklardır. suratsız, keyifsiz, yorgun personele tahammülleri yoktur. 14 saatlik bir shift'in ardından bile dondurması yere düşen minik michael'a "merak etme miki maus sana yenisi hemen getirecek" diyecek şirinliği gösterebilecek sabıra sahip olmanız önemlidir. parkın "sihri"ni devam ettirmeniz ve "sahne"nin bir parçası olmanız temel görevlerinizden olacaktır. örneğin "sindirellanın şatosu neden maviiiğee" diyen sevgili maria'ya "ne biliyim ben mi boyadım" derseniz, tahmin bile edemeyeceğiniz bir hızda yanınızda bir manager bitecek ve size yola gelmenizi *nazikçe* tembihleyecektir. zira bir disney çalışanı olarak sizden beklenen "sindirellanın elbisesine uysun diye tabiki, tralala" gibisinden yaratıcılık dolu bir cevaptır.

    sonuçta disneyworld, gider orada miki mini'yle takılırım diye gidilecek yer değildir. mülakatlarda ortalamanın üzerinde bir ingilizce seviyesi ararlar ve buna göre belirlenir yerleştirileceğiniz pozisyon. parklarda patates kızartmaktan sindirellanın şatosunda yerleri silmeye, hediyelik eşya satmaktan otellerde oda temizliğine uzanan geniş bir görev yelpazesi vardır. en sevimli ayrıntı ise wdw'nin, yaz aylarında 40 derece sıcağı bulan ve hemen hemen her gün 1-2 saat yağmurun yağdığı iğrenç bir iklime sahip florida topraklarında kurulmuş olmasıdır. bu şartlar altında yaptığınız iş ne kadar keyifli olursa olsun (hele ki magic kingdom gibi günde 15000 kişinin girip çıktığı bir parktaysanız) sizi yerden kazımak zorunda kalabilecekleri yoğunluğa elbet varacaktır.

    programa başvurup da yapamayıp yarısında dönenle karşılaşmadım kendi dönemimde. evet yaptığı iş dolayısıyla disney'den soğuyan, artık miki görmek istemeyecek kıvama gelenler oldu ama aynı zamanda ikinci kere başvuranlar da oldu. demeye çalıştığım, keyfini çıkarmayı bilirseniz, biraz da kısmet meselesi eğlenceli bir yerde nispeten keyifli bir görev düşerse şansınıza, iyi vakit geçirmemekniz için pek az neden olacaktır ortada. burada unutmamamız gereken, bizim oraya "vasıfsız" işçi olarak gittiğimiz gerçeğidir ve beklentilerin bu doğrultuda belirlenmesi mutluluğunuzu maksimum düzeyde tutabilmeniz için şarttır sevgili dostlar.
  • hakkında daha çok bilgiye ulaşabilirsem çogzel olacak program. zira haftaya mülakata geliyo adamlar fakülteye.
  • 2018 yaz döneminde mülakatı geçersem dahil olacağım programdır.daha önce giden varsa yeşillendirebilir mi?