şükela:  tümü | bugün
 • bir sarkacın periyoduna kütlesinin etki etmeyeceğini gösteren deneyi yaparken, sarkacın üzerine kendisi çıkar ve on periyot boyunca sallanır durur. ayrıca ocw derslerinin takip edilmesi, fizik 1 ve fizik 2 derslerinde çok fayda sağlar.
 • insanı formüllerin ötesine götürebilen dünyaca ünlü, ödüllü fizik profesörü
  (bkz: x-ray astrophysics)
 • fizik 2 denen lanet derse çalışmaktan kafa sulanmış, son 2 saatir okunan kağıttan bir kelime bile öğrenilmemiş ise "iki walter lewin koyalım da keyfimiz yerine gelsin" denir ve izlenmeye başlanır. lost gibi bir bölüm bir bölüm daha derken sezon 1 bitirilir ve o gazla sınava girilir. sınav kağıdını görene kadar da başarabilme umudu korunur ta ki soru kağıdı gelip üzerinde logaritmasıyla, integral işaretleriyle soruları görülünceye dek. anlaşılır ki türkiye'deki fizik dersleri walter amcanın dediği gibi +q -q yükleriyle değil de hesap makinesi eskiten birimlerle işlenmektedir. işin içinden çıkılamaz, sınav kağıdında sıçıp sıvanılır hatta son bir puan alma umuduyla kağıda f = m . a bile yazılır ama nafile.

  ulan walter lewin, senin aklına uyduk, işin mantığını kaptık diye videolarını izleyip finale girdim ve 10 aldım. hesabını vereceksin ulan, bu dersi 4. sefer alırken seni bir daha izleyen böyle* olsun.
 • gönderdiğiniz e-postalara mutlaka bir kaç saat içinde ,aksatmadan, cevap veren kişi.
 • wikipedia'da kendisi için "walter lewin came to mit in january 1966 with the intent of spending one year in a post-doctoral position, but he never left." demi$ler. (bkz: smiley)

  http://web.mit.edu/…staff/faculty/walter_lewin.html
 • bizim akademik hocalarin "bizim amaclarimiz arasinda sizlere bir sey ögretmek diye bir sey yok, asil gorevimiz arastirmak" ve "biz o kadar anlatiyoruz didiniyoruz, ama siz bunu bile begenmiyorsunuz. o cok begendiginiz amerika'da hoca tahtaya cizer anlatir gecer, ogrenciye kisme bir sey anlatmak zorunda degildir" tarzi cümlelere sert bir yanittir bu hocamiz.

  hadi tamam senin arastirman var, peki walter lewin'in de mi yok ? üstüne üstüne adam mit'de prof ünvani ile ders veriyor. adam o kadar arastirma icinde ders anlatiyor, hem de en alasindan. simdi o anlatabiliyor da, sen neden anlatamiyorsun ? cok degerli arastirman yüzünden mi yoksa anlatmak istemeyisinden mi ?
 • çoğu öğrenciye sıkıcı gelen fizik konularını sınıfta yaptığı deneylerle, verdiği örneklerle zevkli hale getiren şahsıma da classical mechanics te çok faydası olmuş mit hocası. dersleri altyazılı olarak ocw den yada youtube den izlenebilir.
 • coulomb diyişine kurban olduğumun.
 • physics 8.03, vibrations & waves:

  walter lewin ses dalgalarından bahsederken haydi bir test yapalım diyor. oturuyor bir aletin başına*, frekansı 1000, 2000, 4000 hz şeklinde artırıp duruyor. her seferinde de duyamayanlar parmak kaldırsın diyor. 17 bin, 18 bin derken frekans iyice yükseliyor, duyma sınırımıza dayanmaya başlıyor. lewin de bunun üzerine artık sadece duyabilenler parmak kaldırsın diyor. 20 bin, 21 bin, 22 bin derken en son 27 bin diyor. sınıfta hala elleri havada olan öğrenciler var. ve hoca bu durur mu finali geliyor: "muhteşem kulaklarınız varmış çünkü 21 binde kapatmıştım."

  not: dersin tamamı burada, yukarıda anlattığım olay 10:00'da başlıyor.

  edit: verdiğim link davetliye özel hale gelmiş, çalışanı burada:
  https://www.youtube.com/watch?v=kglyi2acpdi
 • dünya üzerinde çorap üstü sandalet giyip şık olma hakkına sahip tek insan.usta.itü de okumama rağmen tek fizik hocam.