şükela:  tümü | bugün
 • soğuk savaş terimini ilk kullanan insan olduğu düşünülen kişi.
 • adinin dogru yazilisi: walter lippmann. niv york sitide dogup buyuyen zengin bir alman yahudisi ailesinin ogluymus. daha bebe yastayken yunanca ve latince ogrenmis ve harvard'a gitmis. sinif arkadaslarindan bazilari t s eliot, john reed ve conrad aiken imis. ilk genclik yillarinda koyu bir sosyalist imis hatta bernard shaw ile uzun uzun sosyalizm tartismalari bile yapmis. 1. dunya savasindan sonra liberal ve pragmatist olmus ve gercekligin halka ikna yoluyla ogretilebilecegi seklinde ozetlenebilecek bir gazetecilik anlayisi getirmis. hatta new republic'de falan bile yazmis.

  yazilarinda amerika'nin soguk savas politikalarinin savunma yonelikli oldugunun ve ulkesnin kazara bir imparatorluk haline geldiginin altini cizmis yillar boyunca. bu yuzden hep yasama organlarini elestirmis ve asya devletlerinin soguk savas denilen surecte tarafsiz kalmalari gerektigini savunmus.*
 • liberal demokrasinin önde gelen kuramcıları arasında yer alan, ayrıca iç ve dış politika eleştimeni olan amerikalı gazeteci.
 • 1922 yılında yazdığı "public opinion" adlı kitabında "stereotype" kavramını literatüre kazandıran amerikalı entelektüeldir.

  (bkz: stereotype/@derinsular)

  ana tema:
  (bkz: sosyal psikoloji/@derinsular)
 • "when all think alike, no one is thinking very much."
 • rıza üretimi kavramını ilk bulan da bu aslında. sonra tabii chomsky haldır haldır yazıp meseleyi yekpare bir bütün olarak ortaya koyduğu için, manufacturing consent meselesi de onunla birlikte anılır oldu. ama bu mezardan kalkıp "ben buldum" dese haklı. ben de bugün çok adil günümdeyim, liberal miberal ama hakkını veresim geldi. zaten böyle günlerde nerede boynu bükük bir garip görsem, hor görmem, kim bilir ne derdi vardır.

  gerçi pek bir derdi de yokmuş bunun. aileden zengin.
 • 1920 ve 1930'lar amerika'sının en önemli entelektüellerinden biri olan ünlü düşünür. kavram yaratma konusunda uzmandır ayrıca. cold war, bewildered herd gibi terimleri o icat etmiştir.

  http://en.wikipedia.org/wiki/walter_lippmann
 • "özgürlük savaşı asla bitmez. özgürlük bir gün servetin gücüne karşı, bir başka gün siyasetçilerin entrikalarına karşı, bir başka gün bürokratların kalıcı kötülüklerine, bir başka gün faşiste ve militariste, bir başka gün vurguncuya, sonra çetelerin öfke ve histerisine, cahilliğe ve aptallığa, suçluya ve ikiyüzlüye karşı savunulmalıdır. bu misyonda her "uygar" insan ölene kadar askerdir ve yaşamın zevkinin farkına sadece bir yerde, birisi insan ruhunun özgürlüğü için kesin ve son darbeyi vurduğu anda varabilir." - walter lipmann
 • ''gazetecilikteki en büyük kural, her zaman doğruyu söylemek ve şeytanı ayıplamaktır.'' diyen kişidir.
hesabın var mı? giriş yap