şükela:  tümü | bugün
 • 1700'lerin sonu ve 1800'lerin başında yaşamış sir ünvanlı iskoç yazar, şair. alexandre dumas, cooper, puşkin gibi yazarlardan etkilenerek şövalyelerle ilgili oldukça hamasi romanlar, goethe etkisinde iç burkan ballad'lar yazmış. bilhassa scott'un kadınları enteresandır; bugünün pop kültürünün önemli parçalarından pembe (ya da beyaz) dizilerdekilere benzer kadın kahramanlar yaratmış kitaplarında. hayatını püritenliği ekarte etmeye adamış d h lawrence , oğullar ve sevgililer kitabında kahramanlarından paul'ü aşık ettiği miriam'ı scott romanlarına hayran, göl kıyısında düşler kuran, peri, prenses, beyaz atlı prens hikayelerine düşkün, aristokrasiye derin bir özlemle bağlı bir işçi kızı olarak resmeder, bir nevi öcünü alır yazardan. rose of rapture tarzı aşk, ihtiras ve bilumum habis duygularla bezeli bu kahramanlık öykülerini okumak kış günlerinde içimizi ısıtan, nane limonlu ve muzip bir şey.
 • (bkz: ivanhoe)
 • olum son uyku mu?
  hayir, en son ve kesin uyanis. - sir walter scott
 • iskoç kimliğinin ortaya çıkışında çok önemli bir yeri olan iskoç yazar. tarihi roman kavramı onuna anılır. iskoç pound'unun ön yüzünde onun resmi vardır.
 • çok üretken bir yazarmış, ben bugün bunu gördüm. cilt cilt roman şiir yazmış... bazı önemli eserleri şunlardır: the minstrelsy of the scottish border, the lady of the lake, ballads and lyrical pieces, waverley, guy mannering, rob roy, old mortality....
 • franz schubert'in ave maria'sinin (ellens dritter gesang) sozleri aslinda sir walter scott'in lady of the lake siirinden alinip almanca'ya cevrilmistir. yani pek cok kisinin sandiginin aksine schubert bu unlu liedini latince duanin metni uzerine bestelememistir. donizetti'nin lucia di lammermoor operasinin librettosu da scott'in the bride of lammermoor adli romani baz alinarak yazilmistir. vincenzo bellini'nin i puritani operasinin kokeni de scott'un romani old mortality'dir.
 • ingiliz cin üreticilerinin baskısıyla 3 katına çıkan vergilerin makul hale gelmesini ve bugün tüm dünyada böylesine yaygın şekilde viski içilebilmesinin sebebi olan ünlü yazar.

  1820 yılında sir walter scott kral iv. george'u iskoçya'ya davet eder. kralı geleneksel iskoç misafirperverliğiyle son derece iyi ağırlar ancak hiç çekinmeden krala sürekli o sıra yasadışı olan viski ikram eder. yaşadıklarından ve ilk kez içtiği bu içkiden çok etkilenen kral londra'ya döner dönmez vergi kanunun yeniden ele alınıp makul oranlara çakilmesini emreder.
 • lukacs kısaca der ki; scott edebiyatta realizm konusunda bildiğin katıksız bi devrimcidir der. niye çünkü tarihsel roman denen şeyde krallar hükümdarlar, şövalyeler paşalar vardır ve devrimleri yöneten onlardır, hiç hata neyin yapmazlar. fakat scott öyle yapmamış. o devrimlere giden yolun tamamını, sıradan bi karaktere yüklemiş. yani bi kralı bile anlatsa, onun sıradan hallerini yansıtmış ve toplumsal değişimle birlikte onu da değiştirmiş, devrim koşuluna onu da hazırlamış. gerzek romantiklere benzetmemiş demiş. aferim ona demiş.
 • istanbul hakkında şiir yazmıştır.

  --- spoiler ---

  koridorlar bomboş,
  duvarlarda eski zırhlar,
  ahırlarda yaşlı seyisler var.
  kadınlar, papazlar ve ak saçlı adamlar,
  geri kalan erler harp meydanındalar

  --- spoiler ---

  marmion, s. 329-330.
 • “paranın öldürdüğü ruh, kılıcın öldürdüğü bedenden fazladır.” demiş.