şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: ivanhoe)
 • olum son uyku mu?
  hayir, en son ve kesin uyanis. - sir walter scott
 • iskoç kimliğinin ortaya çıkışında çok önemli bir yeri olan iskoç yazar. tarihi roman kavramı onuna anılır. iskoç pound'unun ön yüzünde onun resmi vardır.
 • çok üretken bir yazarmış, ben bugün bunu gördüm. cilt cilt roman şiir yazmış... bazı önemli eserleri şunlardır: the minstrelsy of the scottish border, the lady of the lake, ballads and lyrical pieces, waverley, guy mannering, rob roy, old mortality....
 • franz schubert'in ave maria'sinin (ellens dritter gesang) sozleri aslinda sir walter scott'in lady of the lake siirinden alinip almanca'ya cevrilmistir. yani pek cok kisinin sandiginin aksine schubert bu unlu liedini latince duanin metni uzerine bestelememistir. donizetti'nin lucia di lammermoor operasinin librettosu da scott'in the bride of lammermoor adli romani baz alinarak yazilmistir. vincenzo bellini'nin i puritani operasinin kokeni de scott'un romani old mortality'dir.
 • ingiliz cin üreticilerinin baskısıyla 3 katına çıkan vergilerin makul hale gelmesini ve bugün tüm dünyada böylesine yaygın şekilde viski içilebilmesinin sebebi olan ünlü yazar.

  1820 yılında sir walter scott kral iv. george'u iskoçya'ya davet eder. kralı geleneksel iskoç misafirperverliğiyle son derece iyi ağırlar ancak hiç çekinmeden krala sürekli o sıra yasadışı olan viski ikram eder. yaşadıklarından ve ilk kez içtiği bu içkiden çok etkilenen kral londra'ya döner dönmez vergi kanunun yeniden ele alınıp makul oranlara çakilmesini emreder.
 • lukacs kısaca der ki; scott edebiyatta realizm konusunda bildiğin katıksız bi devrimcidir der. niye çünkü tarihsel roman denen şeyde krallar hükümdarlar, şövalyeler paşalar vardır ve devrimleri yöneten onlardır, hiç hata neyin yapmazlar. fakat scott öyle yapmamış. o devrimlere giden yolun tamamını, sıradan bi karaktere yüklemiş. yani bi kralı bile anlatsa, onun sıradan hallerini yansıtmış ve toplumsal değişimle birlikte onu da değiştirmiş, devrim koşuluna onu da hazırlamış. gerzek romantiklere benzetmemiş demiş. aferim ona demiş.
 • “paranın öldürdüğü ruh, kılıcın öldürdüğü bedenden fazladır.” demiş.
 • yakın zamanda gene bir polis cinayetine kurban giden siyahi amerikalı. fakat katil polis bu defa baltayı taşa vurmuş; cinayet an ve an görüntülenmiş, üzerine de vurulan şahsın üzerine sahte delil bırakırken kameralara yakalanmıştır. bildiğim kadarıyla 10 yıl hapis cezası almış.

  ingilizce bilmiyorsanız bile videoyu izleyebilirsiniz.

  http://www.thedailybeast.com/…ource=tdb&via=fb_page
 • abd'deki polis vahşetinin son kurbanı.

  polis memuru michael thomas'ın ifadesine göre, arbede sırasında walter scott elektrik şok cihazını polisin elinden almış ve polis de ölüm korkusu ile walter'ı öldürmüş.

  ancak benim internete düşen görüntüde izlediğim durum hiç de öyle değil. görüntü şok cihazının yerde olduğu anda başlıyor ve bu anda walter arkasını dönerek polisden kaçmaya başlıyor. kendisinden kaçan şüpheliyi yakalamaya bile tenezzül etmeyen polis de, arkasından 8 kurşun sıkıp walter'ı öldürüyor. sonra da yerdeki şok cihazını alıp giderek walter'ın ölü bedeninin yanına koyuyor.

  kısaca durum hiç de polisin anlattığı gibi walter'ın şok cihazını polisin elinden alması ve polisin kendisini tehdit altında hissetmesi şeklinde cereyan etmiyor. çünkü, ortada kendisinden kaçmaya çalışan şüpheliyi tehdit oluşturmadığı hâlde yakalama ya da etkisiz hâle getirme amacı gütmeden yakın mesafeden 8 kurşun sıkarak öldüren bir polis var. walter hem ölüm anında polise karşı bir tehdit oluşturmuyor, hem de polis walter'ı yakalamaya ya da etkisiz hâle getirmeye bile tenezzül etmiyor.

  kameraların cep telefonlarına entegre olmadığı, her köşe başında güvenlik kameralarının bulunmadığı dönemlerde polis ve devlet vahşetlerinin üstü örtülüyordu ve biz sadece bize anlatılanı biliyorduk ama teknolojinin verimli yönde gelişmesi ve internet sayesinde bu durum değişmeye başladı. george orwell'ın tahmininin aksine, köşe başlarındaki kameralar sadece vatandaşın başına değil devletin de başına bela olmaya başladı. bir nevi devletin, polis devlet olmaması gerektiğinin ve polisin dizginlerinin çok sıkı tutulması gerektiğinin ispatı yine teknoloji oldu. eğer "benim polisim destan yazdı" çarpıtması yerine ali ismail korkmaz, sözde kabataş tacizi, eric garner ve walter scott gibi hadiselerden doğru sonuçlar çıkartılırsa ve gerçeğin anlatılandan ne kadar farklı olabileceği idrak edilirse dünya da daha iyi bir yer olma konusunda ilerler.