şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yazmama gerek yok sanırım ama yine de belirteyim, breaking bad hakkında ciddi spoiler içerir.

  --- spoiler ---

  breaking bad hakkında konuşan herkesin "kötü adam" olarak yaftaladığı walter reisin aslında dizideki belki de en iyi adam olması. karakterimiz üst düzey bir kimyager olmasına rağmen ortağının şirketinden ayrılıp mütevazi bir lise öğretmeni olma yoluna giriyor. bu da yetmiyor, hayatında her zaman kurallara uyan, boş yolda kırmızı ışıkta karşıdan karşıya geçmeyen örnek vatandaşımız mr. white hayatında bir dal kent switch bile içmeden akciğer kanserine yakalanıyor. bu süreçte düşüncelerinin nasıl değiştiğine hep birlikte tekrar bakalım isterseniz.

  öncelikle, kendisi gibi zavallı insanların halinden anlamak için bir süre uyuşturucu müptelaları ile ilişki içerisinde oluyor. daha sonra sadece hayatlarını biraz renklendirmek istedikleri için toplum tarafından dışlanmış, suçlu gözüyle bakılan bu insanlara yardımcı olabilmek için onları mutlu eden sözde "uyuşturucu" denilen maddeyi en saf ve kaliteli düzeyde üretiyor. karakterimizin "this is not a money business, this is an empire business" demesinden de bunu para için değil, tutkusu ve insan sevgisi için yaptığını anlayabiliyoruz. üstelik işlerin başına kendisi geçtiğinde de istihdam yaratıyor, yaşadığı bölge olan albuquerque'nin ticaret hacmini genişletiyor. sırf devletin saçma sapan yasaklarından ve toplumun bir kısmını faşist bir şekilde "bağımlı" olarak dışlamasından dolayı kazandığı üç kuruşu aklamak için çamaşırhane alıp bir de orada para aklamakla uğraşıyor. toplum baskısından dolayı beyni yıkanmış eşine karşı bu durumdan dolayı mahcup oluyor ve aldatılıyor, çocuğuyla bile yaptığı güzellikleri paylaşamıyor ama yine de yılmıyor. kendisinin sonunu da toplumun rahatsız normlarını savunan kayın biraderi hazırlıyor, ama olgun kişiliğiyle bunu da kabulleniyor ve göğüslüyor kahramanımız. yetmiyor, aile hasreti yaşayan jesse pinkman için baba rolünü oynuyor, ona destek oluyor.

  iş aşkı ile yanıp tutuşan hümanist karakterimiz, entelektüel kişiliğine rağmen sırf insanların mutluluğu uğruna krazy-8, tuco, gus fring gibi rahatsız kişiliklerle bile bire bir uğraşıyor. kendisini rahmetle anıyoruz, keşke toplum bu kadar kör olmasaydı be mr. white.
  --- spoiler ---