şükela:  tümü | bugün
 • alman filolog. hermann diels'le birlikte "sokrates öncesi düşünürlerin parçaları" adlı kitabı hazırlayıp son halini 1951'de berlin'de yayımlamış. konuyla ilgili ana başvuru kaynağıdır. kranz'ın hazırlayıp suat yakup baydur'un ("suad y. baydur" diye de geçer) aslından türkçeye çevirdiği 1949 tarihli "antik felsefe" de bu geniş çaplı çalışmanın epey kısaltılmış bir biçimi. konuyla yakından uzaktan ilgili herhalde herkesin bir ara elinden geçmiş bir kitaptır. sokrates öncesi yunan düşünürlerinden olduğu kadar, homeros'tan, hesiodos'tan, tragedya yazarlarından, hipokratik metinlerden de parçalar ve açıklamalar verir. notlarında "bkz" yerine "bakıla" kullanılır ve cümle başına değil sonuna koyulur. empedokles'ten bir tümce: "zavallılar, pek zavallılar, çekin ellerinizi fasulyeden!"

  (bkz: hermann diels)
  (bkz: suat yakup baydur)
 • yolu bir donem istanbul universitesi 'nden de gecmis bir felsefe hocasi.

  (bkz: antik felsefe)
 • (bkz: antik felsefe) adlı yapıtı pre-sokratik düşünceleri özümsemeye çalışmak için harika bir yol göstericidir. kendi yaptığı küçük yorumlar aydınlatıcı olmakla birlikte filozofların kendi yapıt ya da fragmanlarından yapılan alıntılar harikadır.

  pre-sokratik dönemin önemini heidegger boşuna bu kadar vurgulamıyor. düşüncenin, kavramlaşıp canlılığını yitirmediği bir dönem gerçekten de. batı felsefesi ve metafiziğiyle ilgilenen herkes sürekli dönüp dönüp pre-sokratiklerin ne dediklerini anlamaya çalışmalıdır.
 • antik felsefe adlı kitabı her felsefeyle uğraşan er kişinin okuması gereken bir eserdir. fragmanlardan (doğrudan orijinal metinler) çeviri yapılmıştır. (bkz: suat d. baydur) (bkz: cinius-sosyal yayınlar)