şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: walther)
 • mkenin urettigi 7.65 - 9.00 mm'lik kirikkale tabancasinin orijinali.
 • kirikkale anladığım kadarıyla p 38'den değil aynı markanın"pp" modelinden taklit edilmiş
  karşılaştırma için:
  http://gungallery.euweb.cz/pict/walther pp.jpg
  http://www.mkek.gov.tr/images/pistol.jpg
  ayrıca (bkz: parabellum)
 • decepticon lideri megatron un dönüştüğü silah formudur.
 • (bkz: walther ppk)
 • luger p08 ile beraber alman çıplağı olarakta anılır.
 • nazi subaylarının kullandığı tabanca olarak tanınır , ayrıca o dönemi yansıtan filmlerde sıkça görülen silahtır.
 • 2.dünya savaşından hemen önce luger p08'lerin büyük çaplı bir savaşta yeterli olmayacağını ve kronik sorunlarının nispeten zorlu savaş koşullarında , yakın çatışmalarda askerlerin başına iş açacağını düşünen alman ordusunun özel isteği üzerine geliştirilmiş olan tabanca. 1 şarjörde 8 atımlık 9x19 mm parabellum mermi bulunur. etkili menzili 50 metredir. daha sonra bir çok silah üretim fabrikası tarafından kopyalanmış ve çeşitleri üretilmiştir.
 • çıplak/açık namlulu bir tabancadır. bu yüzden alman çıplağı olarak bilinir. namlunun çıplak/açık olması, namlunun çabuk soğumasını sağlar ve silahın performansı artar. günümüz çıplak namlulu silahlardan en bilineni, beretta 92 modelidir.

  bu tabancada, irca yayı iki tanedir.

  p38'in, diğer tabancalarda pek rastlanmayan bir özelliği de, boş kovanı sağdan değil sol taraftan dışarı atmasıdır.

  edit: tüm modelleri kovanı soldan mı tahliye ediyor, sağdan tahliye edeni var mı, bilmiyorum.
 • türkiye'ye gelişi 1940'lı yıllara rastlar. jandarma genel komutanlığında 1990'lı yıllara kadar carl walther armbandlı versiyonları hizmette kalmıştır. kendine çok has bir sürgü düşürme mandalı vardır. çıplak namlu ve ön desteğini daha sonra beretta92f ailesine de miras bırakacaktır.

  bu alet doğu anadoluda pkk öncesi dönemde eşkiya makulesinin özellikle popüler tabancalarından biriydi. anlatılana göre ele geçen yol kesiciler falan söz konusu silah bu olduğunda okkanın altına bayağı gönüllü gitmekteydiler. örneğin olaylardan birinde 1981 yılında darbe sonrası silahların müsadere edildiği dönemde siirt'te yol kesen mıho isminde* bir haydut varını yoğunu herşeyini teslim ettiği halde bir adet tabancasını çıkarmamaktadır. ancak hakkındaki ihbar birden fazladır her biri de bu şüphelinin iki tabancası olduğunu bildirmiştir. sadece biri müsadere edildiğine göre diğerini saklamaktadır. nuh der peygamber demez, tabancayı nereye koyduğunu söylemez eşkiya. jandarma karakolunda 4 gün 4 gece silahın yerini söyleyene kadar nefis bir dayak yer. en sonunda dile gelir ve tabancasının yerini çaresiz söyler. yüklükte darı koçanlarının arasına saklamıştır. cendermeler gidip silahı alır getirir sorgu odasındaki mıhonun karşısına koyar. eşkiya walther p38 tabancasını gözyaşlarına boğulup yarı kürtçe şöyle bağırır:

  "hay bir oğlusum* öleydi de bunu benden almıyaydın gomutan"

  budur. kullananın gönlünde değeri budur bu silahın.

  ha bir de durmadan göztepe diyorlardı bu tabancalara. göztepe ne ki lan? izmir takımı? istanbul'un semti? sakarya ovasındaki 310 rakımlı tepe? 9mm bir alman tabancasıyla bu isim nasıl ilişkilendirilebilir?

  sonra düşün düşün düşün anca bulduk.

  (bkz: gestapo)