şükela:  tümü | bugün
 • 18 eylül 1900 tarihinde wittenberg'te doğup 1 mayıs 1982 tarihinde bad rothenfelde'de vefat eden "çocuk general" lakaplı nazi almanyası generali.
  1920 yılında weimar cumhuriyeti'nin ordusuna (bkz: reichswehr) katılan wenck 1939-1942 yılları arasında 1. panzer tümeni'nde operasyon şefi olarak görev almış ardından kısa bir süre harp akademisi'nde eğitmen olarak görev yaptıktan sonra doğu cephesi'nde 57.ordu ve 3. romanya ordularının harekat dairesi başkanı olmuştur.doğu cephesinde muhtelif ordularda harekat şefliği yaptıktan sonra 1945'te heinz guderian tarafından 11.ss zırhlı ordusuna felix steiner ile birlikte komutan olarak atanmıştır.macaristan'a yapılan saldırı (bkz: operation sonnenwende) başarısız olduktan sonra adolf hitler'den sovyetler'in berlin kuşatmasını yarmak için 21 nisan 1945'te felix steiner'in birlikleriyle buluşma emrini almasına rağmen potsdam yakınlarında sovyet birliklerince geri püskürtülmüştür.bu olayın ardından 12.ordusu ile birlikte batıya doğru geri çekilen wenck teslim olduktan sonra 1947'ye kadar hapiste kalmış,1982'de de araba kazası sonucu ölmüştür.
 • kendisi berlin muharebesinin bana göre en önemli generalidir. adına başlık açılmaması şaşırtıcı. the boy general olarak da bilinir. sebebi nazilerin en genç generali olmasıdır, zira kendisi 1900 doğumludur.

  1939 yılında 12. ordu kuruldu. 4 tanesi zırhlı birlikler olmak üzere toplam 15 tümenden ihtiva bir şekilde doğu avrupaya ilerledi ve yugoslavya ile yunanistan'ı ele geçirdi. daha sonra 12. ordunun merkez olduğu ordu grubu e kuruldu ve bu ordu grubu doğu akdenizden mesul olmakla görevlendirildi. almanya yenilmeye, orduları küçülmeye başladıkça da macaristan'dan avusturya'ya geri çekilirken 1945 yılında ordu grubu e dağıtıldı ve maximilian freiherr von weichs tarafından kumanda edilen ordu grubu f'ye katıldı.

  bu olaylar gerçekleştikten bir ay sonra 12. ordu tekrar kuruldu ve başına walther wenck getirildi. görevi şehrin batısını ingiliz ve amerikan ilerleyişini durdurmaktı ancak bu sırada steiner de geri çekildiği için, imkansız olan görevi bir hayale dönüştü. zira ona gelen emirde, batıdan yaklaşan müttefikleri püskürtüp, hızlı bir manevra ile doğuya taarruz edip theodor busse kumandanlığındaki 9. ordu ile birleşip sovyetleri de mağlup etmesi gerektiği iletildi. çünkü bu sırada doğu cephesinde de işler bir hayli kötüydü. hitler'in berlin'i kurtarmak için tek umudu wenck'ti.

  sovyet ordusu bitmek tükenmek bilmeyen asker sayısı avantajı sayesinde batı cephesindekilere göre çok daha geniş bir çemberi daraltarak ilerliyordu. hitler'in aksine generaller savaşın çoktan bittiğini görmüştü ve düşmanı hezimete uğratmak yerine minimum kayıp ile teslim olmayı planlıyorlardı. birinci öncelik sivilleri -nispeten- güvenli bir yere ulaştırmak, ikincisi ise daha insaflı bir düşmana teslim olmaktı. ikisi de batı cephesini işaret ediyordu. zira komünistlerin sicili batı cephesindeki müttefiklere göre çok daha kirliydi. sivilleri katlederek, kadınlara tecavüz ederek ilerliyorlardı. ayrıca hiçbir nazi, amerika yahut ingiltere gibi bir seçenek varken asla sovyetlere teslim olmazdı.

  general wenck'in planı şehri tamamen kuşatan sovyet ordusunu yarıp sivilleri amerikan işgalindeki topraklara ulaştırdıktan sonra koridoru kapatıp amerikalılara teslim olmaktı.

  taarruza geçmeden önce ordusuna "yoldaşlarım, bu son saldırımız olacak. artık mevzubahis berlin değildir, reich değildir." diyerek konunun bir savaş olmaktan, vatani bir görev olmaktan çıkıp insani bir görev olduğunu söylemiştir.

  12. ordu taarruza geçince potsdam'a ulaştı, ancak sayıca devasa bir üstünlüğe sahip sovyet ordusuna karşı koyamadı. beelitz'de* bulunan general busse emrindeki 9. ordu ile birleşince şehrin batısında bir koridor açmayı başardı.

  o gün general wenck, kaynaktan kaynağa değişmek ile beraber 10 bin ile 1 milyon arasında sivili açtığı koridordan amerikan bölgesine ulaştırdı. bütün siviller, en son da askerler geçtikten sonra kendisi köprüden en son geçerek elbe nehrinin batısına geçti ve şansı sayesinde amerikalı general william hood simpson'a teslim oldu. şansı sayesinde diyorum, zira general simpson amerikan mevkidaşlarına göre daha duyarlı bir askerdi. general wenck, sivilleri ve askerlerini sovyetlerden koruduktan sonra şans da ondan yana olmuştur ve teslim olabileceği en uygun generale teslim olmuştur.

  antony beevor, halbe muharebesini anlatırken "en şaşırtıcı olan ise 25 bin askerin ve on binlerce sivilin sovyet ordusunun üç hattını da yarabilmiş olmasıdır." der. tarihin her devrinde destanlar saldırı değil, savunma savaşlarında yazılmıştır. zira sadece kaybedecek hiçbir şeyi kalmayan insanlar, inanması güç zaferler kazanmaya muktedir olabilirler.