şükela:  tümü | bugün
 • naziler'in yahudiler'den nihayeten kurtulma karari aldiklari konferans. berlin yakinlarinda bir göl kenarinda stattfinden etmistir.
  (bkz: wannsee)
  (bkz: almanci türkcesi)
 • 20 ocak 1942 de ss baskumandani reinhard heydrich tarafindan toplanmistir, yahudieri asmaylim da besleyelim mi besleyelim de calistiralim mi temali bir görüşme olmustur. aralarinda adolf eichmann'in da bulundugu 15 üst düzey yönetici katilmistir. savastan sonra bu kisiler intihar etmistir, bir kismi nürnberg durusmalari'nda idam edilmistir, bir kismi da affa ugramistir, masa başı suçlusu * kapsaminda.
 • konferansı anlatan conspiracy adlı bir tv filmi de var. 12 angry men'e antitez gibi, insanlar öyle değil böyledirler dercesine çekilmiş. o dönemde hiç mi dürüst aklıselim bir alman yoktu yani kontenjanından, hakkı hukuku savunan bir karakter var masada, ama karşı cephe o kadar güçlü ki, o da nihayetinde pısmak zorunda kalıyor. özellikle kimlerin yahudi sayılması gerektiğini tartıştıkları bölüm çok iyi, sırf o kısım için bile ibretle izlenmesi gereken bir film. sürekli shakespeare kasarak kendini ikinci laurence olivier olmaya adamış kenneth branagh da reinhard heydrich rolünde kariyerinin en iyi oyununu çıkarıyor.
 • wannsee konferansi nazilerin yahudi poltikasinin daha en basindan yanlis oldugunun en acik ispatidir. zira 15 kisinin bir araya gelip bir konuyu tartismasina sempozyum denir, konferans degil.

  daha adini bile dogru duzgun koyamadiginiz seyden politika yaparsaniz sonu iste boyle facia olur.
 • 20 ocak 1940 tarihli ust duzey bir nazi toplantisi. toplantinin sebebi "yahudi sorununa nihai cozumu" bulmak. burda yapilan akil yurutmeyle soyle denislmis:
  calisma (toplama) kamplarindan kurtulan yahudiler, evrimi goz onune alicaksak, en direncli yahudiler. bu yahudileri birakirsak uremeye devam edicekler ve onlarin tohumlari da guclu olucak. bu yuzden, wansee protokolune uygun olarak bunlara gerektigi sekilde davranilmali ve bunlar yok edilmeli.

  evrimi biraz yanlis anlamis olacaklar.

  benim kaynagim darwin's dangerous idea ancak, wikipedia'da da var.
 • konferans ile ilgili her belgenin yok edilmesi gerekmesine rağmen tutanaklardan birinin 1947 yılında dışişleri bakanlığı dosyalarında bulunmasının ardından ortaya çıkan konferans.
  berlin'de toplantının yapıldığı yerde tutanaklar hala görülebilir.
 • (bkz: conspiracy)
 • 15 psikopatın bir araya gelip seyyar ve sabit gaz odaları ve fırınlar kurulmasına karar vererek günde 6 bin (ya da 60 bindi), yılda 10 milyon yahudiyi katletme kararı aldığı konferans/toplantı.
 • biz ekmek fırını ortaklığı için toplantı yapsak daha tartışmalı ve uzun olur. insanın gelebileceği son nokta mıdır diyemeyeceğim çünkü hep bir fazlası çıkıyor. ilgili film için (bkz: conspiracy)