• üç filmin en kötüsü olmuş maalesef. dün 21:00'de izledim, gereksiz uzun olmuş. 90 dakikaya bile sığabilecek bir hikayeyi 140 dakika çekmişler.
  • nasıl olduysa çıkış tarihinden bir gün önce sinemaya düştü ve izleme fırsatı bulabildim. serinin ilk filminden bugüne tüm filmlerini izlemiş biri olarak beğendiğimi söyleyebilirim. üçleme içinde ise ikinci filmden daha iyiydi. vasat bir ilk yarı ile birlikte çok güzel bir ikinci yarı izledim. bence en büyük sıkıntısı birazcık "extended version" modunda olmasıydı, gereksiz uzun tutulan yahut gösterilmesine gerek olmayan sahneler vardı. onun dışında her şey olması gibiydi. seriyi takip edenlerin pişmanlık yaşayacaklarını zannetmiyorum. 7/10.

--- spoiler ---

tüneldeki ape calypse now yazısı bir yana, the colonel bildiğin apocalypse now filminde marlon brando'nun oynadığı colonel walter e. kurtz karakterinin kopyasıydı. her şeyleri tıpatıp aynı. aynı dazlak kafanın oturduğu aşağı yukarı aynı tip, orduyu karşına alarak acımasızca yürütülen bir gayrinizami harp, bu vaziyet içinde sana ölümüne sadık askerler, buna karşı çıkıldığında kendince doğru olan uzun uzadıya "başka çare mi var, sen ne biliyorsun ki çocuk!" vs minvalinde açıklama vs vs. baya baya apocalypse now'a gönderme olmuş bu durum. izleyeli epey zaman oldu, belki başka benzeşmeler de vardır ama hatırlamıyorumdur.

bence seri burada noktalanmamalı. sonuçta ceasar bunları belli bir medeniyet seviyesinde bıraktı, daha epey zaman geçecek de mutlak güç olmakla birlikte yozlaşmayı tadacaklar ve insanların durumuna düşecekler ve ilk filmin başına yetişmiş olacağız. sonuçta ilk filmin esas amacı bu eleştiri idi.

ve hey gidi ceasar. daha dün elimizde şu kadarcıktın... valla üzüldüm o haline, o kadar parti kur oy verelim dedik nasip olmadı. senden insanlık öğrenecektik daha.

bir de, o kadar koba'nın hayalini gösterdi yönetmen, ölmeden önce de bebekliği ve ailesi gözünün önünden geçseydi belki daha güzel bir son olabilirdi.

edit: donkey'in de donkey kong 'dan geldiğini not edeyim.

--- spoiler ---
  • serinin ilk iki filmine göre daha yavaş olmasına rağmen yine de güzel bir filmdi. duyguların, vahşiliğin, güzelliğin nasıl ortaya çıktığını empati kurdurarak anlatmaya çalışmışlar. film, ergenlerin beklenti seviyesinde maymun-insan savaşını anlatmaktan çok uzak. biraz da bu yüzden yavaş akan bir film olmuş. serinin diğer filmlerini izlediyseniz bunu da seversiniz.
  • seriye aşık olduğum için objektif yorumlayamam, karakterlerle ilgili minik spoiler içerebilir;

hayvanat bahçesinden kurtulan bereli maymun beni birkaç yerde gülme krizine soktu. hele de tünelden su geleceği zaman dır dır vır vır söylenip mourice'i delirtince ölüyordum gülmekten.

"en iyi maymun ölü maymundur" yazısını gördüm. demek ki başka memleketlerde de var bu saçmalık.

mourice atın iki katı. yazık yahu şu atlara. neden bu kadar mallar arkadaş? gelen giden biniyor.

bir iki yerde film durağanlaşıyor. biraz daha kısa olsaydı tadından yenmezdi.

2d olmasına çok sevindim. 3d'den hiç haz etmiyorum.

insan ister istemez maymunları tutuyor. insan soyundan tiksindim.

zannımca seriye artık veda ettik. özleyeceğim.
  • bugün sinemada da izledim. eleştirilecek tek bir yanı var oda aksiyon sevenlerine göre dram ve karakter analizi uzun olması. müthiş bir aksiyonla başladı aynı şekilde müthiş bir aksiyonla son verildi.

spoiler kısmına geçmeden önce ben saf aksiyon bekleyen biri olmadım. filmden hiç sıkılmadım çünkü kendi kendime karakter analizi yapacak müthiş bir zaman verdiler. beynim olayı çözmek isterken o kadar güzel dramla aktarıldı ki bir anda kendimi bir ape olarak hissettim.

ağır spoiler!
    --- spoiler ---
    koba üzerinden sezar'ın karakter değişimi mükemmel şekilde aktarılmış. bir maymunun sadece zekasal olarak değil duygusal olarak yüksek evrimini izler olduk. o kadar güzel evrimsel değişim yansıtılıyor ki kendinizi alamıyorsunuz. tabi diğer konu ise aynı virüsün insan oğlu üzerinde ki ters etkisi o kadar güzel irdelenmişki albay ve sezar'ın arasında ki konuşmalar tam anlamıyla kitap yazılır. çok ustaca karakterler tasarlanmış. her karakterin ap ayrı niteliklere sahip ki bunu çok iyi anlıyorsunuz.

eşek'lere (taraf değiştirmiş maymunlar, donkey) gelecek olursak üstlerine öyle müthiş zihinsel baskı kurulmuş ki anlatmakla yetinilmez. harika şekilde köleliği, çaresizliği, birlikteliği, aile vb. değerler aktarılmış ki insan üstünde etkisi kanıksanamaz. insanın maymun olası gelip, sezar'ın askerleriyiz diye bağırmak istiyorum. insan karakterinin nasılda duygusallığı kaybettiğini, maymunların duygusal olmasını anlatıyor. çok incelikle işlenmiş karakterler var. hepsi birbirinden farklı.
    --- spoiler ---

diyeceğim şu ki aksiyondan orgazm geçirmek istiyorum diyorsanız sıkılırsınız. eğer dram, mücadele, karakter analizi bekliyorsanız kaçırmayın. daha nasıl iyi olacak diyorsanız bende bilmiyorum. güzel bir final oldu. son filmi hakettiği saygıyı zamanla kazanacaktır. bundan şüphem yok.

dipnot: biletçi kıza aşık oldum. o uzun boylu ve senden cinemaximum card alan çocuk. :)
  • son zamanlardaki süper kahraman filmlerinden bıkan biri olarak düşük beklentiyle gittim. içimde bir insan öyküsü barındıracağını zannetmiyordum ama pek ala pek çok öykü buldum açıkçası. dram yükü kendisinden beklenmeyecek kadar ağırdı ama bu aksiyondan ve tempodan kesinlikle çalmıyordu. son zamanlardaki pek çok filmi izlemiş biri olarak bu yılki filmler içinde 9/10. zamandan bağımsız bir değerlendirmeyle 7,5/10 veririm. gönül rahatlığı ile bilet alabilirsiniz kesinlikle iyi film.
  • isminin road to the planet of the apes olması gereken yeni üçlemenin son filmi bana göre ise en zayıf halkası. fragmanlar olsun, afişler olsun herkesin beklentisi bir savaş filmi görmekti keza ikinci filmin sonunda bile bunun sinyalini almıştık ama savaş filminden ziyade bir yol ve karakter gelişimi filmi izledik. bu konuda resmen bir kandırmaya gitmiş olmaları hoş olmamış.

--- spoiler ---

filme gelirsek açılış sahnesi çok iyiydi. full metal jacket'a selam çakmalı orman içi çatışma sahnesi filme beklentimi bir anda yükseltti ama tüm film boyunca göreceğimiz tek savaş sahnesinin bu olmasına sonradan sinir oldum tabi. sezar'ın ailesinin öldürülme sahneleri falan da iyiydi ama bundan sonra tempo bir anda düşüyor ve yol filmine bağlıyor. daha sonrasında sezar'ın intikam alma hikayesini izliyoruz. daha sezar odaklı ve onun karakterinin değişimine odaklı bir senaryo var.

yolda buldukları konuşamayan kız olayının açıklanması filmin en beğendiğim bölümü oldu. bu serinin sanırım en iyi yaptığı olay efsanevi ilk planet of the apes filmi ile harika köprüler kuruyor olması. ilk filmdeki konuşamayan, maymunlara göre daha ilkel olan insanların nasıl bu hale geldiği bu filmde net bir şekilde cevaplanıyor. konuşamayan kızı başta dilsiz sandık ama daha sonra konuşamayan askerlerin öldürüldüğünü gördük. sezar ile albay arasındaki konuşmayla ise tüm parçalar yerine oturdu. bu soruyu mantıklı bir şekilde bağlamaları güzel olmuş. tabi bu filmdeki konuşamayan kız nova'nın ilk filmdeki nova olduğunu söylemeye gerek yoktur sanırım. bir de yeni üçlemenin ilk filminde uzayda kaybolan bir astronot ekibinin lafı geçiyordu. muhtemelen o ekipte daha sonra yeniden dünyaya gelen ilk filmde izlediğimiz ekip.

sezar dışındaki karakterlerin biraz derinliği eksikti. albay rolünden baya gıcık kaptım ama sanki daha iyi olabilirmiş. woody harrelson biraz sönük kalmış. albayın konuşmaları belki daha iyi yazılabilirdi. bir de filmin espri yanını arttırmak için filme konulan bad ape karakteri çok gerekli gelmedi bana. onun da hikayesi yarım yamalak anlatılmış. başta insanların kampında oğlunun olduğundan falan bahsetti onu bulmak istiyordu ama sonradan bu hikayeden bir daha bahsedilmedi. nova karakterinin de babasını öldürmelerine rağmen maymun ekibini hemen benimsemesi çok inandırıcı gelmedi. ha belki virüsten dolayı insani özelliklerini kaybetmesine bağlanabilir burası.

andy serkis sezar rolünde bir kez daha kusursuzdu. kamera önceki filmlere göre bu filmde sezar'a daha çok odaklanmış. sezar'ın hissettiği tüm duyguları yüzünden net bir şekilde görebiliyoruz. cgi teknolojisinin geldiği en üst noktalardan birini izledik. görsel efekt dalında bu sene yine oscarı alacağını düşünüyorum.

hapishane sahnelerini gereksiz uzun buldum. film zaten aksiyondan ziyade bir dram filmi o yüzden yüksek tempo bekleyenler bazı sahnelerde sıkılabilir. hapishane sahnelerinde elini kolunu sallayanın içeri girebilmesi tuhaf olmuş. zaten saldırı bekleyen bir askeri birliğin bu kadar güvenlik açığının olmaması gerekirdi. yine de hapishaneden kurtulma sahneleri ve finaldeki aksiyon filmin tamamındaki aksiyon eksikliğini az da olsa gidermiş.

finalde yine ilk planet of the apes filminin geçtiği mekana benzer bir yere gelmeleri güzel bir detay olmuş.

--- spoiler ---

seriyi seven ve önceki iki filmi izleyen herkes zaten bunu da izleyecektir. benim görüşüm beklediğimden daha düşük tempolu ve fragmanlarda gösterildiği gibi bir savaş filmi olmamasından dolayı önceki filmlere göre daha zayıf bir film olduğudur. ama bu seri sinemada gördüğümüz en iyi prequellerden biri olarak kalacaktır. esas seriye bağlanma anlamında gerçekten mantıklı ve güzel bir iş çıkarttılar.
  • filmdeki king kong göndermesini sanırım anlayan bir benim, ya da ben malım öyle anlamak istemiş olabilirim.
  • maymunla maymun olduğum harika serinin 3. filmi.
  • serinin bir önceki filmindeki hareketliliğin olmadığı ancak yine de konu bütünlüğü dağılmadan gayet güzel ilerleyen film.

--- spoiler ---

filmde insanın kötü olması nedeniyle insandan çok maymun olduğunu zannettirebiliyor insana film. ancak sonunda insanların birbirini yok etmesi sonucu sevgili maymunlarımız yeni bir hayata yelken açıyorlar. film, küçük kızın caesar'a su verdiği sahne ve ölüm sahnesindeki ışık ve renklerin parlaklığı gibi bazı sahnelerde ben-hur'dan kesitler hissettirmedi değil sanki yönetmen öyle matrak göndermeler yapmış. bir öncekinden iyi değil ancak yine de kendini izleten bir film olmuş.

--- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap