*

şükela:  tümü | bugün
 • üçüncü çağın sonlarında çıkan savaş. savaş "özgürler" (wise tarafından yönetilen elf insan ittifakı) ile sauron, ve ortağı saruman arasında olmuştur.

  sauron savaşta, kuvvetlerinin fazlalığı; sadece orklar ve troller değil, doğunun insanları haradrim; sayesinde askeri üstünlüğü hep elinde tuttu. ilk hedefi, en yakın komşusu ve en kuvvetli düşmanı gondor'u yıkmaktı. o kadar çok askeri gücü vardı ki aynı anda birçok cephede savaştı; dale, erebor, kuzeydeki orman elfleri, ve dol guldur; lurien'in karargahına saldırdı. eğer wise yüzükle ilgili üstünlüğü elde etmeseydi /bkz: bilbo baggins/, sauron'un kazanmaması mümkün değildi.

  saruman hem wise ile hem de kara lord ile ittifak yaptı, fakat tüm derdi kendi başarısıydı. dundendings ile illifakıyla ve orkların hakimiyetini ele geçirmesiyle, yoketmek üzere rohan'a saldırdı. daha sonraları, avantajı ele geçirdi ve rohanisen'de battle of the fords'da iki kez yendi. ancak planlarına fangorn ormanındaki entleri dahil etmedi ve bu da onun sonunu getirdi.

  wisein planı, yüzüğün mount doom'a atılarak yokedilmesiydi. tüm koşullara rağmen yüzük kardeşliği bunu başardı ve sauron yenildi.

  savaş, sauron'un yenilmesiyle bitmedi, saruman'ın orthanc'dan kaçarak shire'a gitmesi ve hobbitleri baskı ve büyüyle ele geçirmesiyle devam etti. frodo baggins ve arkadaşlarının shire'a dönmesiyle, shire hobbitleri ayaklandı ve saruman öldürüldü.

  her ne kadar sauron ve saruman yenildilerse de, wise tam zaferi kazanamadı. tek yüzüğün yokedilmesiyle, orta dünya'daki elflerde bulunan üç yüzük de güçlerini kaybetti ve elfler ölümsüz topraklara doğru göçtüler.
 • yüzük savaşları sırasında:

  frodo---50
  boromir----40
  eowyn---23
  faramir---35
  samwise---35
  aragorn---87
  elrond---6517
  gandalf--- immortal
  denethor---88
  galadriel--- +8000
  arwen---2777
  theoden---70
  bilbo---118

  yaşındadır

  edit: gimli---139

  hatırlamama vesile olduğu için denizleriastagel'e teşekkürler
 • 2003 yılında sierra entertainment tarafından yayınlanan yüzüklerin efendisi temalı rts oyunudur. iyiler ve kötüler olmak üzere 2 faction bulunmaktadır, oynanış bakımından warcraft 3'e çok benzer. hem ortadünya alemini hem de rts oyunlarını sevenler için öneririm, görevleri özellikle de good campaign'in helm's deep bölümü çok eğlencelidir. sıfır cd bulmak baya zor sayılır ama torrent sitelerinde mevcut.

  (bkz: orijinal cd'yi kaybedince götüm götüm torrent aramak)
 • 2004'te ilk sürümü çıkarılan, 2006'da battles of the third age ek paketiyle genişletilen, 2012'de piyasaya sürülen ikinci sürümüyle ise yenilenen, yüzüklerin efendisi temalı, 2-4 kişilik, ares yapımı kutu oyunudur. ikinci sürümü 2012'de lords of middle-earth ve 2016'da warriors of middle-earth ek paketleriyle büyük oranda genişletilmiştir.

  bir oyuncu, gondor, rohan, elfler, kuzeyliler ve cücelerden oluşan free people tarafını kontrol ederken diğer oyuncu haradrim, sauron ve sarumandan oluşan shadow tarafını yönetir. üç kişi oynanıyorsa, iyiler iki kişi, kötüler bir kişidir. dört kişi en dengelisi olup, ikiye iki takım oyunudur.

  oyun büyük bir orta dünya haritasında oynanır. her oyuncu belirli sayıda action zarı kullanır. bunlar o turda hangi hamlelerin yapılabileceğini belirler. yüzük kardeşliğini gizlemek veya kötüler tarafından giderek artan bir riskle aranılmayı göze alarak hüküm dağına doğru bir adım daha yürütmeye çalışmak, ordularla saldırmak, kitaplardaki olayları temsil eden kartlar kullanmak, özel karakterleri oyuna dahil etmek gibi hamleler bu zarlarla yapılabilecekler arasındadır.

  iyilerin amacı, dört puan değerinde kale alarak askeri zafer kazanmak veya yüzüğü hüküm dağına atmaktır. kötülerin amacı ise on puan değerinde kale almak veya yüzük kardeşliğine yüzüğün karanlık gücüyle on iki puanlık zarar vermektir.

  board game geek sitesinde her zaman ilk 10'daki yerini koruyan, özellikle ek paketleriyle birlikte her oynanışta farklı bir tat veren güzel ve derin bir oyundur.
 • çocukken oynadığım ve oynamaktan çok keyif aldığım bir orta dünya oyunu. o zamanlar dil bile bilmezdim ama yine de çok büyük bir keyifle oynardık. aklıma düştü az önce, "böyle bir oyun vardı, ismi neydi acaba?" diye sordum kendime.