şükela:  tümü | bugün
323 entry daha
 • is that the terrorists?!

  bu modern h.g. wells uyarlaması 2005 yapımı steven spielberg filmi 11 eylül'ün izinin en yoğun hissedildiği yapımdır.

  11 eylül saldırıları spielberg'ü ve filmlerini değiştirmiş, 77'de close encounters of the third kind, 82'de de en kişisel filmim dediği e.t. the extra-terrestrial ile izleyiciyi dünya-dışı olası zeki yaşamın saldırgan-düşman, korkutucu değil; barışçıl-dost (ve sevimli) olabileceği imajını çizerek-ki bunu da üstelik soğuk savaş döneminde gerçekleştirmiştir-yaygın klişeyi yıkmıştı.düşünün john carpenter'ın remake the thing'i ile spielberg'ün e.t.'si aynı yılın filmleridir.

  ancak spielberg 11 eylül'ün ardından wells'in 1897-98 tarihli marslılarını 21. yy'da yeniden diriltme ihtiyacı duydu. filmde dünya-dışı istilacıların hangi gezegenden geldikleri bilinmiyor ve uzaylılardan "onlar" diye sözediliyor, çünkü artık mars'ta hayat olmadığını biliyoruz.

  spielberg'ün gerilim yaratmadaki ustalığı övgüye değer. john williams'ın tınıları da bunu besliyor. görsel efektler, ses kurgusu ve ses miksajı muazzam.ki bu dallarda oscar adayı idi zaten. her spielberg filmi gibi yine çok iyi çekilmiş ve çok iyi yönetilmiş bir film. görkemli, göz doyurucu.

  özellikle başlangıçta bir dizi yıldırım düşmesinin ardından gelen ilk tripod saldırısı o kadar iyi kotarılmış ki yürekleri ağza getiriyor ve izleyiciyi koltuğuna çiviliyor. bu neredeyse saving private ryan'ın adeta baştaki normandiya çıkarması sekansıyla yarışacak türden. diğer taraftan her ne kadar uzaylı istilası filmi ve farklı da olsa 11 eylül ikizkuleler saldırısını bir nevi, bilhassa amerikan seyircisinin zihninde yeniden canlanmasına yarıyor o sahneler.filmdeki ürkütücü kül ile 11 eylül'de kulelerin yıkılışıyla moloz yığınlarından gelen duman, toz arasında kurulan bağ malum.

  genel kanının aksine bu 2005 yapımı remake dünya'nın sonu temalı, kıyametsel uzaylı istilası filmlerinin en iyilerinden biri. independence day ile kıyaslandığından ondan her türlü fersah fersah ileride...