şükela:  tümü | bugün
 • kvitrafn, gaahl, lindy fay hella ve hallvard kleiveland'den oluşan pek bir ambient pek bir folk grup. ilk albümleri runaljod - gap var ginnunga ocak 2009'da indie recordings'den çıktı. isimler heyecanlandırabilir lakin black de yok size metal de. bu ağır abilerin projelerine merak salanlara öncelikle bak de syv fjell'i tavsiye ederim.
 • black metal bekleyenleri üzecek ama müzik olarak gayet doyurucu bi gruptur kendileri. bi dönem gorgorothta da davul çalan kvitrafn'ın grubudur wardruna. çoğu enstrumanı da o çalıyor zaten. kendi açıklamalarına göre gaahl daha çok konsept için tavsiyelerde bulunmaktaymış.
 • nrk'yu her 4 izlemeye kalkışımdan birinde mutlaka karşıma çıkan grup. korkuyorum yakında ülkeyi gaahl'a bırakacaklar freedom diye gezecek ortada o da.
 • 20/21. yy'da yapılan pagan müziğinin nadide örneklerinden.
 • albümlerini daha yeni dinledim ve kesinlikle söylemem gerekir ki, bugüne kadar yaşadığım en ilginç deneyim oldu.
 • einar selvik'in aka (kvitrafn) ve tabi ki gaahl'ın bu zamana kadar yapmış olduğu en güzel şey, tamamen yepyeni, inanılmaz bir atmosfere sahip bir neofolk deneyi. iskandinavya'da neofolk'un başka bir eksene kaymasına bile sebep olabilecek harikulade bir grup wardruna. çok çok büyük bir emek var. kullandıkları enstrümanların birçoğunu kendileri yapıyorlar, eski ve kaliteli kayıt teknikleri kullanıyorlar. ayrıca, nordik değerleri de norveç black metali'nden çok daha güzel bir şekilde yüceltiyorlar. içi tıka basa dolu parçalar yaratmalarına rağmen ve bu da haliyle parçanın yaratmak istediği atmosferi yaratamamasına sebep olabilecek olmasına rağmen neredeyse hiç başarısız olmuyorlar. her seferinde, her dinleyişte, kuzeyin sisli çayırlarına götürebiliyorlar sizi. her dinleyişte kendimi bergen'de buluyorum.

  şöyle de bi web siteleri var: http://www.wardruna.com/

  2009'da başladıkları runaljod adlı proje, nordik rune alfebesinin harflerini temsil eden şarkılardan oluşan 3 albümden oluşacak. 2009 da çıkardıkları gap var ginnunga'dan sonra, ikinci albüm yggdrasil'in haberini de verdiler, çok sevindik. dinleyin, dinletin. bilin, bildirin efendim.

  http://www.wardruna.com/news/

  bödüt: yggdrasil çıkalı çok oldu, ne dinledik, ne arşınladık. çokca çalındı, dinlendi. vikings kullandı hunharca. bir anda yayıldı, şimdilerde daha çok kişi haberdar wardruna'dan. işte görmek istediğimiz manzaralar.
 • kuzey rüzgarını ezgiye aktarandır.

  ar var alda sarkısı vikings dizisinde var. link

  tümünü dinlemenizi tavsiye ederim.
 • ilk albümleriyle zaten delicesine hastası olduğum bir oluşumdu wardruna.
  ikinci albümden sonra ama resmen bağımlısı oldum.

  özellikle sowelu şarkısı, beni kendimden geçiriyor.
  http://www.youtube.com/watch?v=zp-cqip5fza
  ikinci kısmındaki mantra gibi giden kısım ve sondaki eski izlandaca kısım.. yani muhteşem ötesi be.

  bu da kendi youtube'larından bir helvegen canlı performansı:
  http://www.youtube.com/watch?v=cuwpsx6u8ru

  diğer vidyolar ve canlı performanslar için de burdan bakılabilir:
  http://www.youtube.com/…el/ucok2x3nnug7ug-kk75r5rjq

  yalnız bu grubun en büyük eksiği, kendi reklamını iyi yapamaması sanırım, ya da özellikle underground kalalım diye yapıyolar pek umurlarında değil bilemiyorum.

  http://www.wardruna.com/ ilk intiba için tasarım ve info olarak gayet muhteşem olmasına rağmen, yeni albüm infosuyla güncellenmemişti en son baktığımda.
  sözlerin çevirisi, hikayesi çünkü çok önemli. gerçekten derin hikaye ve konsept var şarkılarda, ki zaten bu da grubun etkileyiciliğini arttıran en önemli sebeplerden biri.

  güncelleme:
  gün itibariyle kendilerini gördük, tanıştık, şaman hacısı olduk.
  bu kadar hissederek ancak çalınıp söylenirdi, mekan çok boktandı ama wardruna muhteşemdi.
  daha da çok hastası oldum...
  yoldaki 3'üncü albümden de ilk şarkıyı duyduk yamulmadıysam, gelse de kavuşsak yeni rünlerle bir an evvel...
 • vikings dizisi sayesinde tanıştığım gruptur. dizide kullanılan fehu şarkısı efsanedir.
 • şarkılarını isimlerini genel olarak rünlerden seçen, bir nevi rünleri betimleyen folk/ambient arası gidip gelen grup. pagan folkunun orjinal ifadesine oldukça yakın bir sound yakalamışlar gibi.
hesabın var mı? giriş yap