şükela:  tümü | bugün
 • (entry'ye direk böyle girmek zalimlik olabılir ama) mass effect 3'ün multiplayer'ının daha detaylandırılmış free to play hali olarak nitelendirilebilecek bir oyun. henüz beta aşamasında, ben de yeni girebildim o yüzden mass effect kadar iyi mi veya bağlayıcı mı bilemiyorum ama an itibariyle diyebileceklerim:

  -1 gb'dan daha az bir boyutu var (750-800 gibiydi sanırım)
  -konsept ve artwork'leri çok beğendim. sound design da güzel, insanı havaya sokuyor.
  -"şöyleydi böyle oldu" tarzı kısa ve biraz üstünkörü yazılmış minik bir senaryosu olan ufak bir demoyla açılıyor (sırf o demo heralde 100 mb'dır movie olarak yani, ilginç) f2p multiplayer bir shooter yapıyorsanız bence gerek bile yok buna o yüzden benim için hiç problem değil ama kimileri işte derin bir senaryo isteyebiliyor.
  -grafikler oldukça şık. hele ki bu dosya boyutuna nasıl bu kadar hi-res texture sığdırmışlar anlamadım.
  -grafikler iyi ama motorları epey iyi optimize edilmiş sanırım (cryengine 3 dengi bir motoru olduğu söyleniyor) zira taaaa 3-4 sene öncesinin çok iyi bilgisayarına sahip olmama rağmen full kalite 1080p oynayabiliyorum hiç kasmadan.

  gameplay'e dair yorumlarımı daha sonra yazacağım.
 • bedava oynanabilen online oyun. maddi destek sağlamak isterseniz platinium satın alıyorsunuz böylece karakterinizi daha hızlı geliştiriyorsunuz. para olayını o şekilde bağlamışlar.

  oyun henüz beta aşamasında. çok fazla bug içeriyor. silah çeşitliliği az ve birbirini tekrarlayan görevlere sahip. fakat kalabalık bir grupla multiplayer oynarken onlarca düşman birimiyle karşılaşıldığında ortam çok şenlikli oluyor. aksiyonu bol, eğlenceli bir oyun. release sürümü çıkınca buralar entry dolacak.
 • sanırım beta aşamasının geçildiği oyun. gün itibari ile steam de yer almakta beta kelimesi ne steamdeki sayfada ne oyunun launcherinde geçmiyor. 2gb kadar bir dosya büyüklüğü var.
  atmosferi göz ardı ettiğimizde cod gibi tüfeğini tabancanı bıçağını (kılıç balta vs) kapıp salak canlıların arasına yardırdığımız oyun. mmo kısmıda burada geliyor isteyen izin vermişsen açtığın oyuna girebiliyor zevkli bir oyun.

  pay2win yok gibi diyebilirim zaten şu ana kadar edindiğim tecrube ile söyleyebileceğim en güçlü iki warframe bedava. ilkini başlangıçta seçebiliyorsunuz diğerinide level 2 olunca açabiliyorsunuz oyun parası bile istemiyor. silah seçenekleride aynı şekilde. yani gerçek parayı kazanmak için değil klass için harcıyorsunuz. çok tatlı grafikleri var 2gb lik bir oyundan gerçekten beklemediğim kadar iyi çıktı.

  oyunda her zevke hitap eden silahlar var excalibur warframe i ve kılıç başlarken seçebildiğiniz bir combinasyon ve ninja gibi birşey oluyorsunuz. rhino ile balyoz balta felan alıp dwarf tarzıda oynayabilirsiniz benim hedefin bu şu anda :) büyücü tarzı warframeler de mevcutmuş hatta mind bender bir warframe dahi var.

  ölen birimlerin ara sıra asılı kalması haricinde bir buga rastlamadım. server lag konusundada sadece bir defa sorun oldu o konuda hoşuma gitti çünkü başka bir oyun olsa lag oyuncuya girer sonra oyundaki birimler sizi öldürüverirdi bunda niyeyse tam tersi oldu kese kese yardırdık kılıçla eğlenceli bir deneyim oldu.

  hikayeyi biraz derinleştirseler çok güzel olur diğer mmoların arasına kaynayıp giderse çok acırım bu oyuna gerçekten kaliteli bir gameplay sunuyor ve bence çok güzel bir hikaye potansiyeli var sadece biz kimiz nerden gelmişiz nereye gidiyoruz düşman bize ne ara üstünlük sğaladı eğer biz böyle 1vs12982738 savaşlardan galip çıkıyorsak bunları bir aydınlatırlarsa (mümkünse güzel bir video eşliğinde) gerçekten çok iyi bir yere gelecektir.

  bi küçük sıkıntı var maksimum level kaç bilmiyorum ama kaç saattir oynuyorum bi türlü level 2 olamadım. ddo gibi max level 20 felansa şaşırmam. oyuna 1 level olarak değil 0 level olarak başlanıyor bu arada. 2 olunca yeni silah ve warframe seçenekleri geliyor. sıkılmadım ama maymun iştahlıyım biraz.

  betadan yeni çıkmış bir oyun olduğunu göz önüne alarak 10 üzerinden 10 veriyorum hiç düşünmeden. 6 yıldır piyasada olupta bundan zilyon kat fazla bug içeren oyunları görünce bu oyun gerçekten insanı çekiyor.

  son olarak sosyal etkileşim biraz zayıf oyunda. clan guild kinship gibi birşey gördüğüm kadarı ile yok arkadaş listesi var sadece. deneyimim arttıkça doldururum buraları.
 • öldür, ilerle, öldür, ilerle, öldür, ilerle... oyunu. ne ciddiye alınacak bir senaryosu ne de sistemi var. "gençler ücretli oyunlara para vermesinler, iki server açalım eğlensinler" diye sürdüler piyasaya herhalde.

  bunların dönemi bitmemiş miydi ya?

  edit: hala bitmemiş.
 • free to play bir fps. çin malı nanosuitler ile uzayda fink atıyor, stres atıyorsunuz.

  muhteşem değil, ama kötünün iyisi diyebilirim.
 • steam'de starter pack'i 8 saatliğine 10 dolar olan oyun. (normalde 40 dolar)
 • çok enteresan derecede güzel bir oyun olmuş. açıkça söylemek gerekirse free to play diye oynadım ve aşırı önyargılıydım free to play oyunlarına. ilk oynadığımda çok hoşuma gitmedi. ergen bebelerin internet kafelerde oynadığı aşırı teknolojik oyunlara benzettim. daha sonra bir arkadaşın pışpışlamasıyla oynamaya başladım ve inanılmaz keyif almaya başladım. bir kere acayip teknik bir oyun olmuş. bu bakımdan herkesin oynayabileceğini, seveceğini sanmıyorum. mod sistemini, fusion olayını anlayana kadar götüm çıktı. ne modlar heba ettim kim bilir.

  bir ara kendimi wiki sayfasında silah yorumları okurken, youtube'de incelemeler izlerken buldum. blueprint olayını çok iyi düşünmüşler. bir kere şu çok iyi bir özellik. oyunda hiç para harcamadan ilerleyebiliyorsun. alert oyunlarından, login rewardlardan parayla alınan şeyler düşebiliyor. hem de çok sık bir şekilde düşüyor, öyle nadir değil. hiç para harcamadan da para harcamış birinin aldığı her şeye sahip olabilirsiniz. e peki insanlar niye para harcıyorlar bu oyunda? ben mesela bu konuda tövbeli biri olarak login rewarddan kazandığım %75 indirim kuponuyla premium para satın aldım. almayabilirdim ama çok cüzi bir miktar olduğu için aldım.

  blueprint olayını çok iyi düşünmüşler. oyunda satın alabildiğiniz her şeyi blueprint ile build edebiliyorsunuz. blueprinti build etmeniz için gereken elementleri de çoğu zaman zahmetsiz elde ediyorsunuz. bazı zor bulunan elementler için kasabilirsiniz ama onun dışında zaten tüm elementlere fazla fazla sahip olmuş oluyorsunuz.

  oyunun bir de en enteresan tarafı, lvl mantığının ters işlemesi. tabiri caizse karakterinize değil kendinize lvl atlatıyorsunuz. oyun düşününce gerçekten enteresan, farklı bir oyun olmuş. oyundaki karakterinizin ve karakterinizin üzerindeki silahların lvl'i, oyun tabiri ile ranki maksimum 30 olabiliyor. ondan sonra gelişim durmuyor, resmen kendinize lvl atlatmanız gerekiyor. her yeni silah aldığınızda, her yeni karakter yapıp oynamaya başladığınızda bir daha baştan o karakteri ve silahı kullanmayı öğreniyorsunuz. oyun başında ne kadar çok vakit geçirirseniz o kadar ustalaşıyorsunuz. bir sporu öğrenip, antrenman yapıp profesyonel sporcu olmak gibi bir şey bu. bir noktadan sonra kendinizi hangi karakter iyidir, hangi silah iyidir araştırmasını yaparken buluyorsunuz. silahları ve karakterleri o kadar dengeli dizayn etmişler ki hiçbirinin kesin kazananı yok, hepsinin avantajı ve dezavantajı var. kendizine uygun olanı seçiyorsunuz ya da sürekli yeni silahlar build edip içinizdeki çocuğu tatmin ediyorsunuz.

  velhasıl oyunu ilk oynamaya başladığımda beta 7 miydi, 8 miydi hatırlamıyorum, muazzam bir oyun vardı. şimdi 9. sürümde, her yeni update'de biraz daha bok oluyor. grafikleri iyileştireceğiz diye oyun zevkinin içine ediyorlar. umarım bir yerde dururlar ve release edildiğinde buglarından arınmış taptaze bir oyun kalır elimizde. oyundaki bizim açımızdan en tatlı nokta da henüz türk bebelerinin oyunu keşfetmemiş olması. oyun içi diyalog çok gelişmiş değil ama orada henüz türkçe küfürleşmeler başlamadı, gayet nezih, akıllı, centilmen bir kitlesi var. ilerde bir league of legends olur diye korkmuyor değilim.
 • dün itibariyle türkiye server'larını besmele çekerek açtığımız oyun.
 • daha dün oynamaya başladığım oyun. baya baya uzay aksiyonu yaşatan, silah sesleriyle, patlama efektleriyle renk düzeni ve dokusuyla insanı içine çeken bi oyun. merkürden başladık bikaç bölüm geçtik fakat mod olayını şuan için anladığımı söyleyemem. karmaşık bi sistemi var. tenno seçerken her karakterin kendine özel modları özellikleri var, excaliburu seçtim ben de. sadece mouse kullanarak ateş edip, klavyeden e'ye basarak kılıç kullanarak ilerledim bikaç bölüm. karakteri seçerken yazan özellikleri hangi tuşa basıp kullanıyoruz, nası yapıyoruz, hangi modu neye göre seçiyoruz bunları da bikaç güne çözerim.
 • bildiğim en düzgün free to play sistemine sahip oyun. gerçekten bedava oynayabiliyorsunuz ve gerçekten köle gibi çalıştırmıyor sizi. sevdim bu oyunun f2t sistemini.