• 2018 de çıkmış ama ben daha yeni görüp oynamaya başladığım, warhammer 40k evreninde geçen enfes hack'n slash oyunu.
    hemen akla gelen diablo 3 karşılaştırmasını da yapayım. engizisyon havada karada çekicini diablo reyizin kafasına gömer, üstüne yakıp kirli ruhunu arındırır. yine türün diğer oyunlarından da ötede. bunun yanında kocaman bir ama var:
    oyun warhammer 40k evreninde geçtiğinden, bu evrene aşinağlınız yoksa hikayeye adapte olmanız kolay olmayabilir.

hikaye basit başlıyor ama güzel gidiyor: caligari sektöründe birden battleship tip fezavapuru peydah olur. ulan bu ne iş falan derken 5000 yıl önce kaybolmuş martry isimli gemi olduğu anlaşılır. bizim karakterimiz de engizisyon tarafından, hadi koçum git bak bakalım ne olmuş, elin değmişken bir keferelik varsa da temizleyiver gazıyla görevlendirilir. sonra olaylar olaylar.

oyun içerisinde görev manyağı oluyorsunuz. bir yandan ana hikayeyi ilerletirken, diğer yandan ordo hereticus yetkilisi bir abla, sittir et senin görevi bak bu daha acil, diyerek sana bir sürü yan görev paslıyor. öte yandan da görev yaptığınız yerlerde bulduğunuz önemli istihbarat ipuçlarıyla gizli görevler açıyor, bambaşka bir yandan da kendinize belirli zorluklarda bir çeşit haçlı seferi gibi farklı bir görev silsilesi açıyorsunuz. bunlar da kesmezse, uğradığınız sektörlerde herhangi bir hikayeden bağımsız görevler var ki bunlar belli bir süre sonra yok oluyor, farklı sektörlerde farklı görevler ortaya çıkıyor. bunca görev manyaklığı içerisinde ana hikayeye ara sıra el atıp diğer konularla lootdan loot a koşuyorsunuz.

her görevde yapmanız gereken şeyler var. fakat bu işin sos kısmı. genelde olay hep aynı. görev için bulunduğunuz haritadaki herkesi kesiyorsunuz. ara sıra size yardım etmesi için imperial guard askerleri geliyor ama tek yaptıkları düşman saldırısının bir kısmını üstüne çekmek oluyor. bazı bölümlerde de imperial knights ın enfes robotlarını kullanarak ortalığı bir birine katıyorsunuz ama sayıca çok azlar.

ek pakette ise bir görev tipi daha var. bunlar da çok eğlenceli. göreve başlamadan önce durumla ilgili bir brifing alıyorsunuz. sonra da sizden bir karar vermeniz isteniyor. verdiğiniz karara göre görev daha zorlu bir hale gelebiliyor ya da daha kolay olabiliyor. sonra seçiminize göre bir yerden başlıyorsunuz. çeşitlilik adına çok hoş olmuş.

düşman çeşitliliği de güzel. nurgle dallamasının kültleri, dark eldar, word bearers, alpha legion, tyranids ve şimdi hatırlamadığım bir kaç dallama ırk daha ölmeye doymayan arkadaşlarımız arasında.
    bununla beraber harita çeşitliliği nanay. grafik olarak da pek matah değiller. kapalı mekanlar biraz havaya sokuyor ama açık mekanlar çok özensiz.

kıçınıza başınıza taktığınız implantlardan tut, silah çeşitliliğine kadar olan kısım güzel. zaten tüm yetenekleriniz ekipmanınıza göre değiştiği için çeşitlilik güzel.

pasif yetenek ağaçları bolca var ama kafanıza göre puan dağıtamıyorsunuz. önce ağacın açılması için gerekli şartları yapmanız lazım. mesela melee weapon ile ilgili pasif yetenek ağacını açacaksınız, açılması için bilmem kaç tane garibanı melee weapon ile öldürmeniz lazım. fakat çok sayıda yetenek ağacı var.

ayrıca sezon sistemi, haftalık ve günlük challenge gibi end game i canlı tutacak şeyler var. hatta bir tarrot olayı var çok iyi düşünülmüş. oyun içinde bulduğunuz tarrot kartları var. bunlar bir göreve başlamadan önce düşmana çeşitli avantajlar verirken size de dezavantaj veren kartlar. bu kartlarla görevleri çok daha zor hale getirip karşılığında güzel ödüller almanız sağlanıyor. kartların etkileri başta hafifken zamanla bu kartları upgrade edip daha piskopat zorluklar oluşturuyorsunuz. zorluğun dozunu kaçırırsanız terlemeniz garanti.

pvp ve klan (burda adı cabal) sistemi de var ama ben bulaşmadım. işin o kısmı hakkında pek bilgim yok.

gelelim oyunun en büyük eksisine.
    görevler çabuk bitiyor. kendi seviyenize denk bir görev 10-15 dakika sürüyor. görev bitince komuta merkezi olan geminize geri dönüyorsunuz. lootunuzu satıyor ya da kırıyor, üstünüzü başınızı hazırlıyor, tekrar yıldız sistemine dönüp yeni göreve geçiyorsunuz. her görevden sonra zorunlu verilen bu mola sporda ısınıp, soğuyup tekrar spor yapmaya başlamak gibi. araya boşluk vermeden ard arda görevlere dalamıyorsunuz, bu da heycanı biraz baltalıyor.

sadate geleyim. warhammer 40k evrenini seviyorsanız kaçırmayın. evren için çıkmış tonla oyun arasında açık ara en iyisi diyebilirim. hack'n slash seviyorsanız ama evreni bilmiyorsanız oyun biraz yavan gelebilir. yine de merak ediyorsanız önce şunu okuyup warhammer 40k/@anglachelm evren hakkında biraz fikir sahibi olabilirsiniz.
    son olarak steamde ek paketiyle beraber indirimli olarak 30-35 lira arasında bir fiyata aldım ki parasını fazla fazla hak ediyor. bu fiyatlara yakalarsanız affetmeyin.
  • versiyon 2.0 sonrasında bu tarih itibariyle çıkmış olan en iyi arpglerden biridir. eğlencelidir sıkılmazsınız. warhammer 40k evrenini beğeniyorsanız zevkinizi ikiye katlaması garantidir.
  • sonunda warhammer 40k ya yakışan bir oyun yapılıyor gibi alfa sürümü bile şu eksik haliyle güzel. türü ise diablo tarzı.
  • hem warhammer 40k hem arpg seviyorum. haliyle sevdim bunu.
  • steam uzerinden su an tum dlcler ile birlikte 76 lira gibi fiyata alabileceginiz arpg.

ben yeni bir arpg ararken kesfettim warhammer 40k evrenini cok bilmiyorum ama baya egleniyorum oynarken.
hesabın var mı? giriş yap