şükela:  tümü | bugün
  • kitabı türkçeye benim ülkem diye çevrilmiş top model.
  • kitaplarını hep göz yaşları ile okudum , atatürk'e şükürler olsun diyerek cumhuriyetin ne demek olduğunu daha iyi anladım. waris dirie'nin kitaplarını okumak yürek ister, yaşadığı şeriat ülkelerinde maruz kaldığı kadın sünneti denen pisliği anlatır ve kadınların açlıktan taş yemelerini gözyaşları içinde okursunuz,çöl kanunlarına göre yumurtayı sadece erkekler yiyebilir. bizim sıkmabaş yumurta kafa allı güllü dombililer bu kitapları okusalar çöl kanunlarının şeriatını isterler mi bakalım,waris'in kalemine göre yaşadıkları az çok şu şekilde;
    özetle genital organını jiletle kazıyıp dümdüz edip ufak bi delik bırakıyorlar sadece, yıllar süren enfeksiyonlar , kabusa dönen regl dönemleri, kanamalar, akan iltehaplar , kanlı akıntılar ve bunlar aradan 20 yıl geçsede bitmiyor,cinsellik zaten yok, o delik adamın her üzerine çıkmasında yeniden açılıyor ve yaran tazeleniyor, kan revan içinde bir seks işte., doğum falan olaylarına girmiyorum zaten. işte waris dirie bunu yaşamış milyonlarca müslüman kadından biridir, annesi ise açlıktan çakıl taşı yiyen ve bunun yüzünden türlü ameliyatlar geçiren ve kızı sayesinde tedavi ettirilmiş bir diğer müslüman kadındır. eğer waris ünlü bir top model olmasaydı dünya bunları bilemezdi, gerçek bir aktivist olan waris dirie'nin bizim aklı havada kadınlarımıza bunları daha kadınsı bir dille anlatması dileği ile.
  • hayati 2009 yapimi desert flower adli filmde sinemaya aktarilmistir. zor kosullardan gecip unlu bir model olmayi basarmis bir kadin, ayni zamanda bir aktivist.
  • cesurdur.

tüm dünyaya kadın sünnetinin ne olduğunu yüksek sesle söyleyebilen ilk kadın olma özelliğini taşır. ona bunu yapan kadına elleriyle onu 3 yaşındayken götüren annesini, ona bunun yapılmasını toplumsal bir doğru olarak kabul etmiş ülkesini, bu uygulamanın dayandırıldığı dini sevmeye devam eder. tüm hesaplarını kapatmış, tüm nefretlerinden arınmıştır. haklı davasının peşinde koşmak dışında bir gayesi kalmamıştır.

waris dirie 3 yaşında fgm mağduru olmuş,
    waris dirie düzene karşı gelebilmek için bilinmeze doğru yola çıkmaya korkmamış,
    waris dirie kim olduğunu ne olduğunu hiç unutmamış,
    waris dirie kendisini kurtarmak dışında amaçlar gütmüş,
    waris dirie tüm zorluklara rağmen asla pes etmemiş,
    waris dirie yıllardır süren mücadelesini sanatın tüm kolları vasıtasıyla insanlara anlatmayı denemiş,
    waris dirie bir nebze farkındalık yaratabilmek uğruna kendi utancını milyonlara deklare etmiş,

belki de çağımızın en önemli kadını.

kadına şiddet, toplumda geri plana itilme gibi bir konu olmadığı için bu, bırak mazur kalanları, uzak diyarlarda yaşandığını duyan/bilen ve üzülenlerin bile 3 maymunu oynama kolaycılığını seçtikleri bu vahşiliğin karşısında dimdik durabilmek ve onun tabiriyle bu suçu engelleyebilmek için her yolu denemiş, denemeye de devam edecek olandır waris dirie.

kendisiyle yapılan röportajlar, yer aldığı programlar, çekimler ve diğer tüm diğer videolar için

bu da bir konuşması;

speech waris dirie, conference epp women, vienna, 14-10-2005
    ladies and gentlemen,

i thank you for the opportunity to speak today
    at the austrian parliament.
    but it is especially important to me
    as a woman from africa.
    because women in africa
    are the most deprived people
    in the world –
    and so many
    have no voice.

so for me,
    this is also a great opportunity
    to raise awareness.
    you all know
    that the situation for woman in africa
    is simply unfair.
    according to the world bank,
    woman in our countries
    produce more than 80 percent of the food,
    and do more than 90 percent of the work.

but still,
    in many african countries
    they are denied the right to own land.
    and in total,
    they own less than five percent
    of the wealth.
    they are the ones
    that keep our societies going,
    that care for the food,
    the children and unity.

but our societies fail
    to recognise their rights.
    in many african countries,
    a woman is worth nothing.

you can sell her.
    you can buy her.
    you can use her
    and you can disown her.

most girls and women
    have no access to education.
    most girls and women
    have no access to the health service.
    in sub-saharan africa,
    one woman out of 16
    dies during pregnancy and giving birth.
    this is not just a natural thing:
    in europe,
    where there is good health service,
    it is only one out of almost 3.000.
    fgm is one part of this situation –
    and it is the most disturbing
    and the horrendous part of it.
    fgm ruins the lives of the girls and women affected.
    many die from it,
    and the ones
    that survive
    suffer serious health problems
    for the rest of their lives.

we are talking about more than 90 percent
    of the women in some african countries.
    the un estimates
    that two million girls are mutilated
    every year.
    that means only today,
    6.000 girls have to undergo
    this criminal act.
    6.000 tomorrow.
    6.000 lives are ruined day by day.
    let me be very clear on this:
    fgm is not a tradition.
    fgm is not culture.
    fgm has nothing to do with religion.
    fgm is nothing but a crime.

this has to change.
    and the change is in our hands.
    unfortunately fgm spreads
    over asia,
    the arabic countries,
    the united states,
    canada
    and europe.

european politicians
    have to take action
    against this crime.
  • afrika'daki kadın sunnetıne karsı ab elcisi olarak calisan eski model yeni aktivist.. bravo.
  • hayati türlü türlü cilelerle gecmis ama zorluklari yenerek basarilar elde edebilmis eski model. desert flower adli kitabina basladim. okunmali, okutulmali... sonrasinda da desert dawn okuyacagim hayirlisi.
  • somalili kadın yazar, model, aktivist... diye geciyor, oyle tanıyoruz onu artık. annem hediye olarak almıstı bana col cicegi isimli kitabını universitedeyken, birkac sene sonra da filmini izlemistim. filmde waris dirie'yi oynayan aktris liya kebede ile nasıl da benziyorlar birbirlerine.

dusunuyorum ben bazen... ya hala mcdonalds da calısıyor olsaydı kacak, ya hala multeci olsaydı? belki bu kadın gibi baska bir tanesi su an suriyeli bir multecidir turkiye'de... su anda bilmiyoruzdur sadece!

anlamıyorum ben bazen... ya cok adil oldugumuza inanırken adaletsizce davranıyorsak? belki kadının bacak arasını dikmiyoruzdur da fırsat buldukca o bacak arasına soylemedigimiz kalmıyordur... su anda farkında degilizdir kendi korlugumuzun sadece!

merak ediyorum ben bazen... kadınlık asırlardır her sekilde acıtılmısken ve bu hala farklı formlarla devam edebiliyorken, kadınlara neler yapıldıgının ve gundelik hayatın icinde bile hala neler yapmaya devam ettigimizin cidden farkına varabiliyor muyuz?

kadın olmak ne demek, bunu biliyor muyuz? bir kadın olarak ben bile hala sorguluyorum bunu cunku varolan kadın tanımların bir tanesine bile sıgdıramıyorum kendimi...

herneyse... okunmaya degecek seyler anlatıyor waris dirie. diger kitapları icin;
    (bkz: desert dawn) - benim ulkem olarak turkceye cevrilmis.
    (bkz: desert children)
    (bkz: letter to my mother) - anneme mektup olarak turkce'ye cevrilmis
    (bkz: saving safa rescuing a little girl from fgm)
  • filmini izledim ve tüylerim diken diken.

tanım: örnek aktivist.
  • tuhaf'ta (ocak 2018 sayısı) selahattin duman'ın yazısına konu olmuş, hayatını gerçek anlamda 'aslanın ağzından' almış örnek insan.
    duman yazısında waris dirie'nin ülkemizde pek bilinmediği, hatta görmezden gelindiği imasıyla kültürümüzü çöle benzetiyor.
    bu başlık altında filiz veren ve beni duygulandıran birkaç yazar sayesinde ekşi'nin bu çölde bir vaha olduğunu söyleyebilirim.
    kadın sünnetine gelince, kadınların aşka, aşkla dokunmaya duyarlılıkları karşısında kendini aciz hisseden erkeklerin kadını eksiltme, köreltme, duyarsızlaştırma, kendi yetersizlikleriyle eşitleme güdüsüyle uyguladıkları bir vahşet. bunu yapan, gelenek haline getiren vahşilerin lanetlenmeleri, tecrit edilmeleri gerekir.