• afrika'daki kadın sunnetıne karsı ab elcisi olarak calisan eski model yeni aktivist.. bravo.
  • tuhaf'ta (ocak 2018 sayısı) selahattin duman'ın yazısına konu olmuş, hayatını gerçek anlamda 'aslanın ağzından' almış örnek insan.
    duman yazısında waris dirie'nin ülkemizde pek bilinmediği, hatta görmezden gelindiği imasıyla kültürümüzü çöle benzetiyor.
    bu başlık altında filiz veren ve beni duygulandıran birkaç yazar sayesinde ekşi'nin bu çölde bir vaha olduğunu söyleyebilirim.
    kadın sünnetine gelince, kadınların aşka, aşkla dokunmaya duyarlılıkları karşısında kendini aciz hisseden erkeklerin kadını eksiltme, köreltme, duyarsızlaştırma, kendi yetersizlikleriyle eşitleme güdüsüyle uyguladıkları bir vahşet. bunu yapan, gelenek haline getiren vahşilerin lanetlenmeleri, tecrit edilmeleri gerekir.
  • ilk kitabı çöl çiçeğini okuyarak tanıdığım kişi aynı zamanda kendisi birleşmiş milletlerin insan hakları elçisi olarak görev yapmaktadır.
  • kitabı türkçeye benim ülkem diye çevrilmiş top model.
  • filmini izledim ve tüylerim diken diken.

tanım: örnek aktivist.
  • (bkz: çöl çiçeği) kitabını bir solukta, zaman zaman da göz yaşları veya iç sızısı ile okuduğum yazar, model, aktivist.
    bana bu hayatta mücadele nedir, nasıl olur’u öğrettin, waris. şimdiye kadar karşı karşıya kaldığım en ağır zorluklar bile senin hayatın için kayda değmez teferruatlar olabilir. yaşadıklarını bir utanç olarak görmeyip, tüm dünya ile paylaştığın için eminim birçok kadın sana müteşekkir. bu dünya senin gibilerin mücadelesi ile daha yaşanır olacak.
  • gelmiş geçmiş en ilham verici kadınlardan biri. gerçek hümaniteryen kime denir sorusunun cevabı.

olabilecek en boktan ortamlardan birinde dünyaya gelip, her türlü zorluğa rağmen mücadeleden vazgeçmemesi, kendini aşması bir yana, çöl çiçeği derneği ( desert flower foundation) ile yaptığı çalışmalar kendisine hayran olmak için yeterlidir.

bizimki gibi ülkelerde, bu kadının hayatı ve diğer insanlar için verdiği uğraşların okullarda ders konusu yapılması lazım kesinlikle.
  • ilk olarak benim ülkem adlı kitabıyla tanıdığım, afrikada kadınlara yapılan caniliği gözler önüne seren somalili kadın.
    (bkz: desert flower)
    (bkz: kadın sünneti)
hesabın var mı? giriş yap