şükela:  tümü | bugün
 • akira kurosawa'nın 1960'da çektiği karamsarlığın dibine vurduğu filmi. aldatılmak öylesine normalleşmiştir ki, aldatılanın bunu kanıksamaktan başka bir alternatifi yoktur. bu açıdan "be cheated?" sorusuna "now, everyone is cheated" şekilde bir cevap kolayca verilebilir [1]. filmin aldatılmayı kanıksaması bir yana aldatanın huzuruna yaptığı gönderme de kurosawa'nın karamsarlığın ne kadar da dibine daldığını gösterir: "the worser the man, the better the sleep." [2] kurosawa'nın japon modernleşmesiyle en fazla halleşen yönetmen olduğu dikkate alındığında, modern gündelik hayatı sorgulamasında şaşılacak bir yan yok. lakin, filmde "monderite/kapitalizm the worser olmaktan başka bir çıkış sunmuyor ama işin kötüsü elde kanıksamaktan başka bir şey de yok" sonucuna varması düşündürücüdür.

  [1] kandırıldın mı?, bugünlerde herkes kandırılıyor.
  [2] daha kötüler daha iyi uyuyor.

  edit: japonca bir filmden replikleri niye mi ingilizce yazdık, türkçe alt yazısı bulunamadı da ondan..
 • akira kurosawa'nın "insan ne kadar kötü olursa, o kadar tatlı uyku çeker." mesajıyla biten mükemmel filmi.
 • warui yatsu hodo yoku nemuru (hikayeye bakınca türkçesinin sikeyim böyle memuru olduğunu anlıyoruz) ardından çekilen sanjuro ikilemesinde ve öncülü olan 50ler kurosawa filmlerinin ekseriyetinde olduğu gibi yine bir şekilde iyiyi adreslemeye çalışıyor. nedir peki olayı? işini kötü yapan ve işini kötüye kullanan memurların kuyruğunu kıstırmaya çalışan bir adamın hikayesi. en noiryeninden bir intikam işi, en imkansızından da bir aşk.
  akira kurosawa'nın bu iyi kimdir nedir sorularıyla kafamızın içine oturduğu filmlerini ayrı bir seviyorum ki bu da filmografisinin yüzde 90'ını falan kapsıyor. iyiliğin gölgelediği çıkar motivasyonu ve kötülüğün hiçbirşey göründüğü gibi değildirciliği yani bu içiçe geçmişlik işte bu yinyang en nihayetinde bu doğulu bakış adamın her filminde bir şekilde var. doğulunun paraleline ise batının ve batılılaşmanın armağanı modernleşmeyi, modernleşmenin armağanı bürokrasiyi ve bürokrasinin armağanı yozlaşmayı yerleştiriyor adam. içselleştiremiyor restorasyonu, düzeni, hırsını memurlardan çıkarıyor. nihayetinde dualden duale konup genişliyor film, kurosawa ve filmografi.
 • "spoiler" içerebilir veya içermeyebilir aşağıda yazdıklarım ki sanırım azıcık içeriyor.

  rüşvet, ihale yolsuzlukları, kirli çıkar ilişkileri, alınan-verilen komisyonlar, intihar eden veya ölmeye zorlanan çalışanlar, inşaat şirketleri - devletin ilgili kurumları ilişkisi, politikacı olmaya hazırlanan emekliliği gelmiş ve pis işlere bulaşmış üst düzey bürokrat, ağabeyi tarafından küçükken istemeden sakat bırakılmış bir kız ve o kızla evlenen - ki pis işlere bulaşmış üst düzey bürokratın kızıdır - kimlik değiştirmiş, aslında tüm bu rezil döngünün bir yerlerinde çıkıntılık yaptığından kurban edilen babasının yıllar sonra intikamını almak isteyen ve bunu ince ince bir plan dahilinde gerçekleştirme yolunda olan damadın, 1950'lerin savaş sonrası inşaat seferberliği hamlesinin getirdiği yozlaşma ortamında geçen 1960 tarihli siyah-beyaz, 151 dk. süren "hamletvari" bir japon filmi ki, yönetmeni üstad akira kurosava'dır.

  filmin başlarında, düğün töreninde geçen bir fazladan düğün pastası gelmesi hadisesi vardır ki, damadın babasının intihar ettiği şirket binasının maketi şeklinde yaptırılan pastanın, intihar edilen kattaki odaya tekabül eden kısmına bir gül konulmuştur; bu örnekteki gibi incecik ayrıntıların ayırdına varılarak ağır tempoda izlenmesi gereken bir film; belirli bir farkındalıkla izlenmezse oldukça sıkıcı gelecektir bunlara aşina olmayan izleyiciye.

  meraklısı için, sırf toshirô mifune oynadığı için dahi izlenebilir diyerek bir de dipnot düşeyim: filmi 540 jpy'yi 54 usd yapan türkçe altyazıyla değil, ingilizce altyazı ile izlemek, japonca bilmeyenler için daha uygun olacak ve bilinçli sinema seyircisinin bu güzide yapıtı izlerken kriz geçirip isyan etmesini engelleyecektir!

  criterion collection'dan çıkmış olanı tercih edilebilir.
 • açılış sahnesiyle kafa yakan. izledikçe açılan kurosawa filmi. oyuncuların dramatizesi gönülleri kazanıyor fakat biraz film uzun tutulmuş. 7/10