şükela:  tümü | bugün
  • kendisini kullanmadan müzik dinlediğim günlere lanet ettiğim api*.
  • birçok ses-medya oynatıcı ile birçok api denedim, sonunda bunca yıllık tecrübe sonucunda (bkz: creative sb x-fi titanium) için en harika ikilinin (bkz: aimp)4 ve wasapi exclusive modun olduğunu çok net gözlemledim. çok kişinin tercihi foobar ve asio bunların çok gerisinde kaldı.

    merak edenler için edit: foobar-asio ikilisi sistem kilitlenmelerine sebep oluyor, aimp-asio'da ise ses kalitesi çok açık olarak düşük. diğer ses kartlarını tabii ki bilemem ama özellikle creative için (benzer yapıları kullanacakları kanaatiyle) muhtemel en kaliteli ikilinin aimp-wasapi olduğu tecrübelerle sabittir.
  • avid, m-audio gibi profesyonel sistemlerde ciddi şekilde boğulan bir çözücüdür. şunu da rahatlıkla söyleyebilirim, asio ile arasındaki fark uçurum kadar büyüktür. bu fark dijital kayıt almaya geldiğinde daha da artmaktadır. wasapi'de açıkça enstrümanların sesleri yapay, hatta radyoda çalıyormuş gibi kalmakta.

    (bkz: asio)
  • ses dosyası üzerinde hiçbir işlem yapmadan, olduğu gibi ve doğrudan aktardığı için müziğin doğal kaliteyle dinlenmesini sağlar. windows vista'dan beri kullanılan bir arabirimdir. ne var ki oynatma işleminde bu kadar başarılı olan bir arabirimin kayıt işleminde kullanılmaması gerekir. kayıt için asio kullanılabilir.
    edit: sözümü geri aldım. exclusive mode'da enstrüman çalmadan wasapi hakkında kötü konuşmak haksızlık olur. hatta shared mode'da bile güzelce enstrüman çalınıyor da iyi ayarlama yapmak gerek.