şükela:  tümü | bugün
 • 169 metre yuksekligi ile dunyanin en yuksek dikilitasi unvanini elinde bulunduran bu yapi george washington onuruna yapilmistir. 1888'de halka acilmistir. yapinin dis kismi maryland'den getirilen mermer ile, zirvesi ise aluminyumdan yapilmistir. yapinin ic kismi ise daha ilginctir; bircok eyalet ve ulkeden, ya da onemli sahsiyetlerden bagislanmis taslar ile suslenmistir. yapinin zirvesinde bir gozetleme odasi mevcuttur ve giristen bu kata asansor ile 70 saniyede cikilir. yok amishim asansor masansor bana ters derseniz, o zaman 898 basamakli demirden yapilmis merdiveni bi zahmet cikmaniz gerekecektir.

  bu yapinin bizi ilgilendiren tarafi ise yukarda bahsettigim taslardan birinde sultan abdülmecid'in tuğrasıyla beraber türk hat sanatının en büyük isimlerinden birinin, ayasofya camii'ndeki dünyanın en büyük hat levhalarının sahibi kazasker mustafa izzet efendi'nin de bir yazısının yeralir. bu levhada;

  "devám-ı hulleti te'yid için abdülmecid hán'ın
  yazıldı nám-ı páki seng-i báláya vaşington'da"

  yani

  "abdülmecid han'ın temiz adı, dostluğun devamını göstermek için, washington'da dikilen bu yüksek taşa yazıldı"

  denmekteydi.

  levha 1853'te bir gemiyle amerika'ya gönderildi, taşıma masrafı olarak o zamanın parasıyla 390 kuruş ödendi ve inşaat tamamlanınca washington anıtı'nın üzerine yerleştirildi. sultan abdülmecid'in mermere hakkedilmiş tuğrası, ismi ve amerika hakkındaki iyi temennileri, o zamandan beri anıtın üzerinde duruyor.

  bu yapiya ayni zamanda mısır'ın kavalalı mehmed ali paşa soyundan gelen valisi de, tarihi iskenderiye kütüphanesi'nden kalma bir geniş mermer gönderdi.
  (kaynaklar: www.globalnets.com/wonders/modern.htm#wash ve 18 mayis 2003 tarihli hurriyet gazetesi murat bardakci makalesi)
 • bir sekilde ulasildiginda fazla zaman kaybetmeden smithsonian museum istikametine yonelinmesi gereken dikilitas taklidi.
 • http://maps.google.com/…0.007253,0.010546&t=k&hl=en

  adresinden görülebilen fallik yapi.
 • washington dc'de lincoln memorialin karsisinda bulunan, george washington anisina dikilmis bir anit. sehrin cogu yerinden goruluyor olmasi yon bulmaniza yardim edebilir. zira, washington dc'de caddeler sacmalik derecesinde kafa karistirici. bu anitla lincoln memorial arasinda da kocaman bi havuz var, reflecting pool denen. sanirim lincoln memoriali yanistmasi icin yapilmis vakti zamaninda, ama washington monumenti daha basarili yansittigini soylememe de izin verin lutfen. cok cirkin bi entry oldu bu da memorialli monumentli falan.
 • neo-mısır stiline sahip bu dikilitaş robert mills tarafından tasarlanmıştı. 169 metre yüksekliğinde olan washington dc’nin en yüksek yapısı washington anıtı olmakla birlikte kanunen de öyle kalmak zorunda. yapımına 1848 yılında başlanmış fakat 1854 yılında yaklaşık 50 metre yüksekliğinde iken iç savaş nedeniyle yapımı durdurulmuştur. 1885 yılında yapımı tamamlanmıştır ve 1888 yılında ziyaretçilere açılmıştır.
 • washington dc'nin orta yerine dikilmis olan sey. su sekil:

  http://www.nationalgeographic.com/…t03_monument.jpg

  etrafinda us capitol, white house, war memorial, vs. vardir. tepesine cikilabilir falan filan.
 • anitin asagi kisminda bulunan bilet gisesine giderek ucretsiz bilet alarak anita asansorle cikabilirsiniz. yarimsar saat arali biletleri alanlar anitin karsi tarafinda sira olusturuyor. yuksek olmasi, cevreye -ozellikle deniz kiyisina dogru- tepeden bakmasi guzel seyler. yoksa estetik iscilik falan aramayin icinde.

  not: washington dc'de caddeler sacmalik derecesinde kafa karistirici degildir. bes yasinda bir cocuk bile yontemi bir kac saatte anlayabilir. ha yon bulma icin iyidir ama kuzey- guney yonune sahip olan sayili caddeler (1. 2. 3. cadde gibi) ve dogu- bati yonune sahip olanlar (a b c caddeleri gibi) varken ve kuzey ve batiya dogru gittikce sayi ve harflarin buyudugunu biliyorsaniz yon bulmak bu anitsiz bile kolaydir.
 • bes alti sularinda girisinin kapanmasiyla, empire state building'in aksine, gokyuzunde gunduzu ve geceyi tek seferde yasamak isteyenleri husrana ugratan anit. bes alti sulari derken, adamlar, ''artik bu lanet yeri kapasak iyi olacak dostum'' diyip kafalarina gore kapamiyorlar elbet. sadece saatini tam olarak hatirlamiyorum. kaldi ki washington dc'yi gece gormeyin zaten.
 • yıldırım düşen anıt twitter
 • adını fotosunu nerede görsen aklıma (bkz: dwight schrute)’u getiren anıt.
hesabın var mı? giriş yap