şükela:  tümü | bugün
 • tam ismi 50 karakterlik sözlük formatına takıldığından dolayı `watashi ga motenai no wa dou kangaetemo omaera ga warui` olan şükela mı şükela 2013 yaz sezonu favori anime serimdir. kısaca konusu ortaokuldayken, tomoki liseye geçtiği zaman okulun en popüler kızlarından veya okulda popüler olmayı hayal etmiştir. ama sorun şu ki kendisi tam bir hikikomori olduğundan bu hayali liseye geçtiği zaman tamamen kendisine geri tepmiştir. her ne kadar visual dating sim oyunlarında o kadar tecrübe edinse de bu tecrübelerin gerçek hayatta hiç bir şekilde işine yaramadığını liseye başladıktan iki say sonra gibi uzun bir aradan sonra anlamıştır. yani artık öyle bir vaziyete gelmiştir ki durumu, insan ile olan ilişkileri tamamen çökmüş ve popüler olmak için elinden geleni yaparken bunu hep yanlış yapıyor hem de uzun zamandan beri kimseyle konuşmadığından birisiyle konuşucakken suratının aldığı şekli şemali insanı acayip gülme krizine sokuyor. yani içine kapanık asosyal bir kızın lisede arkadaş kurma ve popüler olma macerasını anlatan komedi ve shounen serisi. mangası baya bir popülerdi ama okumaya fırsatım olmadı lakin animesine kısmetmiş diyip ilk bölümü gayet güldürdü. death note ve diğer serilere de gönderme yaparak şu anlık serinin mizah anlayışı tam istediğim seviyede. son olarak açılış parçası belki bu sezonun en iyi açılış şarkısı. umarım kendisi popüler olmasa da animesi de fanları arasında popüler olur dediğim şahane bir anime serisidir.

  yalnız bu serinin japoncasını nasıl başlığa sığdıracağız kara kara düşünüyorum şimdi. (bkz: watashi ga motenai no wa dou kangaete mo omaera ga warui) neyse şimdilik kısaltılmışını yazarak yönlendirme yapalım bu başlığa (bkz: watamote)
 • bu sezonun animelerinden. tomoko kuroki'nin başından geçenleri komikten ziyade trajikomik olarak tanımlamak çok daha iyi doğru olabilir. (bkz: başkaları adına utanmak)
  ek olarak: (bkz: animelerdeki cümle biçiminde isim takıntısı)
 • http://i.imgur.com/a04moap.jpg

  (bkz: duckface)

  karnıma ağrılar girdi ulan abshjklsajkdhsjakd. evet trajikomiktir. insanın acınacak haline gülüyoruz burada ama bu serinin en güzel tarafı bu kız gibi kişilerin dünyada çoğunlukta olması. herkes popüler olarak dünyaya gelmiyor sonuç olarak. of ya şu duckface resme halen gülüyorum. ama insan izlerken ve tomoko'nun bu haline güldükçe insanın içinde bir suçluluk duygusu oluşuyor. valla gidip böyle sarılasım geliyor her izleyişimde. ayrıca geçen bölümkü bölümde iyice acıların çocuğu moduna bağladı böyle kulaklığı felan taktı arkadaşı buna aslında erkek arkadaşım ile tartıştım dedikten sonra. gayet güzel seri bence. izletiyor kendisini. umarım mutlu sonla biter bir de
 • 6. bölümün sonunda bir vocaloid şarkısı çalıyordu diyordum allah allah bir yerden tanıdık geliyor bu şarkı diye ki sonra baktım da natsu matsuri'ymiş gumi'yle hatsune miku'nun söylediği. bu güzel ending şarkısınun full versiyonu şu adresten dinlenebilir.

  edit: unutmadan şarkının vocaloid coverini değil de orjinali dinlemek isteyen varsa şuradan dinleyebilirler.

  edit2:

  --- anime 6. bölüm - spoiler ---

  ayrıca şu sahne ile noluyoruz lan detirtmiş animedir. içeride pis pis sırıtırken odaya arkadaş geldi oğlum tüü neler izliyorsun sen iyice hastalıklı olmaya başladın sen diyip çıktı gitti. gelde açıkla adama şimdi lan valla olm bak bildiğin gibi demekte durumu kurtarmaz. her neyse her hafta severek izliyoruz tomoko'yu.

  http://waa.ai/rf2.gif

  --- spoiler ---

  hangi animeyi sürekli facepalm modunda en son izledim bilmiyorum ama tomoko'nun yaptığı her hareket en az bir double facepalm konusu. böyle suratta pis bir gülümseme. insanın kendisi utanıyor ve kızın haline üzülüyor, sonra böyle bir acıma duygusu hissi, gidip sarılsan yanlış anlayacak veya ne bileyim insanın içinde garip duygular uyandıran bir seri işte. bu yönüyle seviyorum bu seriyide.
 • serideki tomoko tam bir kıskançlık küpü. erkeklerle yakın olan her kıza "bitch" falan diyor ve nefret besliyor iken kendisi de sürekli onlarca erkekle romantik ilişki içerisinde olduğu hayaller kurup duruyor.
 • http://www.youtube.com/watch?v=sz-xa1omh3e

  şu sahnesiyle yarılma sebebi ve evet bishounen ve yaoi hastası kendisi de. fujoshi mi tam bilemedim ama eheh.

  o değil oyunun orjinali de şöyle http://www.youtube.com/watch?v=z3yxrg-52t4 bu da ayrı bir yarılma sebebi.
 • 2013 çıkışlı izlediğim en depresif anime serisi... normalde komedi serisi ama ana karakterin yani tomoko'nun gülünecek durumlarına acıyorsunuz ama gülemiyorsunuz, böyle garip bir şey. toutaku'nun belirttiği gibi devamlı bir facepalm durumu söz konusu. değişik animelerden hoşlananlar veya durum komedilerinden hoşlananlara tavsiye...
 • shingeki no kyojin'le birlikte 2013'ün en baba animelerinden biri. hatta koca yılın yegane müspet olayı.

  (bkz: social anxiety disorder)
 • neredeyse her bölümünde bir öncekinden daha utandırıcı* bir durum beliriyor. "herhalde bundan daha rezil bir durumda olamaz" dedikçe belasını arar gibi daha rezil bir durumun içine atlıyor/düşüyor tomoko.

  bir de demin myanimelist'teki watamote threadlerine bakıyordum ve anladım ki 'fazla utandırıcı sahne'lere gelindiğinde video oynatıcıyı durduran bir tek ben değilmişim (edit: alakalı başka bi screenshot). insan sahnedeki utanç gerilimini kaldıramayacağını düşününce bir duraklamak istiyor galiba.