• şu tarz bir psikopatlığa sebebiyet verdiğim oyundur kendileri:

oyunda scout x diye bir app var foursquare gibin çalışıyor. mekana gidip fotoğraf çekiyorsun. evlilik fotoğrafları çekilen sütunlu kubbeli mekanın yanından geçerken telefon titreşti ve girip görevi yapıp çıkayım dedim.

mekan böyle kuğuların dolaştığı dere kıyısına yapılmış, sütunlara oturtulmuş dev bir kubbenin yanı. nikah kıyılmadan önce tutulan mal fotoğrafçı bir abi var. yeni evlenmiş ya da evlenecek bir çifti abuk subuk pozlarda çekiyor. biz de evlenirken bizim fotoğrafçı bizi ağacın altına götürüp "dekman pozu" verdirmişti. zaten bunların alayına kılım.

neyse ben de bir hatıram olsun bu yeni çiftle diyerekten geçtim bunların önüne ve bir selfie çekeyim dedim. amanalllaam sen gelin bir çirkefleş, bir surat ekşit ve üstüme yürü. git burdan de, el kol hareketi yap ittir filan. pardon yenge deyip uzaklaştım ama çok geç avımı gözüme kestirmiştim bir kere.

görevleri bol bol yaptığımdan research point denilen şey de birikmişti harcamamıştım. sırf bu gelin kişisi için gidip çete saldırtma özelliğini aldım. ablanın telefonu hackledim ve ablanın üzerine koskoca kartel'i "ahan da sizi gammazlayan karı bu olm!" diye saldırttım ve beklemeye başladım.

bunlar halen abuk subuk fotoğraflar çektirmeye devam ederken, bir anda çığlık sesleri yükselmeye başladı. ben hiçbir şey olmamış gibi dereyi izliyorum. insanlar çılgıncasına koşturuyor, silah sesleri geliyor tam bir düğüne döndü ortalık.

bu fırsattan istifade ben de milletin telefonları hackleyip paraları cukkalıyorum, whatsapp'tan yaptıkları sikko mesajlaşmaları, dedikoduları takip ediyorum.

çete üyesi 2 abi elinde keleşlerle gelip gelini kevgire çevirdiler. bunlar ateş ederken 4 tane polis arabası gelip bunlara daldı ortalık tam bir savaş alanına döndü. oysa ben sadece fotoğraf çekip gidecektim. en son gördüğüm, damadın boş boş sulara baktığıydı nasıl şoka girdiyse artık. evleneceğin kişiyi düzgün seçicen aga.
  • kanımca oyun tarihinin en itici karakterlerini barındıran oyun. ilk oyundaki aiden karakterine rahmet okuttular. bir tane ne iş yaptığını anlamadığım tipini siktiğimin kevaşesi, bir tane dijital maskesiyle cool olduğunu sanan geri zekalı, bir tane de mahkeme duvarı suratlı ergen. bunları her gördüğümde ekrana kafa atasım geliyor. bunlarla muhatap olmamak için ana görevlerden çok yan görevleri yapıyorum.
  • ilk oyunun ağırlığından, ciddiyetinden sonra ergenleri eğlendirmek için yapılmış gta çakması oyun. oyunu oynarken o kadar sinirlendim ki anlatamam. watch dogs'u oynadıktan birkaç gün sonra watch dogs 2'ye başladım ve oyunun popüler kitleye inme çabasına bire bir şahit oldum. ergen ergen esprileri, devlet çok kötü hadi takipçi kasalım onların gerçek yüzlerini gösterelim konsepti, ana karakterin çatılardan atlarken havada attığı taklaları falan, aman aman yani resmen koca oyunu bir çocuk havuzuna çevirmişler. onlara ali ece'den şu sözleri gönderiyorum: "böyle bir şey mi var dünyada yeryüzünde nerde görülmüş ya? bu ne ya? iyice artık oyuncağa çevirdiler işi, dalga mı geçiyorsunuz be, dalga mı geçiyorsunuz?"
  • hak ettiği ilgiyi bulamamış güzel oyun. bu durumun en büyük nedeni tabi ubisoft'un ilk oyunda izlediği yanlış politika oldu.

ilk oyun büyük bir gürültüyle gelirken, bir çok insanın beklentisini boşa çıkartıp, sorunlu ve grafiksel açıdan insanları tatmin etmeyen bir oyun olmuştu.
    ikinci oyun ise bunun tam tersi oldu. sessiz sedasız çıkmasına rağmen, benim deneyimlediğim platformda* bir iki ufak hatayı saymazsak, bugların olmadığı ve yeni renk paletiyle grafiklerinin de insanın içini açtığı bir oyun olmuş.

bunun dışında oynanış olarak çok keyifli bir oyun watch_dogs 2. özellikle yetenek ağacınızdaki yetenekleri açtıkça, oyundaki görevleri yapma noktasında bir çok farklı alternatifiniz oluyor elinizde.
    dilerseniz rc jumper denilen uzaktan kumandalı aracınızla, dilerseniz quadcopter isimli drone'nuzla, dilerseniz kameralar ile, dilerseniz hack yeteneklerinizle insanlara polis, mafya gibi npc'leri saldırtarak, dilerseniz de allah ne verdiyse siz aksiyona dalarak görevleri yapabiliyorsunuz. daha bir çok alternatif de bulunuyor sayamadığım.
    oyundaki ilk bir kaç görevden sonra olay mahaline girmeden, hack yeteneklerinizle uzaktan işleri halleder noktaya gelebiliyorsunuz zaten.

görevler ve görevlerdeki mekan çeşitliliği bakımından da watch_dogs 2 oldukça başarılı iş çıkartmış. senaryo çok derin olmasa da, sisteme karşı bir grubun hikayesini oynamak keyifli, anarşist duygularınızı besliyor. hatta bazı görevlerde güncel amerika siyasetine de açık göndermeler mevcut. görev çeşitliliği demişken, genelde bir yere girip, orada bir yeri hacklemek üzerine gitse de, ilk başta belirttiğim mekan çeşitliliği ve değişik stratejiler izlemek oyuna renk katıyor.
    ayrıca özellikle robot wars isimli görevin oyununun en keyifli görevi olduğunu belirtmem gerek.

bunların yanı sıra oyunda telefonunuza çeşitli uygulamalar indirip, bunlarla etkileşime geçebiliyorsunuz. özellikle scoutx isimli uygulama çok keyifli, bazen o uygulamadaki mekanlarda fotoğraf çekilmek için zaman harcadığınız oluyor.

açık dünya konusunda elbette bir gta v değil ama san francisco çok başarılı bir şekilde modellenmiş. şunu okuyan her gün oraya gidiyorum sanacak da, san francisco'daki belli başlı mekanları oyunda kolayca tanıyabilirsiniz. alcatraz'ı ziyaret etmek, golden gate köprüsü eşliğinde gün batımını izlemek ve fotoğraflar çekmek, gerçekten o an san francisco'daymış gibi hissetirebiliyor.

bu kadar uzun yazmamdan da anlaşılacağı üzere, oyun bana göre oldukça başarılı. hazır fiyatı da makul seviyelere inmişken denemenizi tavsiye ederim.

son olarak da oyunda çektiğim bir kaç fotoğrafı paylaşayım;
    1 2 3 4 5 6
    7
  • ya biz bu sıçtığımın oyununu epicten 40gb indirdik. oyunu açmaya çalışınca uplay den 22gb daha indiriyosun ayıp değil mi aq.

edit: serverlerin hakkını yemeyeyim ama boktan internetimle bile entry yazana kadar 4gb indirdi oha yani. 1mgbps hızım ya var ya yok.

edit2: eh sikcem ama 22gb üstüne 500mb daha indiriyorsun ve boktan bir hızla.

edit3: siliyorum amk oyununu her şeyin üstüne 6gb daha indiriyor.
  • en iyimser ifadeyle söylüyorum. kötü olacağı beklentisiyle yaklaşılıp beğenileceği kanaatindeyim. üstelik de elimizde yanlışlayamayacağımız bir veri de var.

(bkz: assassin's creed 2)
  • ilk oyundan sonra temkinli yaklaşıp sonunda oyuncuların iyi yorumları karşısında aldığım oyundur. bakalım nasıl.
  • ps4 te ilk platinimi almamı sağlayan ve dünya da bu oyunu oynayanlar arasında yüzde 2.5 e beni yerleştiren oyundur. önce kendi reklamımı yapayım.

oyun güzel aslında. kimse ile veya hiç bir oyun ile karşılaştırmazsanız cidden eğleniyorsunuz. kaldı ki ben grafitiyi , elektronik müzikleri, duvar yazılarını falan sevmem ama bu oyunun kendi havasımıdır nedir sevdim. bazı geri zekalılıkları olsa da oyunu bir süre hikaye modunda değilde serbest oynayarak kendinizi geliştirerek ilerlerseniz kolaylık sağlıyor. büyük kısmında isterseniz güzel bir gizlen ve hack yap demeden de ilerleyebilirsiniz. ancak bazı hikaye modunda gizlenecek ve hack yapmak zorunda kalacaksınız. online kısmı eğlenceli. hele hunter da kovalamaca yapmak, düşman oyuncunun arabasını durdurup geri geri arabayı getirip sonra makineli tüfekle öldürmek ooo diyeyim size.

büyük beklentiniz olmazsa ama söyle biraz olsun hack yapayım biraz olsun düşüneyim biraz olsun merak edeyim diyorsanız yaklaşık 30 saatte her şeyi yapabilirsiniz. ben 30 saatte platin aldım ki uzattım oyunu skilleri açmak için bir de.
  • herhangi bir downgrade durumu bulunmayan, dünya çapında tüm oyun sitelerinin incelemelerinde de oyunun genel yapısı ve grafiklerini fazlasıyla beğendiği çok güzel oyundur.
  • ilk oyun yerine piyasaya sürülmüş olsaydı, game of the year adayları arasında ismi geçmesi kesin olan oyundur. insanlar doğal olarak, (bkz: watch_dogs) faciasından sonra, ikinci oyuna ön yargı ile yaklaştılar.

amma velakin görevleri farklı yollardan tamamlayabilme esnekliği sunması,
    (bkz: person of interest) benzeri, uzunca bir senaryoya sahip olması, rengarenk (bkz: san fransisco) da geçmesi ve ultra ayarlarda grafiklerin tatmin ediciliği ile işte budur dedirtmiştir. singleplayer severler alırlarsa memnun kalırlar.
hesabın var mı? giriş yap