• tembellik edip pc de duran çizgi romanı okumadan izlediğim için pişmanlık duyduğum, bana doktorların en karizmasını armağan eden film. üç gün oldu filmi izleyeli. hala okumadım çizgi romanı. evet tembelim ben.
  • süper kahraman filmlerini fazla sevmememe rağmen beğendiğim film olmuştur. film yaklaşık 3 saat olmasına rağmen izleyiciyi sıkmıyor ve gayet akıcı bir şekilde olaylar seyrediyor. filme başlarken abd ve sscb arasında nükleer bir savaş tetiklenecek gibi gözükse de olaylar çok daha değişik bir şekilde seyrediyor. çizgi romanı okumamama rağmen karakterlere hemen ısındım her ne kadar bazı karakterler filmin başında ölerek tanıma fırsatı bulunmasa da. filmde en çok sevindiğim şey laurie'nin doğru yolu bulup dan'le birlikte olması olmuştur. o jon ne lan öyle bildiğin masmavi pipisi gözümüze sokup durulan garip bir vatandaş. bir de kendini klonlayıp kızı tatmin etme çabasına felan giriyor hıyar. canı sıkılınca mars'a felan kaçıyor, orda takılıyor. herneyse demek ki onun da bi çekiciliği varmış gerçi kız ondan başkasını tanımıyordu doğru düzgün. film gayet güzel özellikle süper kahramanları, çizgi romanları sevenler mutlaka izlemeli. film biraz karışık fakat taşlar sonradan yerine oturuyor, bir şey aklıma takıldı söylemeden geçemeyeceğim.

--- spoiler ---

filmin sonlarına doğru bu adrian jon'u niye yoketmek istedi anlamadım. madem insanlığı kurtarmak ve barışı sağlamak için o kadar insanı feda etmek gibi amacın vardı, baştan olayı düzgünce açıkla niye götün sıkışınca koskoca tvyi açıp boku adama attıktan sonra olayları açıklıyorsun. bana kalırsa bunun amacı farklıydı öldüremeyince olayı toparladı.

--- spoiler ---
  • hayatım boyunca izlediğim en müthiş filmlerden birisi.

bu sözüme bakıp her şeyi beğenen birisi olduğumu sanmanızı istemem. pek nadir beğenirim.

fakat bu "olmuş". bir daha gitmek için kandıracak adam arıyorum.

imax'te izleme şansınız varsa imax'te izleyin lütfen.
  • son derece hoşnut kaldığım bir alan moore uyarlaması.

bu filmdeki göndermeleri (ki nerdeyse her sahnede var) takip edebilmek için özellikle 80'lerin kültürünü iyi bilmek ve 11 eylül'den sonra iyice su yüzüne çıkan yarı-kaçık komplo teorilerini iyi takip etmiş olmak gerekiyor (1). bunları bilmeyenler için dolu kopukluk var gerçekten. ama zack snyder her nasılsa bunların hepsini serpiştirebilmiş sahnelerine, bu açıdan kendisine hörmet ettim. (2)

bonus: http://www.youtube.com/watch?v=qkebctctbca
    muhtemeldir ki moore kendine en yakın karakter olarak rorschach'ı görüyor.

bonus ii: alan moore'un zihninde bir yolculuk - ki günümüzde nereye doğru gittiğimizle ilgili şahane ipuçları veriyor - http://www.youtube.com/watch?v=cam2kk7j_8k

----------------

(1) orjinal hikaye ile ilgili - örneğin ronald reagan'ın komplo teorisyenleri arasında efsane olan bir söylemi vardır; bir tür wild card. 9/11'den sonra buna gerek kalmadı gibi görünüyor ama buyrun burdan yakın: http://www.youtube.com/watch?v=2idmab5bxza
    (extra-not: hell boy'un sonunda açılan portal kapısından ne geliyordu hatırlayan var mı?)

(2) ama yine de bu filmi darren aronofsky yönetse ne olurdu diye de düşünmeden edemedim. muhtemelen dr. manhattan sahneleri epik olurdu!

gelen mesajlar üzeri edit: doğrudur, moore rorschach'dan hazzetmediğini söylüyor ama sanki bana bazı yönlerini kendisine yakın görüyor gibi geliyor. en azından toplumsal yaşam alanları içinde yaptığı bazı seçimler rorschach'ı hatırlatıyor bana.
  • filmin nasil cekildigini az biraz merak eden bunyelere :
    http://features.cgsociety.org/…om.php?story_id=4947
  • çizgi romanını okumuş, türle oldukça alakadar ve izlediğim her filme "oha oluğğğmmm çog süper lahhnn" gibi yüzeysel yaklaşmayan birisi olarak söylebilirim ki bu film "olmuş"tur. 2,5 saatlik bir filme sığdırılabilecek kadar şey sığdırılmıştır çizgi romandan. karakterler havada kalmamış, hikayede çok büyük değişiklikler yapılmamış (aslında filmin sonundaki çizgi romanla uyumsuz olan durum için büyük bir değişiklik denebilir. ancak yapılan değişiklik çok da sırıtmamıştır bence. ha o da orijinali gibi bırakılsa kötü mü olurdu? olmazdı.).

kısacası beğenmeyenlerin beğenmeme sebebi tahminimce;
    1- alan moore'un beğenmemesi (ki hiç bir uyarlamasını beğenmiyor ya..)
    2- aşırı fanboyluk sebebiyle "aman tanrım bir konuşma balonunu atlamışlar! nasıl yaparsınız bunu!" serzenişi
    3- "millet beğenmiyor ben de beğenmeyeyim, kuul olayım" tripleri
    4- çizgi romanı okumamış, filmi de anlamaya çalışmamış kişilerin "yeterince aksiyon yok :((((((" şeklinde saçmalamaları
    5- trolllük gibi seçeneklerden bir yada bir kaçıdır. filmde müziklerin yetersiz olduğunu düşünüp filme bok atanları bile gördükten sonra zaten pek bir şey diyemiyorum.
  • filmin yarısından önce zaten salonun yarısıda boşaldı.bitmek bilmeyen,izlenemeyen bir uyarlama film olmuş daha doğrusu olmamış.
  • --- spoiler ---

* - what's in your hand veidt? another ultimate weapon?
    * - yes... yes you could say that.

veidt'in elinde tuttuğu şey bir tv kumandasıdır.

--- spoiler ---
  • sıradışı, senaryosu zekice yazılmış. diyaloglar çok iyi. sinemada "çakma süper kahraman filmi" diyenleri bile duyduktan sonra hakkında yapılan yorumun da ötesinde izleyicisiyle beraber kötüleme oyunları şaşırtmadı. konunun parça parça verilişi de sin city 'yi andırıyor. kötülerin düşmanı x temalı film arayanların beklentilerini karşılamaz diyebiliriz kısaca.
hesabın var mı? giriş yap