şükela:  tümü | bugün
  • siyah cartiyerli kızlar, palyaço suratlar "klişe süper kahraman" filmi diye izlenirse, altmetini anlaşılmazsa kötü bir film olduğu algılanabilir.

fakat şu unutulmasın, bir süper kahraman filmi-romanı-hikayesi-çizgiromanı her neyse ne, hiçbirinde aktarılmayan en büyük sorunun cevabı bu filmde aktarılmıştır bu dahi başlı başına kooooocaman bir artıdır.

süper kahramanlar neden kostüm giyer?

--- spoiler ---

filmde emekli süper kahramanımız holis bu soruyu cevaplar. suçlular yüzleri belli olmasın diye maske takar, kostüm giyerdi, bizler de düşündük biz neden takmayalım ki? der. süperkahramanın kostüm giymesinin sebebi -klişe denilen şey- suçluların her daim kostüm giymesinden dolayıdır.

rusya'nın dünyayı yok etmekle tehdit ettiği falan da yok filmde, amerika ki vietnamda başarılı oluyor dr. manhattan'ın yardımıyla, normal tarihin akışı dışında bir şey gerçekleşiyor, dolayısıyla afganistan'ı da ele geçirip, rusya'yı sıkıştırıyor, rusya da buna karşılık "kıyamet silahı"nı yapıyor, yani herhangi bir şekilde rusya'ya nükleer bomba düşerse, rusya uydu yardımıyla tüm bombalarını ateşleyecek. şimdi amerika tarafından sıkıştırılmış rusya, bir nevi intihar bombası hazırlıyor. aynı mevzu dr. strangelove'da da vardı. ki filmde üstünde durulmamış.

yine aynı şekilde filmde dr. manhattan'ın enerjisinin sadece new york'u vurmadığı açıklanıyordu, moskova, tokyo gibi şehirlerde de dr. manhattan'ın enerjisi patladı ve dr. manhattan'ı amerika o kadar güçlendirmedi, dr. manhattan amerika'yı güçlendirdi. yani dr. manhattan amerika'yı istediği gibi yerle bir edebilirdi nitekim veidt de bunu kullandı. dr. manhattan'ın nasıl ve niye o kadar güçlü olduğunu da sorgulamayalım. kazadan aşikar.

komedyen'in olayına gelelim. bu adamlar tüm amerika'yı suçlulardan kurtarıyor. vietnam savaşının kazanılmasını sağlıyor. doğal olarak bu adamlar ülkede "kahraman". fakat hippilere göndermenin allah'ı çekiliyor, vietnam savaşıyla o zamanlarda güçlenen hippiler vardı dünyada hani. oysa vietnam filme göre fazla kayıp verilmeden atlatılıyor, peki bu kez hippiler ortaya çıkmayacak mı sanıyoruz? yine çıkıyorlar ve "kahramanları" eleştiriyorlar. onları vigilante olmakla suçluyorlar. komedyen gibi kahramanların polis yerine düzeni sağlamasını istemiyorlar. peki komedyen halka ateş ederken ne diyor niteowl'a, "az kaldı meclisteki bağlantılarım, bikbik" demiyor mu? adam meclisten gücünü alıyor...

--- spoiler ---

yani dikkatli gözle izlemeyenler için tabii ki kötü filmdir. filmi sinemada izleyip hayran hayran dönerken bizler evlerimize, ulan herifin mavi sikini izledik durduk iyi mi? diyen de vardı...
  • dünya barışı için kim günah keçisi olacak'ın cevapları aranıyor filmde. ayrıca allah'ına kadar çizgi roman.
  • tek kusuru düşük temposu olan; ancak müzikleriyle, senaryosuyla, görselleriyle, romantizmiyle yani herşeyiyle mükemmel olan bir film.
  • bir "süperkahraman" hikayesini enstrümante ederek derdini, çok detaylı, çok yönlü, çok gerçek, çok güçlü karakterlerin etkileşimi üzerinden anlatan, izledikten aylar sonra hala kafada olgunlaşmaya devam eden, muh-te-şem bir film.

büyük konuşuyorum; insanlık tarihindeki en iyi opening credits'e sahip film.

dr. manhattan kafası, yıllar yılı anlatmaya çalıştıp binlerce kelime sarfı ihtiyacının karşısında pes edip izah etmeye üşendiğim kavramları tek bir bedende toplamış. büyük kolaylık oldu betimlerime. nat 'king' cole'ın "unforgettable"'ına oldum olası hayrandım zaten, bu filmden sonra, bir de hüzün ve göz buğulanması eklendi.

aşırı zekası aklının önüne geçen, ahlaki anlamda deforme olmuş süper zekası olsun, pislik komedyeni, savaş olsun da savaşın hangi tarafında olduğum aslında pek umrumda değil kafasındaki rorschach'i olsun, kopmuş gitmiş evrenin adamı olmuş dr. manhattan'ı, baba parası ile kahraman olan "batman" çakması night owl ii olsun, bir sürü çok ince kıyılmış karakteri ve ilmik ilmik dokunmuş karakter etkileşimlerini bünyesinde bulunduran, çocuk filmi kisvesi altında çok ağır bir yapım. bildiğin "kült". mirastır bence bu film. insanlığın elinden çıkan sayılı iyi işlerdendir. gören gözdedir güzellikleri, görebilen gözdedir.
  • şu 2009 yılında çekilmiş olan filmi şu an izledim, bitirdim bunları yazarken de müzikleri dinliyorum.. birkaç şey var söylemek istediğim..:
    ömrümde daha sikik filmler izlemişliğim oldu, evet.
    ancak bu, son zamanlarda izlediğim en sikik filimdi... yani son zaman dediysem son 10 yıl içinde izlediğim en sikikiydi.....
    içinde herşey var..
    amerika var, sex var, ay ışığı var, süper var, kahraman var, süperkahraman var, yadırgamışlık var, latex var, tecavüz var, karate var, şiddet var, aşk var ihtiras var, kan var, allah var allah....hemde mavi..büyüyüp küçülüyor.
  • 2 saat 42 dakikanin, toplasan 20 dakikasi izlemeye degerdi. uzattikca uzatmislar, seyirciyi (beni) baymaktan oteye gecemedi film. senaryo sacmaydi falan demeyecegim, sonucta cizgi roman uyarlamasi. ne olabilirki zaten? ama, o ucan alete takmistim kafayi ben. denizden cikarken 3 oda 1 salon gibi gorunuyor, sonra adam getirip evin altina park ediyor. bir de garajda u-donusu falan yapiyor makineyle. iste o zaman, yapim sirasinda sacmalamislar deme hakki veriyorlar bana...
  • dc comics'in şu ana kadar yapmış olduğu en önemli ve nitelikli çalışmalarından biridir. evet! mühim bir çalışma olmasından bahsettim. zira watchmen, gerek konusu gerekse hikayenin anlatım tarzıyla çizgi roman dünyasına ''yeni olma'' özelliğini kazandırmıştır. var olan çizgi roman evrenini daha da geliştirip daha işlevsel bir hale getirmiştir. birçok çizgi roman'ın aksine abd ile sovyet rusya'nın nükleer savaşa doğru sürükendiği bir dönemde muazzam karakterler yaratmıştır.

bu çizgi roman, bizlere güneşin üzerinde yürüyebilmiş süper ötesi bir kahramanı kazandırmıştır*. hayran olmamak elde değil.
  • çizgi romandaki rorschach'ın psikolojik terapi gördüğü ve kendinden son derece emin psikoloğu yavaş yavaş kendisiyle beraber karanlığa batırdığı bölümler can alıcıdır. bir çizgi romanın ciddiye alınabileceği nadir örneklerdendir.
  • --- spoiler ---

bu filmi izlerken, linkin park'ın minutes to midnight albümünün isminin nereden geldiğini anlamış oldum.

--- spoiler ---