• ''sanatın zirvesindeki başyapıt''
  • man of steel'i merakla beklediğimiz şu günlerde zack snyder'in watchmen'i seveni sevmeyeniyle her daim ilginç bir noktada duracaktır. öncelikle filmi seyretmeden önce alan moore'un başyapıtını okumuş biri olarak şunları söyleyebilirim;

moore, watchmen'de ki anti-kahramanlarına, hem süper güç ve yetenekler verirken hemde tüm insanlarda bulunan hırs, ikiyüzlülük, saf kötülük gibi zaafları da ekleyerek anlattığı hikayeyi daha konuya geçmeden yarattığı karakterleriyle hemen okuyucuya kabul ettiren bir eser olarak çok büyük bir artıyla başlıyor.

bu noktadan itibaren amerikan toplumunun sovyetler konusundaki paranoyalarını, paranoya dönemi sürerken eleştirirken, olayların gidişatının arasında konudan tamamen alakasız görünen ama aynı şekilde okuyucunun çıkarttığı anlamlara göre hikaye ile eklektik özelliklere sahip olabilecek bir yan hikaye katarak ve bunu dave gibbons'ın son derece etkileyici görselliği ile daha da karanlık bir hale getiriyor.

okuyucuyu ilk başta çok karakterli yapısı ve komplike hikayesiyle yoran böylesine edebi değeri yüksek bir eseri sinemaya uyarlamak elbette çok zor bir iş. yönetmeni kim olursa olsun.

bu noktada snyder, 300'den sonra watchmen için ne kadar doğru bir tercih elbette tartışılabilir fakat aslında kitaba olay akışındaki bazı değişiklikler hariç son derece sadık bir uyarlama var karşımızda.

filmin gerçekten başardığı birşey varsa o da kesinlikle başarıyla işlenmiş karakterler; örnek olarak dr. manhattan'in dr. manhattan olduğu kısımdaki kurgu-müzik-oyunculuk sinema'nın tüm görsel kodları o kadar başarılı bir şekilde işlenmişki kitapta da özel bir yeri olan bu karaktere hayran olmamak elde değil. ve tabii ki rorschach, öncelikle jackie earle haley bu rol için doğmuş. sondaki 'do it' sahnesiyle. iç dünyası böylesine karmaşık bir karakter daha iyi işlenemezdi.

seyretmiş olan ve tekrar seyretmek isteyen herkese 162 dakikalık orijinal versiyonu değil benim seyrettiğim 215 dakikalık ultimate cut versiyonunu izlemesini tavsiye ediyorum. bu versiyonda romanın panel panel görselleştirilmiş izlenimi veren başarılı uyarlamasına tanık oluyorsunuz. başyapıt mı? böyle bir eserin yanında kesinlikle hayır, fakat bu piyasada the amazing spider-man gibi sefil uyarlamaların yanında özgün bir yeri var mı? kesinlikle evet.
  • ön not: (bkz: #34877444)

internetten edindiğim ingilizce cbr. versiyonundan okumaya başladığım ve 60 sayfa sonra beni delicesine kendisine çekmesinden ötürü kendimi basılı halini edinmek zorunda hissettiğim ve gidip türkçe basımını satın alarak en baştan okumaya başlayarak yaklaşık 20 dakika kadar önce bitirdiğim inanılmaz bir çizgi roman. şimdi de filminin ultimate cut versiyonunu izlemeye başlayacağım. 3.5 saat kadar daha bu dünyaya tanık olacak olmak heyecan verici olacak.

çizgi romanı okurken bir yandan da araştırmalar yaptım. yorumlar okudum, filmi hakkında kim ne demiş baktım ettim. yani yaklaşık 3 gündür hayatım bu çizgi roman oldu. iyi ki de oldu. böylesine bir eseri yeni keşfediyor olmak da hataymış bunu gördüm. filmini izledikten sonra ise absolute watchmen versiyonundan (cbr) yaklaşık bir 100 sayfa kadar ekstralara bakacağım. bunu bu gece yapmayacağım tabii ki. önce bir güzel uyuyacağım ve günlere yayarak kurcalayacağım.

mükemmel bir deneyim.
  • "polis halka saldırıyor." diye avaz avaz bağıranların mutlaka okuması gereken çizgi roman/izlemesi gereken film.

--- spoiler ---

....

,,,,

--- spoiler ---
  • bir türlü edinemediğim çizgi roman. nerede bulsam mutlaka kapağında bir hasar oluyor. umarım en sonunda başaracağım. ayrıca zack snyder aynı isimde kariyerinin en iyi filmini çekmiştir.
  • ultimate cut versiyonu 3 saat 38 dakikadır.

ultimate bir sabrı olan varsa otursun izlesin diye yapmışlar.
  • beni nedense çok etkileyen bir zaman tanımının yapıldığı alan moore başyapıtıdır.

--- spoiler ---

“the photograph is in my hand. it is the photograph of a man and a woman. they are at an amusement park, in 1959. in twelve seconds time, i drop the photograph to the sand at my feet, walking away. it’s already lying there, twelve seconds into the future. ten seconds now. the photograph is in my hand. i found it in a derelict bar at the gila flats test base, twenty-seven hours ago. it’s still there, twenty-seven hours into the past, in its frame, in the darkened bar. i’m still there, looking at it. the photograph is in my hand. the woman takes a piece of popcorn between thumb and forefinger. the ferris wheel pauses. seven seconds now. it’s october, 1985. i’m on mars. it’s july, 1959. i’m in new jersey, at the palisades amusement park. four seconds, three. i’m tired of looking at the photograph now. i open my fingers. it falls to the sand at my feet. i am going to look at the stars. they are so far away. and their light takes so long to reach us… all we ever see of stars are their old photographs.

i am two hundred and twenty-seven million kilometers from the sun. it’s light is already ten minutes old it will not reach pluto for another two hours. two hours into my future, i observe meteorites from a glass balcony, thinking about my father. twelve seconds into my past, i open my fingers the photograph is falling. i am watching the stars, halley’s comet tumbles through the solar system on its great seventy-six year ellipse. my father admired the sky for its precision. he repaired watches.

it’s 1945, i sit in a brooklyn kitchen fascinated by an arrangement of cogs on black velvet. i am sixteen years old.

it’s 1985. i am on mars. i am fifty-six years old.

the photograph lies at my feet , falls from my fingers, is in my hand.

i am watching the stars , admiring their complex, trajectories through space, through time.

i am trying to give a name to the force that set them in motion."

--- spoiler ---
  • çok kaliteli film.

öncelikle film bir süper kahraman filmi olarak piyasadaki diğer filmlerden açık ara önde.gerek müzik seçimleri, gerekse oyuncu -özellikle rorschak- seçimleri bunu kanıtlar nitelikte.

eğer benim gibi kitapla herhangi bir alakanız yoksa ve direk filmi izliyorsanız çok dikkat ederek izlemeniz gerekiyor. eğer başını kıçını kaçırırsanız ne hikayeyi, ne karakterleri doğru düzgün anlarsınız.

müzik seçimleri -özellikle comedian cenazesinde çalan (bkz: the sound of silence) harika olmuş.

filmin süresi uzun. bana göre bu harika bir şeydi. bitmesin diye sürekli zamanı kontrol ettim. bulabilirsem bir de ultimate cut versiyonunu izlemek istiyorum.

filim her ne kadar güzel olsa da kafama takılan bazı konular var. bunların şu an aklıma gelenlerini yazmak istiyorum.

rorschak'ın maskesinin esprisi ne? nasıl üzerindeki mürekkep hareket edebiliyor?

filmde dr. manhattan dışında süper güçleri olan bir biri olmadığı vurgulanmasına rağmen özellikle adrian karakteri aşırı şekilde abartı. güç olarak bakıldığında aynı spiderman gibi. tekme attığı havada 5 metre süzülüyor, mermileri havada yakalıyor.

dr. manhattan ise bence filmdeki en uyuz karakter. feci şekilde arada kalmış imajı çiziyor. her şeyi yapabilecek güçte olmasına ve tanrıya benzetilmesine rağmen adrian kolayca kandırıyor. bunun yanında zaman zaman o kadar basit problemleri çözemiyor ki sadece süper kahraman olduğunu ve tanrı olmakla alakası olmadığını belli ediyor. mesela geleceği görememe probleminin kaynağını bulup çözemiyor ya da adrian kandırıyor.

edit:maske meselesini öğrendim. yardımcı suserlara teşekkürler

edit2: çizgi romanıda okudum kafamda oturdu her şey
  • çizgi romanına popülaritesine güvenerek büyük bir hevesle başladım ama watchmen'in karanlık havası, uzun diyalogları, mesaj kaygısı ve alegori girdabı feci bunalttı. bundan sonra felsefesi olan çizgi romanlar için moebius ile yetinsem iyi olacak.
  • bu filme sıkıcı diyenin okuma alışkanlığı yoktur, kaale bile almayınız. hatta hayatımda izlediğim en sıkıcı film diyenle irtibatı kesip, bir daha konuşmayız.

işte öyle bir turnusol, çizgi romanını oku sonra gel izle amk. bakalım çizgi roman okur gibi bu filmi de seyredip "vay be adamlar yapmış diyecek misin?"

azıcık kafa yorun ya. kafa yormayacaksanız da rahat bırakın insanlığı amk :(

güzel filmdir, çizgi romanını okuduktan sonra tavsiye edilir.
hesabın var mı? giriş yap