şükela:  tümü | bugün
 • zamaninda richard nixon'i (galiba oydu) istifa etmek zorunda birakan en buyuk siyasi skandallardan biridir
 • iki washington post muhabiri, bob woodward ve carl bernstein tarafından ortaya çıkarılmış skandal.bunlara bazı bilgiler vererek yardım eden de bir deep throat vardı ki kim olduğu hala bilinmemekte.
  (bkz: all the presidents men)
 • washington dc'de bulunan, skandal sirasinda demokrat parti tarafindan secim ussu olarak kullanilmakta olan potomac nehri kiyisindaki bina kompleksi. su anda, bir kismi otel olarak kullanilirken, bir kismi da ofis olarak hizmettedir.
  ha unutmadan, skandal, secim kampanyasi sirasinda baskanin direktifiyle cia tarafindan, rakip parti demokrat parti'nin secim ussune dinleme cihazlari konulmasi yuzunden patlamistir.
 • watergate skandalı nedir

  washington post, watergate skandalını 19 haziran 1972'de gün ışığına çıkarmıştı. gazetenin muhabirleri bob woodward ve carl bernstein, abd başkanı cumhuriyetçi richard nixon'ın 1972 seçimlerindeki demokrat parti'den rakibi george mcgovern'in seçim kampanyasını yürüttüğü watergate binasındaki telefonları gizlice dinlettiğini belgelemişlerdi. seçim sonucunda nixon ikinci dönem için başkan seçilmişti. ancak skandalın tartışmaları iki yıl sürmüş ve soruşturmalar sonunda nixon, başkanlıktan azledileceğini anlayınca 8 ağustos 1974'te istifa etmek zorunda kalmıştı.

  kaynak: hürriyet
 • bir diger versiyonu icin (bkz: iskigate skandali)
 • washington harbor'inin biraz ilerisinde virginia avenue civarlarinda mikrominik bir yerlesim yeri olan watergate, siyaset tarihine, burada gecen talihsiz olaylar sonucunda adini yazdirmistir. watergate, luks otellerin alisveris ve yerlesim alanlarinin oldugu bir yerdir, potomac manzarasi vardir ve washington dc'de skandallarla unlu olan bir cok kisi burada yasamaktadir, bunlardan bir tanesi de monica lewinsky'dir.
 • tarihte ilk defa bir amerikan başkanı'nın istifa etmesine neden olacak kadar büyük bir gazetecilik başarısıdır. aslında bu işin pentagon papers'la da bağlantısı unutmamak gerek. o olay sayesinde basın özgürlüğüne kavuşmuştu ayrıca fbı ve cıa farklı yapılanması sayesinde ülke içinde dengenin nasıl sağlandığı bu olay sayesinde bir kez daha ortaya çıkmıştır. vietnam hakkında attığı yalanlar yetmezmiş gibi, seçimleri de illegal yoldan kazandığı belli olan nixon kardes mecburen emekliye ayrılmıştır.
  istifa mektubu
  http://watergate.info/…xon/resignation-letter.shtml
 • all the president s men filminde ve kitabında görüldüğü üzre, woodward ve bernstein kardeşlerimiz "ddepthroat" lakaplı bir adamdan almaktadır tüyoları. bu deepthroat'ın ise nixon yönetiminden henry kissinger olduğu rivayet edilir. nixon'un istifasını takiben gerald ford başkan olmuştur.
 • 30 dakika önce üstündeki bütün sis perdesi kalkan, nam-ı diğer deep throat 'un ortaya çıkışıyla çözülen amerikan tarihinin bir numaralı enigması. şu an dünya ajansları olayla ilgili haber ve fotograf geçmekle meşgul.