şükela:  tümü | bugün
  • neisseria meningitidis in sebep olduğu ani ateşli hastalık,deri ve mukozalarda geniş peteşiyel kanamalar,kardiyovasküler kollaps ve yaygın damar içi koagülasyonla karakterize sendromdur.
  • menenjitte, özellikle meningokoklara bağlı olarak gelişen tipinde, yaygın cilt kanamaları ile birlikte ortaya çıkan şok tablosu.
  • aynı zamanda adrenal glandda masif hemoraji sonucu adrenal krize neden olan sendom. öyle ki adrenal glandlar kanla dolu torbaya benzer.
  • neisseria menengitidis kana karışıp da toksinleriyle kapiller endoteline zarar verdiği vakit, prokoagülan faktörler (like doku faktörü) salınır ve koagülasyon kaskadı çalışmaya başlar. bu yaygın pıhtılaşma sonucunda tüm trombosit ve pıhtılaşma faktörleri tükenince, artık vücutta ' yaygın damar içi kanama' diğer adıyla dissemine intravascular coagulation (dic) tablosu oluşur.

    waterhouse friedrichsen sendromunda olan şey de şudur: dic tablosundan her organ gibi adrenal glandlar da etkilenir ve bez adeta kanla dolar bu lokal bir basınca neden olur. lokal basınç bezdeki damarları sıkıştırır. sonuçta önce iskemi sonra nekroz oluşur. böbreküstü bezleri iptal... çalışmayan adrenal glandlar aldesteron ve kortizol de salgılayamayacaktır. bu yetmezlik zaten sepsis kaynaklı hipotansif şoku daha da ağırlaştırır. işte bu klinik tabloya waterhouse friderichsen sendromu denir.