şükela:  tümü | bugün
 • richard adams'in yazdigi populer fantazi romani. bir grup genc tavsanin kendi kabilelerini birakip yeni bir yasam alani aramaya karar vermeleriyle baslayan yolculuklarini hikaye eder. bencilligin ve bireyin on plana ciktigi 70 li yillarda masumiyet ve kahramanligi yucelttigi icin amerika'da donemin en sevilen romanlarindan biri olmustur. hikayenin gectigi mekanlar gercektir ve kitabin hayranlari kendilerini bu kirlara bayirlara salarak watership down hacisi olurlar.
 • (bkz: donnie darko)*
 • 400 sayfayi askin uzunluguna ragmen hic sikilmadan okunabiliritesi yazari richard adams'a cok takdir etmemizi sagliyor.
  --- spoiler ---
  kitap medyum ozellikleri olan bir tavsanin uyarisiyla yuvadan kacan bir grup tavsanin yeni bir yasam alani bulma ve hayatta kalma mucadelelerini anlatiyor.
  --- spoiler ---
  kitabin etkileyicilik yonunu soyle ozetleyeyim; hayatim boyunca bir daha tavsam eti yememeye karar verdim kitabi okuduktan sonra. kitabin turkcesi var mi bilmiyorum ama, bulabilenler, zamanlari da varsa kitabi okurlarsa pisman olmazlar kesinlikle...
 • bu kitabın '78 yapımı çok hoş da bir animasyon filmi vardır:
  ayrıntıları için:
  http://www.imdb.com/title/tt0078480/
 • lost dizisinde sawyer karakteri de okuyordu bu kitabi. dizideki olaylara da referans olabilir
 • lost ve kara kuleserisinin oluşumunda etkileri olduğu söylenen roman.
  (bkz: sawyer'ın okuduğu bütün kitapları okumak)
 • temelde "davşan kaç, tazı tut" şeklinde büyüük bir paranoya halinde akan hikayedir. tavşan olunca kitaba ihtiyaç duymadan da yapacağınız çok basit bir çıkarım neticesinde hiç bir saldırı olanağınızın olmadığını görüyorsunuz. devamlı bir paranoya, sürekli bir kaçma arzusu. yazarın kendi geliştirdiği "tavşanca"da ayrı bir sempati unsurudur kitaba karşı. çok farklı bir bakıştan anlatılan hikaye bir defa da kendisini okutturur..

  dipnot: kitabın beli yerlerinde içimde tavşan yeme isteği uyanması, yazarla anafikir konusunda ciddi ayrılıklara düştüğümüzü göstermiştir..

  ayrıca kitaptan yola çıkılarak hazırlanmış olan 78 yapımı (bkz: "watership down") adlı film çizgifilm seviyorum diyen bir insan tarafından kaçırlmaması gereken filmler arasındadır...
 • --- spoiler ---

  --- spoiler ---

  kitabin belli bir yerinde tavsanciklarin siklerinin dogrultusunda giderek buyuk tehlikelere atildiklari, baslarda biraz siksa da okumasi zevkli richard adams eseri.

  --- spoiler ---

  --- spoiler ---
 • yeni başladım, en başları çok sıkıcı. belki bu türde okunan ilk kitaplardan olsa ilginç gelebilirdi bilemiyorum ama bana çok bir numarası yokmuş gibi geldi. en başlarının lost'un ilk sezonuna fena halde benzediğini de söyleyebilirim. bunu okuyacağınıza lost izleyin yani öyle bişey. kitap bitince düşüncelerim değişirse yeniden yazarım.

  (bkz: lost'ta görülen tüm kitapları okumaya kasmak)
 • amazon.com'dan bakılabildiği kadarıyla; ingilizce baskısındaki giriş kısmı ve en sondaki lapine glossary bölümü arka bahçe yayıncılık'ın baskısında yer almıyor. olsa daha güzel olurmuş.