şükela:  tümü | bugün
 • bugün türkiye destekli trablus hükümetinin bayraktar tb2 siha ile bir saldırı yaptığı libya'nın batısında yer alan en büyük askeri hava üssü. üs oldukça büyük. içinde 20'den fazla hangar var. oldukça büyük iki adet pist var.

  bu üs 2015'ten beri hafter yanlılarının elinde ve yakın zamanda bir pantsir hava savunma sisteminin konuşlandığı söyleniyor. türkiye destekli trablus hükümeti bu hava savunma sistemini bugün vurduğunu iddia etti.

  twitterda şöyle bir görüntü var. kaynak

  bu üs muhtemelen ileride türkiye'nin gündeminde yer edecek. zira trablus hükümeti (bkz: gna) bu üssü ele geçirirse eğer üssü türk hava kuvvetlerinin kullanması ciddi bir olasılık ve eğer bölgeye türk f-16'ları yerleşirse libya'da her şey değişir.

  edit

  şu an twitterda dönen iddialara bakılırsa üs türkiye destekli birleşmiş milletler tarafından resmi libya hükümeti olarak tanınan trablus hükümeti gna (government of national accord) tarafından ele geçirilmiş durumda. kaynak

  gelen görüntülere göre şu an üs türkiye tarafından da desteklenen resmi libya hükümet güçleri tarafından ele geçirilmiş durumda. üstelik üssün içinde bir çok ekipman ve silah da ele geçirilmiş. kaynakları da verelim ;

  - pantsir hava savunma sistemi kaynak1 kaynak2 kaynak3

  - jeepler kaynak

  - savaş jetleri kaynak

  - eski model bi tank kaynak

  - bir askeri helikopter ve mrap tipi ağır zırhlı araç kaynak

  edit2

  üssün önemine gelelim. bu üs libyada bulunan üç büyük askeri hava üssünden birisi (1-batı libyada watiya/2-orta libyada jufra/3-doğu libyada alhadim). libyanın başkenti ve ülke nüfusunun neredeyse yarısının yaşadığı trablus şehrinin 150 km güneybatısında yer alıyor. üs 2015 yılından beri resmi hükümeti devirmeye çalışan general hafter'e bağlıydı. hafter bu üssü başkent trablus'a yönelik gerçekleştirdiği hava ve kara saldırılarında bir merkez olarak kullanıyordu. şimdi bu üs resmi hükümetin eline geçti.

  resmi hükümetin bu üssü ele geçirmesinin bu nedenle hem askeri hem stratejik hem de moral anlamda bir önemi bulunuyor. 2015 yılından beri hafterin kontrolünde olan büyük bir üs kaybedildi.hafter'in trablusa yönelik saldırıları zayıflayacak ve merkezi hükümetin eli güçlenmiş ve eline büyük bir askeri üs geçmiş olacak.

  ayrıca şöyle bir durum da var.resmi libya hükümeti türkiye'yi askeri olarak bölgeye davet edebilir ve bu üssü türk hava kuvvetlerinin kullanımına sunabilir. böyle bir şey gerçekleşirse libyada tüm dengeler değişir. zira hafterin elinde türk f-16'larına karşı koyacak bir güç yok. türk hava kuvvetleri libya iç savaşındaki dengeyi merkezi hükümet lehine sert bir şekilde değiştirecektir.
 • geldi iki gözümün çiçeği. an itibari ile umh tarafından kontrolü sağlanmıştır. sevgiliyi bekler gibi bekledik seni
 • 2016 dan beri hafter güçlerinin elinde bulunan üs.

  türkiye’nin resmi libya devletinin yardım talebine olumlu karşılık vermesi sonucu.

  2019 da türk subaylar ve sihalar libya’nın belki de %3 ine sıkışmış trablus-misrata bölgesine konuşlandı ve o günden bugüne bölgeyi kontrol etme çalışmaktaydı.

  bugün belki de en önemli nokta olan başkentin 140 km güneyindeki watya üssünü almış bulunmakta.

  bu sayede olası hafter hava kargo desteği kesilmiş oldu, belkide ileride türk ordusuna tahsis edilerek f16 konuşlandırılacak.

  üsde korunaklı hangarlar ve çok uzun bir pist bulunmakta.

  son 2 gündür bölgeyi korumak için birleşik arap emirliklerinin silah desteği ki bu silahlar içinde hava savunma sistemleride var, bizim sihalar bu hava savunma sistemlerini vurarak üssü korumasız bıraktılar.

  çok güzel işler oluyor libyada, bayrağında ay yıldız olan bu güzel türk bakiyesi ülke fransa, mısır, yunanistan, suudi ve rus wagnerlere rağmen türkiye’nin desteği ile direniyor.

  inş kardeş ve dost ülkeler grubuna akdenizin karşısındaki komşumuzuda ekleyeceğiz.
 • inşallah doğrudur.
 • bugün en güzel haber. sanırım ufak bir tadilat ile hava desteği (uçak olarak) sağlababilecek. bu savaşın artık hafter için kaybedildiği anlamına geliyor bence. tabi teknik bilgim yok ama bugüne kadar en büyük sorun havada eksik kalmamızdı diye biliyorum.
 • hava üssünden çeşitli videolar düşmeye başlamış

  watiya
 • günlerdir türk sihalarıyla bombalanması karşılık bae'nin gönderdiği pantsirleri de türk sihalarının yolda vurması sonucu hiçbir şekilde savunamayacaklarını anlayan hafter militanlarının gün itibariyle bıraktığı hava üssü.
  kaçarken üs'te bir pantsir bırakmışlar zira o pantsirle hareket halindeyken vurulmama ihtimalleri olmadığını biliyorlardı.
 • bölgenin sivile kapalı en büyük ve tek üssü.

  hangar ve pistlerin durumu çok iyi durumda. libyanın batı bölgesi tamamen temizlendiği zaman burası türkiyenin de bulunduğu lojistik-bakım-ikmal üssü olacak.