şükela:  tümü | bugün
  • ing. dalga uzunlugu.
    ayrica michael snowun 1966 yapimi 45 dakikalik filmi. film boyunca sanatcinin studyosundaki bir duvara yavasca zoom yapilir. arada odaya girenler cikanlar olur, goruntu yer yer kesilir, en sonunda duvardaki deniz yuzeyi fotografi goruntunun tamamini kapladiginda film biter.
  • filmde ayrica baska filmlerinde kullandigi kadin figuru dikkati ceker, duvardaki deniz yuzeyi fotografinin hemen sol ustunde.
  • ing. dalga boyu

(bkz: isik hizi)
  • fizikte, devirli hareketlerde bir devir içindeki hareketin yayıldığı uzaklık.

davinelulinvega'nın da dediği gibi, (bkz: dalga boyu)
  • filmin konusundan bahsedilmiş, ama atlanan önemli bir ayrıntı da şudur: film boyunca gittikçe yükselen, son derece rahatsız edici, tiz bir ses vardır. biri size sövüp de, kulaklarınız çınladığında duyduğunuz ses var ya, aynı ondan işte. 45 dakikada frekansı (ya da dalga boyu, artık ne skimse) 12.000'den 300.000'e çıkar. rakamlar yanlış olabilir ama mühim değil. film işkenceyi garanti ediyor.

iki şey düşündüm filmi izlerken. birincisi, a clockwork orange'da alex'e zorla izletilen videolardan biri de bu olsa gerek. ikincisi, bir film vardı ismini hatırlamıyorum. bir video kasetteki görüntüleri izleyenler ölüyor muydu, delirip katil mi oluyorlardı, öyle bir şey. her neyse.. bir de utanmadan strawberry fields forever çalıyor filmde. ben olsam john lennon'ın, paul mccartney'nin yerinde şarkımı verdiğime vereceğime pişman olurdum. dava açardım yönetmene.

film izleyiciye işkenceyi amaçlıyor. klasik sinema izleyicisini silkelemek istiyor. kendisiyle sinema perdesi arasındaki o alışılmış ilişkiyi sorgulamasını falan bekliyor. iyi de babam, ben de düşündüm bunu ne var yani. ama sadece düşündüm. uygulamayı aklımın ucundan bile geçirmedim. çünkü biliyorum ki anlamazlar, bir de üstüne dayak yerim. bin kişinin içinden bir tane kafayı kırmış entellektüel anlayacak diye film yapılır mı ulan!

avant-garde olucaz diye amma da abuk subuk filmler çekilmiş şu 60'larda arkadaş ya. lsd'yi çakan, esrarı çeken eline kamera alıp avantgarte film çekmiş. ulan size inat recep ivedik 3'ü sinemada izleyeceğim!

edit: ha madem öyle niye izliyorsun 60'lar avantgarte filmlerini hırbo? diyeceksiniz. ölmeden önce izlenmesi gereken 1001 film isimli takozda vardı da ondan. o kitaba kanıp yakmayın kendinizi istedim (ulan topu topu 2-3 kişinin okuyacağı entryde milyonlara sesleniş tadında bir üslup kullanıyorum ya, işte bu tat çok iğrenç, çok avantgarte lan, aynı bu film gibi)
  • dalga sayısının ve frekansın tersi olup ölçülebilen bir fiziksel niceliktir.
  • van morrison şarkısı, sözleri de şöyle:

this is a song about your wavelength
    and my wavelength, baby
    you turn me on
    when you get me on your wavelength
    yeah, yeah, yeah, yeah, yeah
    with your wavelength
    oh, with your wavelength
    with your wavelength
    with your wavelength
    oh mama, oh mama, oh mama, oh mama oh mama, oh mama

wavelength