şükela:  tümü | bugün
96 entry daha
 • yatırım yapmayı düşünenler için söylüyorum çok uzun vadeli bir coin. hani atayım kenara 200 sene sonra bakarım diyorsanız en az x10 getirisi var.

  * binance'da en düşük işlem hacmine sahip coinlerden biri. (271 btc/24s) daha çok tidex'de işlem görüyor. orada 1300 btc civarı.

  * kendi dex'inde yaşam belirtisi yok. waves/wtry'nin 2018 tablosu şöyle.

  * komunitesi hiç yok zaten. reddit sayfasındaki en popüler konu tamam mı devam mı sorusu düşünün.

  * sadık yatırımcıları yok. misal bitcoin yükselişinde hemen yıkıldı. hadi bu normal de sonrasında bir çok coin geri toparladı ama waves'e kimse dönmedi. düştüğü yerin çok az üstünde dolaşıp duruyor. yahu bitcoin çıkıyor bu düşüyor, bitcoin düşüyor bu yine düşüyor..

  * nadiren haberler geliyor, çok nadiren medyada yer bulabiliyor. yani tamam ripple gibi hype çılgınlığına dönüşmesin de biraz pazarlama yapın ulan.
 • (bkz: çok suskun)
 • daha birkaç gün önce kripto piyasalarına girip dün adını duyanların gelip "artmiyir yeaa" diye ağlamaması gereken kripto para. artış konusunda 100 dolar parasıyla kısa sürede zengin olma hayali kuran üniversite öğrencilerini tatmin etmeyebilir ama işin aslı şudur.

  bunları daha önce de yazdık waves tek bir şey için oluşturulmuş bir coin değil. bünyesinde pek çok şeyi barındırdığı için ilerlemesi ışık hızında olmayabilir ama en hızlı merkezsiz zincire sahiptir. burada merkezsiz kısmı önemli çünkü bitshares gibi tamamen kendi izole test düzeneğinde teorik olarak yüksek hıza ulaşmamıştır veya ripple gibi blockchain bile olmayan bir yapı değildir. hız konusunun daha somut anlaşılması için geçenlerde vitalik ethereum için 12 işlem/saniye hıza ulaşmalarını sevinçle paylaşmıştı. waves 100 işlem/saniye hıza sahip.

  kurucusu bile projenin tam istediğimiz işlevsel hale haziran ayında gelmesini planlıyoruz demişken yani henüz tamamlanmamış bir platformken hala buraya gelip berbat demek komik. işlem hacminin düşük olması kısmen buna bağlı olsa da asıl sebebi toplam waves adedinin yaklaşık yarısının pasif gelir elde etmek isteyen sahipleri tarafından kiralanmış olması olarak görüyorum. bir de shitcoinlerin pompalandığı ilginç bir süreçteyiz bu da dalgalanması düşük olan bir coini al-sat yapanlar için hiç cazip kılmıyor haliyle.

  belarus ve kazakistan'ın (hatta rusya - cryptoruble olayında da olurlarsa şaşırmam) kripto dünyasına girme girişimleri kapsamında waves ekibiyle görüşüldüğünü bilen bilir. bilmeyenler de yaza kalmaz öğrenir.

  waves berbat diyenler muhtemelen neo için süper diyorlardır. konumuz fiyat olacaksa neo kaç senelik bir proje önce ona bakılmalı ardından da neo olmadan önce fiyatı ne kadarmış ona bakılıp öyle yorum yapılmalı.

  sonuç olarak devletlerle ciddi olarak iş birliği yapma çalışması olan bir projenin ani düşüş ve yükselişlerden uzak kalması önemlidir. tam bitmemiş bir ürünü (diğerlerinin yaptığı gibi) nasıl olsa yavaş yavaş tamamlanır anlayışıyla pazarlamamak da ayrıca güvenilirlik açısından önemlidir. artık çoğu noktada tamamlanma aşamasına gelen waves platformu da bu ayın sonlarına doğru reklam ve tanıtım çalışmalarına başlayacak. ticaretin temeli bir şeyi ucuzken almaktır. önümüzdeki birkaç aylık süreçte ortaklık anlaşmaları ve çeşitli duyurular (hardware wallet, smart contract, atomic swap gibi) yapıldığı zaman almak için çok geç olabilir.
24 entry daha