şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bruce wayne'in şirketi. gotham şehrinde yer alir. gizli kapaklı şekilde batman'in tekno oyuncaklarını falan üretir.
 • wayne ailesinin tüccar ataları tarafından 17 yüzyılda kurulmuş olan aile şirketi.batman efsanesinin başlarında,bruce wayne henüz çocukken babası thomas wayne tarafından idare edilen şirketin işleri,babasının ölümü ve bruce wayne'in gotham city'e dönüşünün ardından bruce wayne ve yetkili müdürlerinden,aynı zamanda batman'in gerçek kimliğini de bilen ender insanlarda olan lucius fox tarafından yürütülmektedir.wayne enterprises,hemen hemen her sektörde yer alan güçlü bir marka ve lex luthor tarafından idare edilen lexcorp firmasının en güçlü rakiplerinden biridir.

  (bkz: wayne technologies)
  (bkz: wayne shipping)
  (bkz: wayne steel)
  (bkz: wayne chemicals)
  (bkz: wayne industries)
  (bkz: wayne medical)
  (bkz: wayne electronics)
  (bkz: wayne entertainment)
  (bkz: wayne foundation)
 • 1930'ların kapitalizm anlayışını günümüze taşıyan enfes şirket.

  bir şirket düşünün ki koca bir şehirde insanların kullandığı her şeyi o üretiyor olsun. herkesin sizin toplu taşıma ağınızı kullandığını, sizin yemeklerinizi yediği ve sizin tuvaletlerinize sıçıp, götünü sizin ürettiğiniz tuvalet kağıdıyla sildiğini düşünün. işte o şirket wayne enterprises. nereye her şeyi üretiyon bi kere ya? adamı sikerler. en vahşi kapitalizmde bile tekelleşme kanunlar tarafından kösteklenir. bilişim, silah sanayi, tüketim malları, tekstil, finans... allah mısın lan sen? araba üretiyon, arabaya kendi markanı taşıyan klima koyuyon? ve en tuhafı da, 11 yıl ortadan kayboluyosun. herkes seni öldü zannediyor. sonra birden ortaya çıkıp yönetim kuruluna rest çekerek, zenci depocuyu ceo yapıyosun? borsa bi gecede dibe vurur. ele geçirdiğin şehirle beraber batarsın. olacak iş mi? depocuyu ceo yapıyon. borsada güven krizi yaşanır hisseler düşer sikilirsin ya. wayne enterprises enron gibi bi gecede batar gider.
 • forbes tarafından en büyük 25 kurgu şirketler listesinde 11. sırada gösterilmiştir.
 • hayvan gibi kar elde edip hiç temettü dağıtmayan firma.

  hissedar bilgilendirmesi de yok... zengin oğlan*la şopar kankası* vurup çeviriyor şerefsizim!
 • beyazperdede izleyiciye ilk defa batman forever'da gösterilmiştir. ancak doğru düzgün işlenmesi christopher nolan'ın batman üçlemesinde olmuştur. zaten lucius fox karakteri de burada devreye girmiş ve wayne enterprises'ın işleyişi ortaya başarılı şekilde koyulmuştur.