şükela:  tümü | bugün
 • modal besteleri cok onemli olan bir caz muzisyeni. tenor saksofonist. bu aksam 21:30 da harbiye acik hava tiyatrosu'nda konseri var. bas'ta john patitucci var.
 • wayne abimiz giyimiyle tarziyla ve piyanoya yaslanarak attığı bakışlarla bir beyaz kadın tücarını andırmaktaydı. piyanist abimiz perez'in godoz akorları, john patitucci'nin tecrübesi, çoook büyük hayallerle izlemeye gittiğim brian blade'in deneysel, yamuk ve abansal çalış tarzı, wayne shorter'ın zorlama çıkardığı melodiler dikkat çekmekteydi.
  sonuç: bu kadar ustanın bir arada olduğu***, beklentilerime göre çok büyük hayal kırıklığına uğratan konsere adını veren kişi.
 • the three marias adlı eserin bestecisi.
 • herbie hancockla da cali$mi$ $ahsen weather report zamanlarini daha cok sevdigim bir ki$idir bu. ayrica gecen seneki performansinda uyu$turucu almi$ gibi bir oraya bir buraya yalpalayip durmu$tu.
 • 1964'e kadar art blakey'nin jazz messengers grubunda calmistir.
 • (bkz: juju)
  (bkz: etcetera)
 • wayne shorter , ilk olarak art blakey ile çok genç yaşta yaptığı çalışmalarla dikkatleri üzerine çekmiştir.george coleman'ın yerine tenor saksofoncu arayışına geçen miles davis, bu genç müzisyeni anında kapmıştır.hatta art blakey'in bu sebepten miles a çok kızgın olduğu söylenir.coltrane soundunu bir boyut öteye taşıyan tonu ile 1960'lı yıllara damgasını vurmuştur ve miles davis beşlisinin efsane isimlerindendir.fakat tüm bu özelliklerinin yanında besteci kimliği , müzisyen kimliğininde ötesine geçmiştir belkide.real book açılıp bakıldığında görülecektir ki o kitaptaki modern caz standartlarının bir çoğunun yaratıcısıdır kendileri.miles'ın 1968 yılından itibaren değişen müzik dünyasında apayrı bir rol üstlenmesinin ardından o da weather report grubu ile birlikte çok önemli kayıtlara imza atmıştır.bu dönemde herbie hancock önderliğindeki v.s.o.p ile güzel albümler çıkartmış ve 60'lı yılları yad etmiştir birbakıma.özellikle eşinin uçak kazasında vefatı kariyeri açısından önemli bir dönüm noktası olmuştur.footprints live albümünde kaydedilmiş olan müzikteki o açıklanamaz hava bu insanların ne kadar üst boyutlarda dolaştıklarının bir kanıtı gibidir.wayne shorter tenor saksofon yanında dünyadaki en iyi sopranoculardan biridir aynı zamanda.geçtiğimiz günlerde çıkan alegria albümünde ise günümüzün süper isimleri eşlik etmektedir kendisine.****
 • 70li senelerde jaco pastorius ile weather report'ta da çalmışlığı vardır.
 • amerikalı caz bestecisi ve efsanevi saksafon virtüözüdür.
  bestelerinin pek çoğu caz standardı olmuştur. kendisi de, 1959'da başladığı müzik hayatında sayısız albümde yer almış, onlarca albüme imza atmıştır. ömrü hayatının sonunda, sondan bir önceki albümü "alegria" (2004) ile grammy ödülünün de sahibi olabilmiştir.
  son albümü "beyond the sound barrier"le de, grup liderliğini yaptığı danilo perez (piyano), john patitucci (bass), brian blade (davul) ile birlikte, albümün adı gibi yine ses sınırlarının ötesine geçmiştir.
  *
  shorter, bu uzun ve aktif müzik hayatına art blakey ve jazz messengers'le başlamış, arkasından uzun yıllar miles davis'le uzun yıllar boyu yaptığı çalışmalarıyla, hem miles'in, o müziğin sınırlarını zorlayan yaratıcı yenilikçilinde rol almış ve katkı sağlamış ve hem de bu çalışmalarıyla kendisine verilen unvanların hakkıyla sahibi olmuştur.
hesabın var mı? giriş yap