şükela:  tümü | bugün
 • ikide bir çıkış tarihi değişen ama şimdilik 10 mayıs günü kavuşacağımız öngörülen sia albümü. sia'nın önümüzdeki günlerdeki konserlerine gidenler albümü stream etme şansına sahip olacaklarmış. internete sızar mı göreceğiz.

  tracklist:
  1. the fight
  2. clap your hands (ilk single)
  3. stop trying
  4. you’ve changed (elektronik versiyonu değil, klibi çekilmiş daha şahane versiyonu)
  5. be good to me
  6. bring night
  7. hurting me now
  8. never gonna leave me (aylardır çılgıncasına aşık olduğum ve stüdyo versiyonuyla beni benden alacağına emin olduğum şarkı)
  9. cloud
  10. i’m in here
  11. the co-dependent (uzun zamandır severek dinliyorduk. bakalım stüdyoda ne hal almış)
  12. big girl, little girl
  13. oh father (madonna cover'ı)
  14. hold me down
 • yeniden çıkış tarihi değişen sia albümü. çıkış tarihi 7 haziran 2010 olmuş.
 • "the fight", "clap your hands", "you've changed", "bring night", "i'm in here" ve "big girl-little girl" adlı 6 şarkısı youtube ve facebook ortamlarına resmi olarak verilmiştir. www.dirpy.com sitesi kullanılmak suretiyle ipod'lar sia ile şenlendirilebilir. eski sia tarzına sıkı sıkıya bağlı değilseniz ve biraz açık görüşlü iseniz bu şarkıları sevmemek için de hiçbir sebep yok. yine de the "co-dependent" ve "never gonna leave me" şarkılarının bunlara fark atacağına kalıbımı basarım.

  bu 6 şarkı arasındaki mücevher "i'm in here"
 • sia’nın ana akım pop'a muhteşem bir başarıyla geçtiğinin kanıtı albümdür. kimliği olan, bütünlüğü olan albümdür. hiçbir şarkı “bu ne alaka şimdi,” hissi yaratmıyor. ki bu, son zamanlardaki pop dünyasının en çok muzdarip olduğu dert. (bkz: bionic) evet, yeni tarzı pek sevmiyorum. bana hitap etmiyor. ama bu, yapılan müziğin tarzı çerçevesinde muhteşem bir başyapıt olduğu gerçeğini elbette ki değiştirmiyor. üstelik baştan beri sia’nın bu kadar pop’a kaymasına karşı çıkan ve albümde 1-2 şarkıyla bu isteğini tatmin etmesi taraftarı olan ben (bkz: buttons) (bkz: the girl you lost to cocaine) bile albümün tek eski sia tarzı şarkısı olan i’m in here’dan sıkılmışken diğer dans ettiresi şarkıları defalarca üst üste dinlemekten kendimi alamıyorum. ancak sırf popüler olmak ve ana akıma yaranmak adına sözlerin, melodilerin ve düzenlemelerin sia kalitesine göre epey basitleştirildiğinin altını çizmeden geçmeyelim. sia’nın daha güzel nakaratlar yazmak için çalışması gerektiğini de ekleyelim. şarkı şarkı inceleyelim bakalım:

  the fight: albüm için iyi bir açılış. yeni sia tarzını iyi yaratırken, eski sia marjinalliğini de sözleriyle koruyor. “we are born” diye bağırışan çocuklar bir çokları tedirgin etse ve sia’nın forumunda “demon child” (yaratık çocuk) olarak yaftalansa da şarkı süper.

  clap your hands: ilk single. (you’ve changed resmi olarak single değildi, sadece avustralya’da gösterildi) albümde daha başarılı şarkılar var evet ama işte işbu şarkı yukarıda bahsettiğim basitleştirmeden en çok nasibini almış şarkı. dolayısıyla seviyesi “düşük” dinleyiciyi yakalaması en olası şarkı. bunu inkar edemeyiz. nakaratını takılmadan 3 kere söyleyeni sia öpüyormuş.

  stop trying: muh-te-şem. sözler harika, müzik harika, katmanlı vokaller harika. albümün gözümde incisi, birincisi. şimdilik.

  you’ve changed: yine “basit” bir pop şarkısı. nakaratı dışında güzel denilebilir aslında, ama sia’nın bu albümdeki en büyük zaafı olan nakaratlar bu şarkıyı da biraz aşağı çekiyor açıkçası.

  be good to me: güzel bir şarkı. üzerinde söylenecek fazladan bir söz yok.

  bring night: yaratık çocuklar albümü bir kere daha esir alıyorlar. üstelik daha korkunç bir şekilde. basit bir dans şarkısı. amerikan diskolarında bolca çalınıp bolca remikslenesi.

  hurting me now: sia kokan sözleri olan, tam bir sia şarkısı.

  never gonna leave me: kalbimdeki yara. albüme ballad versiyonunun konulmamış olması, hatta belki stüdyoda kaydedilmemiş olması beni çok üzüyor. ama bu haliyle en azından konser kayıtlarından çok çok daha güzel olduğu, hatta tamam, harika olduğu söylenebilir. yine de bu şarkı bizim kalbimizi söküp alabilecek güçteydi, ikinci “breathe me” idi. aaahhh.

  cloud: albümün ikinci şaheseri. sia’nın yeni tarzının bu şarkıda sabitlenmesini istiyorum. istediği şeyi yapıyor, pop yapıyor. ama o kadar güzel oluyor ki. yorum harika, sözler harika. emo gençlerin, şarkının nakaratını facebook status’u yaptığını şimdiden görür gibiyim. gerçi emo gençliğinin bu kadar neşeli bir albümle ne işi olur bilmiyorum ama…

  i’m in here: eskilerde takılıp kalanlar için sia şarkısı. albümdeki neşeye ve hareketliliğe bir durağanlık katıyor ve dinlenmenizi sağlıyor. güzel ama, öbür şarkılarla kanınız kaynarken bu yaz sıcağında bu şarkıyı es geçmemek için biraz zorlanıyorsunuz. alternatif versiyonu daha bir melankolik, daha bir kışa saklanasıdır.

  the co-dependent: bir stüdyo katliamı daha. bu şarkı sanırım albümün en önce yazılan şarkısı. taa önceki albüm turnesinden beri kemanlarla, harika bir nakarat yorumuyla icra ediliyor. tamam albümün konsepti gereği yaylı kullanmadın ama o nakaratı niye katlettin sia? neden?!

  big girl little girl: düzenleme harikası, yorum harikası, yazım harikası. albüme ısınmanız için bolca dinlemeniz tavsiye olunur.

  oh, father: bu şarkıyı ben önceden bilmiyordum. sia’nın cover yapacağını duyunca youtube’dan açtım izledim. madonna da güzel söylemiş sia da. şarkı iyi olunca, ses de olunca şahane oluyor demek ki.
 • ilk tinilari ting tings'i andiriyor sanki, sonra toparliyor. guzel olmus.
 • kalbimi bilmem kaç yüz seferdir fetheden sia harikalarının son zerresi. baştan aşağı hep anlamlı, şımarık kız çocuğu kadar doğal, su gibi duru ve berrak, bir peri hikayesi kadar gizemli. o zaman sia için yapıyoruz "clap yours hands" "clap we hands"
 • tek kelime ile mükemmel bir albüm. baştan sona hiçbir şarkıyı atlamadan dinlenebilecek, verdiğiniz parayı kurusu kurusuna hak edecek bir eser. indirmeyin, para verip alın.
 • favori albümümdür. bakın favori sia albümüm demiyorum. çıktığı yıldan bu yana 6 yıldır dinliyorum ve alternatif-ana akım pop füzyonuna daha güzel bir örnek bulamadım. ıssız adaya düşsem yanıma tek albüm alma hakkım olsa bunu alırdım. hoş ıssız adada yanıma niye albüm alıyorum ben de bilemedim.

  albümün incileri:
  (bkz: stop trying)
  (bkz: cloud)
  (bkz: bring night)
  (bkz: you've changed)