şükela:  tümü | bugün
  • somos lo que hay'ın amerikan versiyonu olan film. aslında birebir gitmiyor. meksika yapımı filmin yeni bir versiyonu değil de, o filmden esinlenilerek oluşturulmuş bambaşka bir senaryo gibi. ana karakterlerin cinsiyeti farklı mesela filmde. olayların ilerleyişi ve gelişmeler de farklı. sadece çıkış noktaları aynı diyebiliriz. ve bana kalırsa we are what we are, fikir anası olan somos lo que hay'dan çok daha başarılı bir film.
  • kan kokusu ismiyle çev-iriye kurban giden-rilen ilginç, ürkütücü ve garip bir konusu ve anlatımı olan film. neysek oyuz gerçekten.
  • güzel işlenebilecek bir konuyu izleyiciye kötü aktaran, orijinal filmin de ötesine geçemeyen vasat yapım. sonunu sevdim ama bu haliyle vakit kaybı yine de.
  • insanı depresyona sokabilecek kadar boğuk bir havaya sahip, daha iyi işlense çok daha kaliteli olabilecekken vasatın biraz üstü bir yerde kalmış, orjinal bir hikayeye sahip amerikan gerilim filmi. meksika yapımı bir filmin yeniden çevrimiymiş.

--- spoiler ---

filmde tipik amerikan taşrasının sorunlu ailesi havasının ötesinde, gelenekçiliğin zirvesine çıkmış, 18. yüzyılda ailesinin kurban olarak insan kurban edip yemesi şeklinde bir gelenek sahiplenen ağır dindar, biraz cullen bohannon tipli aile babası var.

iki genç kızı, bir de oğlu var.

bu sülale yedi göbekten cinayetler işliyor, cinayetleri kadınlara işletiyorlar, evin en büyük kızı bildiğin kurbancı oluyor. sonra 'bismillah' diyip yiyorlar.

film bu gelenek yüzünden hastalık kapmış ve güçten düşmüş, karısının yakın tarihte ölümünden sonra kızlarından aynı görev aşkını bekleyen ama bu konuda gizliden gizliye tepki alan, işler kontrolü altından çıktıkça pervasızlaşan, ama bunu da fazla klişeye kaçmadan yapan bir baba ve bu ortama en sonunda uyan kızları, aynı bu geleneği ilk başlatan ataları gibi hayatta kalmak için yumuluyorlar sonunda.

film inanılmaz boğuk, hikayesi biraz dağınık, dikkatsiz bir izleyicinin uykusunu getirebilecek bir yapım. ama sonlara doğru cidden gayet enteresan bir hale dönüşüyor.
    --- spoiler ---

bir şaheser değil, ama dandik 3. sınıf filmlerden de değil. şahsen beğendim. ama hikayenin çözüm kısmı o kadar güzel olmasaydı, heralde hiç beğenmezdim.