• a tribe called quest'in 18 yıl aradan sonra çıkardığı, insanı heyecanlandıran, gülümseten, tüylerini diken diken eden 2016 model albümü. albümde andré 3000, kendrick lamar, jack white, elton john, anderson paak, busta rhymes gibi isimler de konuk müzisyen olarak yer almış.

https://en.wikipedia.org/…_thank_you_4_your_service
  • 2016'da en sevdiğim albümlerden biri olmasını geçtim, dinlediğim en iyi hip hop albümlerinden biri. yok böyle bir şey. albümü 2016'nın sonlarına doğru keşfettim ama keşfettiğim günden beri hergün en az bir kere dinlemeden edemiyorum. baştan sona başyapıt. bu kadar az biliniyor olması ise şaşırtıcı.
  • 8'er şarkılık 2 disk şeklinde çıkarılmış bir albüm. ismini, mart ayında yaşamını yitiren grup üyesi phife dawg koymuş.

metascore'uyla şu an için yılın en iyi 5. albümü olarak görünüyor aynı zamanda.
  • atcq'nun bugün çıkardığı veda albümü.beklediğimden bile daha sağlam olmuş.kids,conrad tokyo,lost somebody,the donald favorilerimden.
  • bu güzide albümü detaylı bir şekilde inceleyeceğim şimdi:

albümün ilk şarkısı the space program; politik bir şarkı.klasik bir atcq prodüksiyonu.mike tyson ve che guevera gibi tarihe adını yazdıran insanlara göndermede bulunuyor ve "let's make something happen" diyor.ilk verse'ü daha çok beğendim.
    ikinci şarkı we the people; tam olarak anti-trump şarkısı.adamlar sanki seçileceğini bilip de yazmışlar.black sabbath'dan da bir şarkı sample kesilmiş.phife'ın verse'ünü daha çok beğendim.
    whateva will be; siyahi insanların sorunlarını anlatan bir şarkı.sample'ı ve nakaratı çok beğendim.jarobi ve en son çıkan consequence şarkının yıldızı olmuş.
    solid wall of sound; favorilerimden biri.nakaratta elton john'un benny and the jets şarkısından bir sample kesilmesinin yanı sıra outro'da elton john bizzat kendisi söylüyor.phife dawg trinidad aksanıyla rap yapmış,ona jamaikan aksanıyla busta rhymes katılmış.busta'nın girişi çok sağlam.
    dis generation; şimdiki nesile gönderme yapılan bir şarkı.yeni nesilin sağlam rapperları kendrick lamar,j cole,joey badass ve earl sweatshirt'e bir övgü yapılmış.bir de busta,jarobi,tip ve phife bir verse içinde back-forth yapıyor o dikkatimi çekti.nakarat yine bir reggae şarkısından sample.
    kids; de efsane mc andre 3000 var.andre güzel performans sergilemiş ama ben daha iyisini beklerdim.q-tip'in verse'ünü daha çok beğendim.nakaratı gaz,beati de sağlam.
    melatonin; de albümdeki catchy şarkılardan.günlük yaşamın zorluklarını anlatıyor.sadece q-tip var bu şarkıda.ikinci verse'ünü daha çok beğendim onun.bir de nakaratı çok iyi şarkının.abbey smith adlı güzel sesli ablamız iyi okumuş.beat de groovy.
    enough; bir aşk şarkısı.tribe'in efsane şarkılarından bonita applebum şarkısından sample kesilmiş.backvocaldeki syd the kid ve q-tip nakaratta iyi iş çıkarmışlar ve q-tip'in verse'ünü daha çok beğendim.
    albümün ikinci diskine geçince ilk şarkı olarak mobius var.bu şarkıda hiç bir atcq elemanı bulunmuyor.consequence ve busta rhymes var.cons'un verse'ünün ortalarında beat değişiyor ve ben iki beati de sevdim.busta efsane iş çıkarmış,o nasıl bir verse'dür.
    black spasmodic; yine müthiş bir şarkı.phife dawg ve özellikle q-tip müthiş bir iş çıkarmışlar.q-tip'in verse'ü phife dawg'ı anmak amaçlı bir verse bu arada.consequence'nin söylediği nakarat ve prodüksiyon da çok güzel.
    the killing season; askerlere, filan adanmış bir şarkı.bu şarkıda da yine beat bi noktadan sonra değişiyor.tribe üyelerinden bir tek jarobi varken consequence,talib kweli ve kanye west konuk isimler.jarobi'nin verse'ü yine çok sağlam,bütün verse'ler çok iyi,talib ve jarobi arasında kaldım.kanye'nin söylediği nakarat da renk katmış."they sold ya soul ya soldier" gibi bir anlamı var.
    lost somebody; albümün en duygusal şarkısı ve benim de favorilerimden.phife'ın anısına ithaf edilen bir şarkı.prodüksiyondan verselere,nakarata kadar hepsi mükemmel,kusursuz.q-tip'in verse'ü ve katia cadet'in söylediği nakarat ayrı muhteşem.phife dawg rest in peace.
    movin backwards; başarı ya da başarısızlığı anlatan bir şarkı.konuk sanatçı anderson paak hem nakaratı hem de bir verse'ü okuyarak öne çıkmış.q-tip ve jarobi'nin verseleri de beğendim,prodüksiyon da iyi.
    conrad tokyo; şarkısı politik bir şarkı.phife reyiz trump'a,hilary'e ve cnn'e ve şu yeni neslin wack mumble rapperlarına hafiften diss atıyor.son zamanlarda politik denince yeni nesilin aranılan isimlerinden biri kendrick lamar da kısa ama etkili bir verse okuyor.groovy prodüksiyonunu ve anlamlı nakaratını da beğendim.
    ego; da yine sadece q-tip var.usta gitarist jack white arada ona eşlik ediyor.q-tip'in ilk verse'ünü özellikle çok beğendim.
    the donald; beklediğim gibi donald trump'a bir diss değil.phife dawg'a bir elveda şarkısı.phife'ın lakaplarından biri de don juice'mış bunu bu şarkıyla öğrendim bu arada.busta reis yine jamaican aksanıyla rap yapıyor.ikinci verse'ü söyleyen phife,yeni neslin yumuşak rapperlarına(özellikle drake) çaktırmadan sallıyor.q-tip yine bu verse'ünde phife'ı anıyor.prodüksiyon da iyi.güzel ve anlamlı bir kapanış şarkısı.rip phife dawg.

ben bu albümü dinlemeden önce 2016 yılının hip-hop için sıkıcı geçtiğini düşünüyordum,hala da öyle ama çok olumlu bir hareket oldu.2016 yılında çok sağlam bir a tribe called quest albümü hip-hop'ın en çok ihtiyacının olacağı birşeydi ve oldu.ben bu albümü yılın en iyi rap albümü olarak görüyorum ve 10 üzerinden 9 veriyorum.bu sözlükteki herkese de tavsiye ediyorum.
  • eleştirmenlerin yıl sonu listelerinde kendine yer edinen yılın en iyi rap albümü.
  • özellikle we the people....'ı neredeyse her gün dinliyorum. ilk duyduğumda, sanki bunca zamandır rap dinleyişim sonunda anlam buldu gibi hissettim. dinlediğim en iyi rap albümü tartışmasız. buralarda az bilinmesi hoşuma gidiyor.
  • 2016-dan beri dinliyorum; başlığa bakmak yeni aklıma geldi. yeterince övülmüş mü diye merak ettim aslında. görüyorum ki övülmemiş. yazık...
    albüm açılıştan son parçaya kadar bir bütünlük içinde. sanki hem tek bir mükemmel şarkı hem de ayrı ayrı da mükemmel şarkılardan oluşuyor gibi.
    ayrıca albümün adını da övmek isterim. benim için en iyi albüm isimlerinde çok rahat ilk üç-e oynar.
    tanım: bir a tribe called quest şaheseridir. dinlemeyen "ben iyi hip hop dinlerim" demesindir.
hesabın var mı? giriş yap