*

şükela:  tümü | bugün
 • html formatindaki dokumanlari gosterebilen ve cogunlukla bu dokumanlari internet'ten retrieve edebilen program parcalarina verilen genel isim.. (bkz: www)

  (bkz: internet explorer) (bkz: netscape navigator) (bkz: lynx) (bkz: opera)
 • (bkz: browser)
 • (bkz: axwebbrowser)
 • teknoloji geyiklerinin baş malzemesidir bunlar, her daim sidik yarışı konusu olmuşlardır, hatta kullanım yaygınlığı dolayısıyla geyik zincirinin en tepesinde yer alırlar (yeni bilgisayar almış bir veletin java dotnete koyar olm geyiği çevirmesini bekleyemeyiz sanırım).

  şimdi gelin bu arkadaşlara "hacı sizin olayınız nedir diye soralım". en başta bir web browser'dan istenen şey html kodlarını alıp yorumlayabilmesidir (asp, php falan ne oluyor diye sormayın onlar da sunucu tarafından html olarak derlenip gönderilir). peki bu kadar tantana neden? web browserların html ve client side script yorumları farklılık gösterebilir, yani internet explorer için yazılmış bir site firefox'da düzgün çalışmazsa bu firefoxun kötü veya bozuk olduğu anlamına gelmez, zaten neye destek verip neye vermediği bellidir, eğer yapabileceğini iddia ettiği fakat yapamadığı bir atraksiyon varsa o zaman sorun başlar ki biz buna bug diyoruz. e tabi sizin de bu durumda her siteye ayrı browser mı çalıştırıcaz dürrük deme hakkınız her zaman saklıdır, bu yüzden internet için bazı standartlar koyulmuştur, özellile w3c standart koyuculardan en daşhaklısıdır (bazılarına standart değil öneri - reccomendation der bunlar lakin sıkıyosa uymayın), eee o zaman sorun ne? en büyük sorun kaynaklarından biri microsoft'un politikalarıdır, yanlış anlaşılmasın bazılarımızın sandığı gibi microsoft "uymuyorum standartlara lan" demez, hatta w3c ile ortak çalışma yapan bir çok microsoft elemanı vardır, fakat çıkar internet explorer şu şu standartları desteklediği gibi extra olarak bu yöntemleri de destekliyor, gel coder kardeşim bunları kullan işini kolaylaştır der, bu çakallık pazar payını kaybetmemek için bilinçli yapılır, genelde ie'nin çalıştırıp diğer browserların sıçtığı siteler olmasına rağmen tersinin pek olmamasının sebebi budur, illaki kasacaksanız bir siteyi ie'nin çalışmayıp diğer browserlarda çalışır hale getirmeniz 10 dakikanızı alır, lakin ne işinize yarar orası ayrı mesele.
 • fena sır saklar. misal bir erkek olarak ve haftada en az bir kere düz duvara tırmansam mı yoksa self-satification * uygulasam mı diye düşündüğüm sıralarda bana yardım eder ve adres çubuğuna girdiğim her adresi açmakla kalmaz işlem sonrası sil dedim mi de silerler. şu ana kadar üç tanesiyle böyle sıkı fıkı ilişki içinde oldum üçü de daha hiç kırmadı beni. bu üçüne de referans olabilirim:

  firefox
  internet explorer
  opera
 • henüz eksiksiz, tepeden tırnağa olmuş bu diyebileceğim birine rasgelmedim bu edevatın.

  ie7: biraz hızlı ol gözünü seveyim, ayrıca virüsten geçilmiyor seni kullanınca, nasıl güveneyim?
  firefox: özellikle swf ve diğer multimedia eklentilerini çalıştırmakta son derece başarısızsın, transparan swf lerin arkasında kalan linkleri görmüyorsun, birçok sitede sayfayı bozuyorsun, kararsızsın, çöküyorsun durmadan inatla...
  opera: firefoxtaki problemler + sistemi aşırı derecede yoruyorsun, üzüyorsun...
  safari: seni bir nebze hoşgörebilirim, yenisin bu windows camiasında.
  chrome: seni de hoşgörebilirim, yenisin sen de. lakin öyle bir kilitleniyorsun ki bazen kendini geçtim bilgisayarı göçürüyorsun be. yazık...

  bu işlerden çok anlayanlar/anladığını sananlar "sen şunu şunu eksik yapıyorsundur, ondandır bunlar" diyeceklerdir.
  lakin diğer bir problem de sizsiniz. derseniz öyle...
 • (bkz: ağ gezgini)*
 • (bkz: caniuse.com)