şükela:  tümü | bugün
  • başlık içeriğine sığmayacağı için sadece browser yazsam da bir çok uygulama için de geçerlidir bu etki. internette reklam artık firmaların rutin pazarlama planı ama kullanıcıya etkisi sanırım hiç yok. internet düzleminde pazarlama sanıyorum ki televizyon reklamlarına alternatif anlayışında planlanıyor ama televizyon ekosistemi çok kısıtlı bir alan. eskiden tv platformunda çok alternatif yoktu yani çok kanal ve rekabet yoktu şimdi ise o sistemde de bir çok alternatif var, diğer kanala geçmek gibi kullanıcı tercihi var ama onu da bir şekilde bloke edebiliyorlar. aynı saat dilimlerinde ve sürelerinde reklam kuşağına geçerek bir nevi kullanıcı tercihini felç ediyorlar. internet böyle mi peki? ucu bucağı olmayan sonsuz bir derya. kullanıcı bu mecrada bu kadar kolay ve yalın bloke edilemez, hemen alternatif üretir kendine. nasıl mı? çünkü rekabet bunu üretir. hemen rakip bir sistem ona rahat bir ortam vaad eder, maliyeti tv platformuna kıyasla devede kulaktır ve o da palazlanınca bir başkası... yani internet kullanıcısı bir televizyon kullanıcısı gibi kolay sıkıştırılamaz, kolay baskı yapılamaz, seçeneği uçsuzdur.

bir çok browser kullanananlar bu gibi reklamları engelemek için ek programlar kullanıyorlar ve görmüyorlar, kullanmayanların baskın çoğunluğu ise reklamın içeriğine odaklanmıyor. hemen nasıl kapatırım derdine düşerek yanlış hamlelerle reklam linkine istemeden de olsa tıklayarak giriyor. bunun kanımca ilgili firmaya yüzde 1 bile pozitif etkisi olmuyor. hatta negatif etkileri oluyor.

örneğin hürriyet mobil uygulamasını kullanıyordum. haberin içeriğine tıklayarak zor girebildiğin halde haberin devamını okumak için aşağı doğru kaydırarak hamle yaptığımda zor etkileşim sağlayan komutlarım birden tüm hassasiyeti ile reklam linkine istemeden de olsa tıklanmış oluyor. sadece yanlışlıkla parmağımın değmesi bile kendimi o linkte bulmamı sağlıyor. bu bir kaç kere olunca eaahh bea diyerek uygulama ile vedalaşıyorum. bir daha kullanmak bile istemiyorum. reklam sağlayıcı sonuç olarak tıklanan sayıyı rapor ediyor ve reklam veren bu rakamların efektif olduğunu düşünüyor olabilir ama fayda maliyetinin o raporlanan rakamlar kadar yüksek olduğuna inanmıyorum. çok marjinal bir reklam değil ise ya da ciddi bir indirim ile desteklenen reklam değil ise attıkları taş kurbağayı bile ürkütmüyor. üstelik reklam sağlayıcı olarak kullanılan mecraya bile pozitif maliyetinden çok negatif olarak dönüyor ve kullanıcı kaybediyor.

son dönemlerde agresif pazarlamanın dozu çok orantısız olmaya başladı ki özellikle ülkemizde bu doz sadece internet üzerinde değil tüm iletişim alanlarında fena halde arttı. lakin bunun yanlış bir teknik olduğunu, zamanla bilinçli tüketicinin kendilerini terk ettiğini anlayarak geri çekileceklerdir. (en ilkel ve hala en etkili pazarlama silahı "fısıltı gazetesi"dir ya da "bilinçli lider kullanıcı"dır). ha onlar da biliyordur bunun yanlış bir uygulama olduğunu lakin hala kazılacak alan var diyerek son kullanıcıyı da tüketinceye kadar devam diyecekleride vakadır. önemli olan gerçekten niş bir alan yakalayan, kendini doğru ifade edeceği en iyi alan olarak doğru tespiti yapan firmaların, doğru kanallardan, doğru yere reklam veren firmaların bilinçlenmesidir. burada önemli olan reklam veren firmaların bilinçlenmesidir. onların yanlış yönledirilmesine izin vermemeleridir. sen 9,9 tl'den başlayan fiyatlar ile banner koyup, resim olarak 100 tl'lik ürün kullanıp içeriğine girildiğinde ise yüksek beklentinin sadece seni buraya çekmek olduğunu ispat edersen, o reklam sana fayda etmez! aksine sinir sistemime negatif olarak dosyalanır. bunu yapanlar firma kimliğini törpüleyerek zamanla yok olacaklardır. ayrıca arama motorların algoritmasına da ayrıca küfürler ederdim ama onlar işini yapıyor. bizi fişlemeye devam ediyorlar...
  • bir windows'lunun ızdırabı denebilecek reklam fışkırmaları.

hayır onu da geçtim, lan bir şeyler kurarken bari ezbere yapmayın (next next next) bi bakın, kaldırılması gerek tik var mı yok mu? bi işletim sistemi kullanıyorsunuz şunu adam gibi öğrenin.