şükela:  tümü | bugün
 • tüm bilim dünyasi tarafindan kullanilan ve akademik yükselmelerde kabul gören tek atif indeksinin web ortaminda kullanicilarin arastirmasina sunulmus halidir....science citation index expanded, social science citation index, arts and humanities citation index bölümlerinden olusur..son derece sade ama o kadar da kullanisli bir arayüzle enformasyon okuryazarligi en düsük arastirmacilarin bile kolayca kullanabilmesini saglar, bibliyografik künye + özet + o makaleye yapilan atiflari verir...arastirma için degil de daha çok yapilan atiflari görmek için kullanilir yurdumun bilim aleminde..
 • gercekten de, bir konuda makale aramak olan ana amacı dışında, kimin ne kadar makalesi var, hangi konularda araştırma yapmış, ne kadar atıf* almış, "bu adamla doktora / master yapılır mı lan?" diye bakmak için çok uygundur.

  nobel ödüllü ya da tanıdık isimleri aratarak sidik yarışına girmek de fevkalade eğlencelidir. kimin ne yaptığının pek güzel anlaşıldığı yerdir burası, öyle ki, ülkenin, üniversitenin, bölümün, ve araştırmacının ne mal olduğu belli olur.

  işin suyunun çıktığı yer için (bkz: isi highlycited)
 • bir kasaba dolusu kişiyle çalışan sistem. yüz binlerce euro ile üye olabilip takip edebilirsiniz. ülkemizde hemen hemen bütün üniversiteler bu veri tabanına üyelik sağlamış durumda.
 • ismi ve internet adresi değişmiş arama motorudur.

  http://www.webofknowledge.com/

  hakkında bilgi edinmek için ise;

  http://wokinfo.com/
 • cogiyidir, cogzeldir, lakin ekseriya muhendislik, tip, temel bilimler gibi alanlarda hassas sonuc verir. onun disinda tarihtir, sosyal bilimlerdir filan o alanlarda afedersiniz ama sicar biraz. bu aralar tüba'ya yök ve tübitak tarafindan atanan kisiler uzerinden cok tartismasi dondu... bazi kisilerin yayinlarina buradan bakilip sifirci dendi filan. konunun giriftligi biraz da wos'in thomson-reuters sirketinin bir urunu olmasinda da yatiyor. sonucta universiteler buraya essek yukuyle para verip uye oluyor filan, para verdiginiz bir sirket sizin akademik basarinizi vs olcuyor. bilimin gunumuz ekonomisine hizmetine en buyuk orneklerden biridir bu.

  sosyal bilimlerdeki yeteneksizligini kapatmak icin publish or perish programi cikmis ortaya. ustelik oyle bir sirket filan degil, ticari bir kaygisi da yok...

  neyse, konu uzun, diger bir kac baslikta bahsetmistim zaten meseleden, aklima buraya da not dusmek geldi. bir de olayla ilgili uzunca bir sey karalamistim. merak eden filan olur belki...
 • doktora dostu. endnote'a referansi indirdigindeki ilk tepkim bayagi sasirmak olmustu, ey gidisi. simdi en buyuk dert ortagim.
 • guncellenmis edilmis yeni yuzu ile sanki daha mi kullanisli olmus.
 • yaptığı yönlendirmeleri (360link vs.) uzaktan erişimlerde filtrelere takılması sebebiyle asıl makaleye ulaşamama problemine neden olan eskiden daha kullanışlı ve halâ çok daha detaylı arama imkanı için bile tercih sebebi olan literatür taramak için internet hizmeti.

  bu sorunu yaşayan varsa çözüm okulunuzun proxy ayarlarını yaptığınız tarayıcıya paralel bir başka tarayıcıda bu proxy ayarlarını iptal etmeniz. bu sayede internet ve paralel evren bilim dünyasnda aynı anda gezebilirsiniz. dikkat dağınıklığı problemleriniz varsa bu dediklerimi unut sayın araştırmacı.
 • thomson-reuters tarafından satışa çıkarılduğı iddiaları var. elsevier en büyük talibiymiş.
 • reuters haber ajansına da sahip tayfanın elinden çıkan bilimsel bilgi araştırma sitesi. makalelerin geneli sciencedirect-researchgate-onlinelibraryweb sitelerinden genelde yani bana denk gelenler öyle