şükela:  tümü | bugün
 • bunun zevki.. yaptığınız sitenin tıkır tıkır çalıştığını gördükten sonra daha da ortaya çıkıyor..
 • herkesin kafasinda bunun icin bir ideali vardir tabii, ben kendiminkini belirteyim.

  frontend'de gxt, backend'de php, ikisi arasindaki data alisverisi icinse json. mysql'i de ekledin mi mis.

  son web teknolojilerinin hic birinden eksik kalmadan, enfes uygulamalar yazabilirsiniz. bunu yaparken de ne javascript ile, ne de dizayn ile ugrasmak zorunda kalirsiniz, guncel browser'larin hepsinde de ayni sekilde ve hatasiz calisir.

  not: ben windows platformunda calisan bi insanim, isim olmaz mysql ve php ile diyenler icinse;

  gxt'nin arkasina ister asp, ister java servlet engine, ister .net ne koyarsaniz koyun. rdbms olarak mssql de, postgresql de ne isterseniz o da mumkundur. ayni nefasette calisir.
 • birkaç haftadır kafamın içinde fillerin şevişmesine sebep olmaktadır. web teknolojilerine kabaca bakıyorum, hani adam akıllı bir şeyler yapmak için hangi teknolojileri kullanmak gerekir, kuş bakışı bir vizyon sağlamak için nelere yönelmek lazımdır diye düşünürken her seferinde aynı bataklığa varıyorum.

  sebebi ise herkesin kendi kullandığı teknolojiyi öve öve bitirememesi, ama neden başkalarının diğer seçeneklere yöneldiğine dair de net bir cevap alamamaktır. yani diyelim bir alışveriş sitesi yapılacak, kimisi diyor ki arkatarafta java + oracle kullanmak gerekir, bunu diyen adam da öve öve bitiremiyor. bir başkası python, mongodb ya da postresql diye tutturuyor. bir de şu trend oldu, bu trend oldu insanları var, yani bi zilyon teknolojinin kullanıldığı bir alanda, diyelim elinde yatırım için nakit parayla dolaşan biri size soruyor "ben hangi programcıyı alayım, nereye yatırayım paramı, nasıl bir metodoloji izleyeyim" diye? ama bunun net bir cevabının olmamasının ötesinde, öve öve bitirilemeyen teknolojilerin sırf alışkanlıklardan ötürü kullanıldığına ve övüldüğüne dair bir şüphe düştü içime.