şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: beyefendiye müşteri gönderelim)

edit: başlık başa kalmış.
  • eğer paranız bol ve nasıl web sitesi kurulur bilmiyorsanız mega holdingse alalım sizi. merak edenler için mega holdingsin adresini veriyorum: herhangi bir simit sarayı.*
  • bir zamanlar gerçekleştirdirim, bana para kazanmaktan çok, sayısız dost ve bir de sevgili kazandırmış eylemdir.

söz konusu site, 2003 yılında kurulmuş bir arkadaşlık sitesidir. (ilk halini) baştan aşağıya tek başıma kodlamam ve devreye sokmam 3 ayımı almıştır. birkaç sene içinde yüzbin civarında üyeye ulaşmış, sadece "özel mesaj" veritabanında milyonlarca kayıt bulundurmuştur.

bu site aracılığıyla bırakın sevgili bulmayı, evlenenler dahi olmuştur ve bana teşekkür e-postaları göndermişlerdir (hala saklarım).

bu sitede, daha çok sitenin forumu üzerinden edindiğim dostların sayısı oldukça fazladır.

neyin kafasıysa, kendi arkadaşlık sitem üzerinden kendime sevgili bulmayı denemişimdir ve başarılı olmuşumdur.

daha sonra, içinde bulunduğum ekonomik bunalım sonucunda siteyi satmak gibi bir aptallık yapmışımdır. siteyi sıfırdan tekrar yaratacağını vaad ederek satın alan şahıs, üç-beş ay sonra bu arkadaşlık sitesini şeriat yanlısı, dinci ve tek bir sayfadan oluşan bir siteye dönüştürmüştür (dindarlar ile alıp veremediğim yok, aksine ben de dindarım, ama burada bahsettiğim 'dindarlık' değil 'dincilik').

sonrasında sitenin yeni sahibi alan adını yenilememiştir. pagerank'i 4 olan alan adı nasıl olduysa sedo adlı şirketin eline düşmüş ve burada boş boş durarak yıllar içinde değerini yitirmiştir.

site osmanlı imparatorluğu misali kurulmuş, yükselmiş ve (dukarlama dönemini atlayarak) dağılmış ve yok olmuştur. ama hayatımda bıraktığı izler asla silinemez.

not: siteyi satmakla yaptığım alan adının satışından ibarettir. yoksa veritabanı ve içerdiği hiçbir bilgiyi asla satmamışımdır.
  • ekstrem kazıklanabileceğiniz bir türevi için;

(bkz: mega holdings)*
  • kurmak fiilini bir türlü yakıştıramadığım şey. kurmak nedir, kurulan nedir anlayamıyorum. orijinal dilinde de böyleydi de direkt bize böyle mi geçti bilemiyorum.
  • yeni girişimci ruhumla çeşitli mecralara en çok sorduğum soru , hani bedava olsun demiyorum normal bi site bütçem ancak 320 tl , bi kaç firmaya teklif sundum arkadaş 1400 tl dediler , zaten küçük umutlarla bir işe girmişim çok para olsa reklam bile gerek olmaz
  • aklımı kurcalayan olay. facebook gibi bir site yaptırmak istiyorum. bütçesi 320 tl. işin ortasında paranın yarısını vercem. iş bitince de diğer kısımlarını. iki hafta içinde bitmesi gerekiyor. bir kaç yere sordum 1400 tl dediler ama bir siteye o kadar verilmez bence. zaten facebook gibi bi site var bakıp bakıp yapsınlar. adam kazıklıyorlar.
  • iyi bir boş zaman uğraşı. tabi çalıntı içerik olmamak kaydıyla. bireysel olarak uğraşıyorsanız bu işten para kazanmak zor ama ayda 100-200 tl kazanmak işten bile değil bence ama bana göre para kazanmak birincil amaç olmamalı, hobi olarak görülmeli.
  • hobi olarak kur ama 1-2 ayda köşeyi dönerim düşüncesine girip içeriği çöpe dönüştürme. her yer birbirinin kopyası teknoloji blog siteleriyle, zayıflama, diyet, spor siteleriyle doldu taştı. bir iki kelimenin yerini değiştirip özgün diye makaleleri yayınlıyorsunuz. yapmayın.
  • emek isteyen bir iş. mega holdings gibi hayal satan saadet zincirlerinin dediklerinden uzak durun. danışmak isteyen yeşillendirsin.