şükela:  tümü | bugün
  • 2015 edit: bu entry'de hiç bir hazır tasarım, arayüz, içerik yönetim sistemi vs.. kullanılmadan bir web sitesinin nasıl yapılabileceğine dair bilgiler yer almaktadır. sunucu, hosting, domain bilgileri bulunmamaktadır.

--

dijital ajansta çalışan ve/veya bilimum bu işle ilgilenen insana en fazla sorulan soru.

web sitesi nasıl yapılır?
    nerden başlamalıyım?
    öğrenmesi çok mu zor?
    ...

bu sorulara kaç kere maruz kaldığımı hatırlamıyorum. o sebepten arama motorları tarafından çok sevilen sözlüğe böyle bi başlığı açmanın farz olduğunu düşündüm. sevabıma sevap katıp sizi de cennete almayı planlıyorum. kib. bye.

aşamalar nelerdir?

standart bir dijital ajansta önce müşterinin istekleri anlaşılır. yani sitenin nasıl olması gerektiği bilgisi alınır. bu bilgi doğrultusunda site haritaları çıkartılır.

site haritasına bir örnek: http://www.mw-software.com/…n-tech/map/site map.gif

daha sonra tasarimci bu bilgileri alir ve musterinin talep ettigi sekilde kullanilabilirligi* ve uygulanailirligi mumkun olan bir tasarimi cikartip müşterinin onayına sunar yani sitenin resmini çizer. bu en sancılı süreçlerden biridir. defalarca tasarıma revizyon gelir vs.

onay alınan tasarım psd ve benzeri formatlarda önce front-end developer a gider.

front-end developer tasarımı alır (resmi) ve html ile css marifetlerini kullanarak sayfayı keser (bu işleme kesmek deniliyor) bu işlem sırasında çoğu zaman javascript ve kütüphaneleri kullanılır. (jquery, prototype gibi. ancak en çok jquery kullanılır.)

statik siteler burada biter. yani müşteri yada kullanıcı tarafından dinamik bir biçimde site içersindeki verilerin güncellenmeyeceği siteler.

dinamik sitelerde ise front-end web developerdan çıkan htmller yazılım uzmanı, web master gibi ünvanları olan kişilere geçer.

genel olarak türkiyede dinamik siteleri yazmak için iki dil kullanılır. php ve .net

bu işin özeti. şimdi bu marifetlerin nasıl kazanılacağından bahsedeyim.

bir web sitesi yapılırken en az 3 kişiye ihtiyaç vardır. yada kişi bu üç unsuru kendinde barındırdığına inanıyorsa tek başına bir web sitesi yapabilir.

müşteri temsilcisi ve/veya proje yöneticisi, tasarımcı, web developer.

1- müşteri temsilcisi: briefi alır ve ekiple paylaşır ve işin gidişatını, müşterinin talebini, bütçeyi vs. takip eder. yani işin iletişim ve kordinasyon kısmındadır. zamanlamaya çok önem verip tasarımdan ve/veya yazılımdan azda olsa anlaması işin gidişatı için şahane olur. işin bence en zor kalemiyle uğraşmaktadır. hem müşteriyi memnun etmeye hem de takım arkadaşlarının motivesini yüksek tutmakla yükümlüdür.

2- tasarımcı: web designer olarakta adlandırılan bu şahane insanlar fireworks veya photoshop vasıtasıyla en kaba tabirle sitenin resmini çizmekle yükümlüdür.

3- web developer (-ki bu ben oluyorum. bu kısma daha hakim olduğum için daha detaylı anlatacağım.)

öğrenmesi gereken dünya kadar şey olsada türkiye şartlarında aşağıdaki dilleri bilmesi gayet yeterlidir.

html: sitenin omurgasıdır diyebiliriz. neyin nerde durması gerektiğini belirler. öğrenmesi çok basittir.
    bilgisayarınızda oluşturacağınız bir siteadi.html dosyasini notepad ile guncelleyebilirsiniz. ve şurdaki eğitimleri uygulayabilirsiniz: http://html.net/tutorials/html/

genel olarak html, css, php, asp ve daha bir çok programlama dilini dreamweaver adli program üzerinden çok daha rahat bir şekilde yazabilirsiniz.

css: html'de yazdığınız elementlerin stilleriyle ilgili değişiklik yapmaya imkan tanıyan bir yapıdır. bu metnin rengi ne olsun, bu 10 pixel daha yukarı kaysın. gibi.
    öğrenmesi çok basittir ama deli pratik gerektirir. zira browser lara göre farklılık gösterir. chrome da düzgün çalışan internet explorer da yanlış çalışır. yada mobile aletlerde düzgün açılmaz vs. vs. vs.

not: css i düzgün yazılmamış, sağı solu bi tarafa kaymış bir siteya genel olarak "patlak" denir. cümle içersinde kullanmak gerekirse: bu site patlamış.

javascript: html ve css i bitirdiğinizde bazı şeylerin eksik olduğunu hissedecek, göreceksiniz (mesela açılır menüler) o zaman itinayla jquery ve javascript e bulaşacaksınız.

php: ben php bilir kullanir yazarim. dünya kadar framework u vardır. ancak static php yi öğrenmek çocuk oyucağıdır. bilgisayarınıza kuracağınız bir wamp server veya easy php programıyla sanal bi sunucu oluşturup phpmysql sayesinde mysql veritabanını efektif biçimde kullanıp bu veritabanına browser üzerinden veri ekleyip çıkartmayı öğrendiğinizde yolunuz açık olsun demek düşer bana.

php nin en iyi kaynagi tabiki manual dir: http://php.net/manual/tr/index.php

özetlemek gerekirse eğer merakınız yoksa yada cebinizde çok para varsa öğrenmeniz yapmanız bence mümkün değildir. en başından itibaren sıkı pratik ister.

sürç-i lisan ettiysem affola.
  • aslında her türk gencinin merak ettiği soru. bazıları çok fantastik karmaşık bir işmiş gibi düşünüp hiç araştırmaz, bazısı araştırır vazgeçer, bazısı ise araştırır, didinir, öğrenir yapar. bu entry'nin hedef kitlesi araştırıp vazgeçen kitledir ki görüp farketsinler öyle zor bir iş değil.

bir adet hosting ve bir adet domain hizmeti alıyorsunuz. zaten artık içlerinde joomla'dır wordpress'dir vs. hepsinin tek tıkla kurulumu olduğundan tek tıkla kuruyorsunuz. sonra güzelcene, kendi amacınıza uygun da bir tema bulup yüklüyorsunuz. ve evet internet sitemiz kullanıma hazır.

tabi bunlar kolaycı adamlar için. işi bu olmayan ama böyle bir şey gerektiğinde kendi halletmek isteyecek dostlar için.
  • güzel fikirleri olup da site yapamayan insanların sinirle sorduğu sorudur.
  • cevabı bi siktir git çay koy olan soru.
  • türkiye'de bu işi uygun fiyata ve oldukça kaliteli yapan firmalar ziyadesiyle mevcutken cevabını bulmak hiç zor olmayan soru.

misal:
    (bkz: rasim wep dizayn)
  • (bkz: ux) (bkz: wireframe) (bkz: ui)
  • yeni yasalardan sonra helal web sitesi nasıl yapılmalıdır şeklinde değiştirilmesi gereken soru cümlesi
  • böyle bir soruyu soracak kadar olaya yabancı bireylerin %95'inin tek merakı yazı ve resimlerini paylaşabileceği blog tarzı bir sağlayıcıdır. php imiş, jquery imiş, hosting imiş o düzeyde meraklı olduklarını sanmıyorum. ha blog'dan daha detaylı ve kendine ait bir sayfa istiyorsa yine hiçbir kodlamaya girmeden bu iş için oluşturulmuş çeşitli programları kullanabilir. geri kalan %4 ise web design ile ilgilidir belki, onların bile server side olayını bilmesine gerek yok.
  • site mi yapacaksınız, blog mu açacaksınız? öncelikle buna karar vermeniz gereken durumdur.
    web sitesi bir şirketi tanıtır, blog sayfası dijital olarak fikirlerini bildirmeni sağlar.
    blog açılacaksa, blogspot, wordpress ya da tumblr'dan bir hesap açılarak yapılabilir.

mahalle esnafından nalbur reşit abi, sırf bilgisayardan anlıyorsun diye sana site yaptırmak isteyebilir yapma! web sitesi yapan ajanslara, freelance developerlara engel olma!