• (bkz: #125717735) daha önce ev alış sürecini deneyimlemiştim şimdi de satış sürecini deneyimledim.

öncelikle satış için elinizde ilgili taşınmaza ait dask kesinlikle bulunmalı. dask yoksa sistem satış için başvuru dahi yaptırmıyor. e-devlet üzerinden elektrik, su, doğalgaz vs. gibi şeylerin kapama işlemlerini yapın. ve taşınmaza ait bir borç (emlak vergisi vs.) olmadığından da emin olduktan sonra başvuru aşamasına geçebilirsiniz.

artık tapu daireleri direkt yüz yüze başvuru kabul etmiyor. şuradan web tapuya giriş yapıp "başvuru yap" butonuna tıklıyorsunuz. alıcı, krediyle alış yapacaksa "satış-ipotek"; nakit parayla alım yapacaksa "satış" işlemini seçiyorsunuz. daha sonra üzerinize kayıtlı taşınmazların olduğu listeden satışı yapılacak taşınmazı işaretleyip bir sonraki aşamaya geçiyorsunuz. bu aşamada ise işlemin yapılacağı tapu müdürlüğünü seçmeniz gerekiyor. sistem otomatik olarak taşınmazın bağlı bulunduğu tapu müdürlüğünü seçiyor. eğer farklı bir tapu müdürlüğünde işlem yapmak istiyorsanız "işlemi farklı müdürlükte yapmak istiyorum." kutucuğuna onay vererek il ve ilçe seçiyorsunuz. burada bilmeniz gereken şey taşınmazın bağlı bulunduğu müdürlük yerine farklı tapu müdürlüğünde işlem yapıldığında döner sermaye hizmet bedeli, iki katı olarak tahsil edilecek.

bu aşamadan sonra başvuru yapan kişinin iletişim bilgilerinin doğru olup olmadığını onaylıyorsunuz. ve sizden istenen alıcı ve satıcının kimlik numarası, ad soyadı, dask poliçe numarası, satış bedeli (rayiç bedeline dikkat edin) gibi bilgi ve belgeleri sisteme girişini yapıyorsunuz. sonraki aşamalara da onay verdikten sonra web üzerindeki başvuru işlemini tamamlamış oluyorsunuz. ayrıca web tapudaki menüde "yetki işlemleri" bölümü var. bu bölümden taşınmaza ait görüntüleme ve başvuru işlemleri için 3. kişilere yetki de verebiliyorsunuz.

web başvurusu yapıldıktan 1 gün sonra tapu müdürlüğünden satış işleminin işleme alındığına dair bir mesaj geliyor. bilgi ve belgelerde eksik varsa tapu müdürlüğü sizden eksik olan belgeyi web tapu sistemindeki "belge yükle" kısmından yüklemenizi istiyor. belge ve bilgilerinizde herhangi bir sorun, eksik yoksa satış işlemi için tapu müdürlüğünden alıcı ve satıcıya randevu saatinin yazılı olduğu bir bilgilendirme mesajı geliyor. bu mesajın hemen ardından da tapu harcının ödenmesi için tutar bilgisi ve tahsilat numarasını içeren mesaj geliyor. bu sistemin en kötü yanı da bu. mesajı öğleden önce gönderip 1,5-2 saat içinde tapuda olmanız isteniyor. avrupa yakasından anadolu yakasına yani istanbul içerisinde 2 saatte yaka değiştirilemiyor; ama tapu müdürlüğü için bu tabii ki önemli değil. böyle anında randevu verilmesinin sebebi, satış işleminin nakit olmasıyla daha çok ilgili bence. kredi gibi uğraştıran ek süreçler olmadığı için sadece harç ödenip imzalar atılacak.

randevu saatini içeren bu mesaj geldikten sonra satıcı olarak tapu müdürlüğünü arayıp otomatik olarak belirlenen randevu saatini değiştirmek istediğinizi söylüyorsunuz. telefondaki görevli "sizi birkaç saat içinde arayacaklar." diyerek bir kayıt oluşturuyor. ama tabii ki tapu müdürlükleri de bir devlet dairesi olduğu için işlemlerinizin peşinden koşmazsanız süreç hiçbir şekilde ilerlemez. saat 15.30 olduğunda hala sizi arayan soran yoksa tekrardan tapu müdürlüğünü arayıp "bana randevu saati değişikliği için dönüş yapılacaktı; ama mesai bitmek üzere ve arayan soran yok." diyerek talebinizi tekrardan iletin. telefondaki görevli sizden randevu için gün ve saat soracak. imza gününü ve saatini söyleyip randevuyu oluşturduktan sonra bu başvuru süreci tamamlanmış olacak.

tapu öncesinde alıcı tapu harçlarını yatırmış olmalı. ve randevu saatinden yarım saat önce alıcı ve satıcı tapu müdürlüğünde buluşmalı. tapudaki danışmanın önünde bir kiosk var. oraya web tapu üzerinden satış başvurusu yapan kişi, kendi kimlik numarasını girip içeriye bilginin gitmesini sağlıyor. ardından tapu dairesindeki bekleme salonuna geçiyorsunuz. bekleme salonunda alıcıdan taşınmazın satış ücretini almanız gerekiyor. daha doğrusu akit odasına geçmeden satıcı olarak satış bedelinin tamamını (hesaba eft/havale veya elden nakit vs.) almış olmalısınız. ödeme yöntemi olarak güvenli olsun, imzalar atılda para hesaba geçmedi, para sahte çıktı vs. sorunlar olmasın derseniz tapu takas'ı da kullanabilirsiniz. normalde gerçek satış bedeli ne ise sisteme o tutar girilmeli; ama tutar arttıkça tapu harcı da arttığı için pek tavsiye edilmese de sisteme taşınmazın rayiç bedelinden az olmayacak şekilde gerçek satış bedelinin altında tutarlar giriliyor. bu şekilde tapu takas'ı kullanamazsınız. örneğin gerçek satış bedeli olarak 500 bin lira olsun; ama tapu harcı az çıksın diye sisteme 200 bin olarak giriş yaptınız. tapu takas üzerinden 500 bin liralık işlem yapamazsınız. bekleme salonundaki ekranda isminiz ve işleminizin yapılacağı akit masa numarası yazdığında alıcı ve satıcı olarak akit odasına girip tapu çalışanının sorusuna onay verdikten sonra satış için karşılıklı imza atıyorsunuz. satıcı olarak sizin için işlemler bitti denilebilir.

web tapu başvurusu öncesinde dask kesinlikle olmalı dedik; ama burada bir ayrıntı var. dask, taşınmazın üzerineyse hiçbir problem yok. ama dask kişi üzerine yapıldıysa taşınmazın yeni sahibine devredilmeli. eğer devredilemiyorsa (devlet bankasının yaptığı dask devredilirken; özel bankanın yaptığı dask devredilmedi) o poliçe iptal edilip taşınmazın yeni sahibi tarafından kendi adına yeni bir dask poliçesi yaptırmalı. çünkü sizin kapattırdığınız elektriği suyu, taşınmazın yeni sahibi açtırırken dask'a ihtiyaç duyacak. bu işlemi tapudaki imzadan hemen sonra yapmak en mantıklısı. hepsi bir arada halledilmiş olur. bir daha uğraşmış olmazsınız.

alıcı olarak yaz aylarında yaşadığım harç ödeme ve bilgilendirme sorunlarını taşınmazı alan kişi yaşamadı. tapu harcını sorunsuz ödediğini ve bilgilendirme mesajlarının eksiksiz geldiğini söyledi. ama bu otomatik randevu saati kesinlikle bir sorun. web tapu başvurusuna küçük bir takvim ekleyip gün ve saati seçebilme seçeneği getirilmeli. ayrıca yaz aylarında bahsettiğim gibi kimse evini satarken bir ücret vermek istemez. zaten bu masrafları alıcı ödüyor, harçların tek kalem altında birleşmesi süreci daha da kolaylaştırır. genel olarak güzel bir sistem. oradan belge al belge götür gibi koşuşturmaca yok. tapuda sadece imza atılıyor; ama tabii ki sistemin eksiklikleri var.
  • (bkz: #130164842) ek olarak dask ile ilgili bilgi vermek isterim. satılacak gayrimenkulün dask poliçesi yok ise ve dask kesildikten sonra sigortalı değişikliği ile uğraşılmak istenmiyorsa dask poliçesini alıcı adına kestirebilirsiniz. bir sorun yaşanmayacaktır.
  • yapacağınız işi s.keyim hiç mi özenilmez, bir işimiz de düzgün olsun denmez.

geçen hafta da vardı aynı sayısal yazım hatası, farketmemişler bu hafta da var.

--- spoiler ---

1 yılda
    1.500.00 adet
    web tapu işlemi
    gerçekleşmektedir.

--- spoiler ---

1.500.00 diye bir sayısal değer var mı?

bir buçuk milyona giderken yüz elli bin’e mi gitmek istemiş. nedir abi olayınız, hepiniz mi ihl sözel mezunusunuz.

görsel
  • binbeşyüz mü desem bir buçuk milyon mu desem demek istemiş burada şair.
  • üzgünüm düzeltmediniz sayısal değeri.

(bkz: #137264580)

bu hatanızı ölümsüzleştirmek yetmedi bana, artık düzeltmek için uğraşıyorum. haftada bir işim var sizin sitenizle. mail attım artık biri okur diye. düzeltin abi, bir tane 0 koyacaksınız. takıntılı oldum sizin yüzünüzden.

haftaya da düzelmezse kemal kılıçdaroğlu ile kapınıza geliyoruz.

edit: maili geri gönderdiler. otomatik mail. cimer'den yapacaksın başvuruyu diye yazmışlar. e-devlet şifresi ile giriş yapıp yazıyorum dilekçeyi. beni tutuklamanız için daha ne yapabilirim acaba ???

edit: hâlâ düzeltmediler
  • sistemin boktanlığı konusunda ilk entry 2020 yılında girilmiş. 2 yıl sonra da aynı rezalet devam ediyor. düzelen hiçbir şey yok. aynı yavaşlık, aynı "servis zaman aşımına uğramıştır" hatası... hadi şimdi de "sistem bakımdadır" diyor.

ulan üç kuruş az yiyin de doğru düzgün çalışan bir sistem yapın, kendinize sövdürmeyin. millet mal alıp satamıyor.
  • rezil bir sistem.

diyelim malın var.
    satacaksın.
    şu boktan ekonomide zar zor alıcı buldun.

ama dur...
    yıl 2022 oldu ya...
    biz artık her şeyi internetten dijital olarak yapıyoruz ya...

o yüzden önce internetten webtapu'ya girip başvuru yapıyorsun:

"bakın ben evimi/arsamı satmak istiyorum. satıcı şu kişi, alıcı şu kişi. eğer lütuf buyurursanız, biz size müsait bir gününüzde gelip tapu işlemlerimizi yapmak istiyoruz." diyorsunuz.

bu başvurunuza istinaden "biz işlemlerini tamamlayıp sms atacağız, sizi çağıracağız." diyorlar. ama sonra ne arayan var ne sms atan.

webtapu başvurusu yapalı bugün 8 gün oldu. en ufak bir ilerleme yok. mal gibi bekliyoruz. birilerinin şeyinin keyfi gelecek de, bizi çağıracak.

ulan alıcı vaz geçse, benim satışım suya düşse, zararımı kim karşılayacak, hesabını kim verecek?

ulan sizin yapacağınız işe de...
  • diyelim ki başvuru yaptınız, ana sayfada "ödeme bekliyor" olarak görünüyor.

ödeme yapmaya çalıştığınızda ise e-tahsilat no istiyor. ama başvuru takip ekranında öyle bir numara yok.

böyle bir sistem...
  • şu an giriş yapamıyorum adamlar nasıl bir sistem kurmuşlarsa tamamen çözümsüzluk üzerine.
  • kimseye haber vermeden sessiz sedasız güncelleme, düzenleme yapan milletin işini gücünü zora sokan saçma sapan bir site.
hesabın var mı? giriş yap