• web tasarimi
    gorsel tasarim ve enformasyon tasarimindan olusan bi butundur
  • (bkz: wap design)
  • günümüzde bakkal ahmet'in bile yaptığı, word'de yazı yazmaktan onda bir (0.1) level yukarda olan, ederini iki haneli $ ücretleriyle ölçebileceğiniz; lakin hala yurdumuzda bir tane bile kalıcı bir işin ortaya çıkamadığı bir iş alanı... artık kendime web tasarım yapıyorum demek bile utanç kaynağı, onca velet ile aynı kefeye konmamak için demiyorum bile; allah korusun.
  • yapılacaksa profesyonel olarak yapılması gerekli olan, aksi takdirde daha önce belirtilmiş olan sonuçların alınabilmesinin epey bir mümkün olduğu meslek dalı.
    (bkz: asp)
    (bkz: php)
    (bkz: cgi)
    (bkz: python)
    (bkz: perl)
    (bkz: java)
  • (bkz: web kasarım)
  • (bkz: tasarmak)
  • kod yazmaktan öte güçlü bir görsellik anlayışı gerektiren bir iş. bu yüzden wordde yazı yazmakla pek bir ilgisi yok, zira günümüzde dreamweaver gibi programlarla photoshopta yapılan bir arayüz kesilir biçilir linklenir ve şahane web sayfaları çıkartılır ortaya, notepad açıp takır tukur kod yazılan günler geride kalmış gibidir. ha ben demiyorum ki kod yazanlar boşuna yazıyor, tabi ki kod da önemli ama o "mal" diye nitelendirdiğiniz müşteriler ve insanların %99u bir sayfaya baktığında "ulan amma da kod kasmışlardır buna, vay be helal olsun" yerine "ne güzel görünüo lan, pek sevdim" demektedirler, diyeceklerdir de, normaldir.
  • (bkz: webmaster)
  • herhangi bir klavuzdan, manualdan öğrenilemeyecek olan iş dalı. ha iş dalı olması da farz değil ama bir insanın zevki, yeteneği veya yaratıcılığı olmadığı sürece bir adım ileri gidemez sürekli esinlenip birşeyler yapılabilir. üretkenlik adına bir adım ileri bile gidilmez ünlü bir üstat bu konuda tasarımın %75 i yetenektir %25 ise sonradan kazanılma bilgi ile olur demiştir ne güzel demiş. bir mal a ne kadar bilgi verirseniz verin o mal olduğu sürece gördüğünüzde sizi kendine hayran kılacak bir eser üretemez. web tasarımındada durum bundan farklı değildir çok iyi html bilmesi bir insanın bboz olmasını gerektirmez, olamaz, gerektiremez. ama bildiği bilgiler sayesinde güzel birşeyi çok daha güzelleştirebilir bu da bir gerçek.
  • gencligimi feda edip html dilini ogrendikten sonra, dreamweaver ve frontpage in cikmasiyla, bu programlarin yapimcilarini bombalama planlarima ivme kazandiran olusum.
hesabın var mı? giriş yap