şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kod yazmaktan öte güçlü bir görsellik anlayışı gerektiren bir iş. bu yüzden wordde yazı yazmakla pek bir ilgisi yok, zira günümüzde dreamweaver gibi programlarla photoshopta yapılan bir arayüz kesilir biçilir linklenir ve şahane web sayfaları çıkartılır ortaya, notepad açıp takır tukur kod yazılan günler geride kalmış gibidir. ha ben demiyorum ki kod yazanlar boşuna yazıyor, tabi ki kod da önemli ama o "mal" diye nitelendirdiğiniz müşteriler ve insanların %99u bir sayfaya baktığında "ulan amma da kod kasmışlardır buna, vay be helal olsun" yerine "ne güzel görünüo lan, pek sevdim" demektedirler, diyeceklerdir de, normaldir.
 • bu isler o kadar coluk cocugun ellerindedir ki, ornegin kurumsal web tasarim yapiyoruz diyen, ajans oldugunu iddia eden kirlibeyaz adli izmir firmasi daha ulke kodundan bihaber olduklari icin kullandiklari template'de +11 yazan ulke kodunu aynen birakmislar. telefon numaralari +11 0 232 ... seklinde, dusunun artik ne derece profesyoneller.
 • kasap camında dahi yapıldığı yazılan meslek mi, iş mi, hizmet mi, hobi mi anlayamadığım hede. ayağa düştüğü kesin.

  web tasarım yapılır

  - abi bana oradan 1,5kg web tasarım, yağsız olsun.
 • türkiye'de hala tam olarak olmamış, uzun bir süre de olamayacak; girdiğim ilk işimde, önüme hazır bir flash template konarak "al bak bunu editle, şuraya şu resmi koy, şuraya şu yazıyı yaz" denildiği; gelen ilk değil ama ikinci adamların "php nuke diye bişi var, bunu editleyebilir misiniz ki siz?" dedikleri; bazılarının ise "hakkımızda", "ürünlerimiz" gibi bölümlerin web tasarımcı kişi tarafından doldurulacağını düşündükleri; bulunduğum iş yerinden koşa koşa kaçmama neden olmuş zihniyetlerce hala "beşdakkalıkbişibuyau" gibi görülen meslek.

  hazır flash template'ini flash'ı az çok bilen herkes değiştirebilir; php nuke'un theme dosyalarını değiştirip herkes yeni bir tasarım yapabilir. ama bunları yapan kişilerin tasarımcı olduğunu düşünmek mallıktır, dombililiktir. adiliğin poke-topundan fırlamış halidir.

  aferim size. çok güzel düşünmüşünüz. bok yiyin.
 • bootstrap çıktı mertlik bozuldu. hiç bir özgünlüğü olmayan birbirinin kopyası tasarımlar çıkıyor her gün. çak bi bootstrap, koy bi parallax, yapıştır bi yanar dönerli tam ekran slider tamamdır. haa hamburger ikonunu da unutmayalım. olmazsa olmaz.

  ha bir de themeforest var. yalan söylemeyeyim az ekmek yemedim oradan. binlerce template ve wordpress teması sattım fakat bence sektöre çok ağır bir damga vurdu. özellikle kobiler 400-500 liraya hazır şablonlu site yaptırıyor. adam açıyor themeforest'ı, beğendiğini yapalım abi diyor bu kadar.

  siktiniz attınız şu güzelim mesleği amk.
 • web tasarımcı değilim fakat html, phpbb, smf, wordpress, coppermine, php-nuke, joomla ve hazır scriptlerle*** bir zamanlar yakından ilgilendiğim için biraz uğraş sonucunda belli türlerde siteler yapabilirim.* hal böyle olunca da yakın akrabadan, eşten dosttan "bizim şirkete, yurda... site yapabilir misin" şeklinde sorular aldığım zamanlar oluyor. kırmak istemiyorum, o yüzden "bak öyle kaliteli bir site yapamam, profesyonel şirketler var iyi bir şey istiyorsan git onlarla konuş ama şöyle şöyle bir şeyler istersen yapayım, 50-60 bir şeyler verirsin" diyorum.

  yaşadıklarım sonucunda gördüğüm problemlerden birisi fiyatların normal olmasına rağmen işveren* tarafından gayet yüksek olarak algılanıp, "80 liraya yapan var" şeklinde düşünülmesi. profesyonel olarak bu işi yapan sitelerdeki fiyatlar gösterildiğinde* "oha o kadar paraya site mi yapılır" diye tepkiler geliyor.

  diğer problem ise göz boyamanın hakikaten çok önemli olması. siteyi gören adam ilk önce görsel tasarıma bakıyor, tamam görsellik geri planda kalmalı demiyorum ama site altyapısı, kod yazımına harcanan emek, sitenin performansı için harcanan çaba, parayı verenin pek umrunda olmuyor. göze hitap ediyorsa ve istediği 1-2 özellik varsa olmuş deyip geçiyor.

  ben bile kırk yılda bir uğraşıp da, sık sık karşılaştığım "nasıl olsa herkes yapıyor" düşüncesine kıl oluyorken yıllarını web tasarım işine adamış adamların yaptıklarının bu kadar küçük görülmesi web tasarımcıların bende bıraktığı saygıyı bir kez daha artırıyor. iki yıllık mı?
 • gencligimi feda edip html dilini ogrendikten sonra, dreamweaver ve frontpage in cikmasiyla, bu programlarin yapimcilarini bombalama planlarima ivme kazandiran olusum.
 • bu sektörde freelancer iseniz ve ciddi maddi sıkıntılarınız varsa bir iş yerine gittiğinizde ne söylediğinizi anlamayan, eşeğe türkçe öğretmişsinizde hemen arkasından onun beyin seviyesine indirgeyerek anlatmış olsanız dahi anlamayacak olan 3-5 çapulcunun size yapışkan pazarlamacı muamalesi yapan vizyonu dar, yasalardan bi haber olduğu için maliye kapılarına dayandığında köpekler gibi sizi arayıp web sitesi yaptırmak isteyecek sayısız geri kalmış kafayla karşılaşırsınız. o yavşaklardır ki daha siz 2 cümle kurmadan önce sizi kapı dışarı eden. o saatten sonra onlara web sayfası yapıp yapmamak sizin elinizdedir. ya gider bir şirketin götünü yalar ve servet öderler ya da sizden başka bir freelancer bulurlar. amına kodumun şerefsizleri, sanki bana yılın müşterisi amk. o web sayfasını yaptırmadığın için değil, yavşakça davrandığın için hep yerinde sayacaksın, o web sayfasıyla ilgilenmediğin için değil geleceğe adım atacak, pazarını genişletecek vizyonun olmadığı için hep yerinde sayacaksın. rakiplerin ilerleyecek. sen ileriye gitmekte zorlanacaksın. seo konusunda müşterilere dert anlatma durumuna girmiyorum bile. herkes herkesin işini "yeğenimde bunu yarı fiyatına yapıyor" "programı öğrensem bende yaparım" "web tasarım ne ki başka sitelerden kopyala yapıştır" şeklinde değerlendiği için bok gibi bir hal alan bir sektördür web tasarım sektörü. yakalasam o yeğenlerinizi çıktıkları yere geri sokacam zaten.
 • meslek olarak icra edenlere son zamanlarda gittikçe daha çok saygı duymaya başladığım iştir. göründüğünden çok daha zor.