• sütrak ve konvekta ile birlikte en sık karşılaştığımız diğer bir iklimlendirme sistemi markası.
    kamyon şoförleri bu markadan yola çıkarak klimaya robosto derler.
  • tırlarda vardır bu sistemlerden. şoför takımı genelde robusto diye adlandırır. "retardır" okunuşuna "rötarder" diyen abilerimizdir. mazotla çalışan kaloriferdir. dışarısı sıfır dereceyken, içerisini 12-14 derecede tutarsanız 7 saatte yaklaşık 3-4 litre mazot yakar. bu verdiğim değerler yaklaşık değerlerdir.

dışarıdan arabanın kupasına yaklaştığınızda hafif bir cızırdama sesiyle kendini belli eder.

bunu kullanmanın bir avantajı da gece yattınız diyelim. ıslak modellerde, gece boyu motor suyunuz da ısıtılacağından, sabah ilk çalıştırmada motoru ısıtmakla çok uğraşmıyorsunuz. kara kışta motoru fazla rölantide çalıştırmadan yola çıkıyorsunuz. geceden yaktığınız mazotun en azından bir miktarını telafi etmiş oluyorsunuz.
  • tır, kamyon, karavan, otomobil... "araç içinde ısınma" dediğimiz şey, motorun çalışması ile ilintiliydi eskiden. bir tır şoförü, aracını çekti diyelim erzurum'da bir kamyon parkına, uyuyacak takribi 8 saat. aracın içi buz kesiyor motor durunca. işte webasto denilen fantastik cihaz, aracın motoru çalışmıyorken de aracın içini ısıtmaya yarıyor. gürültüsü yok denecek kadar az. mazotla çalışıyor. kabin içinden bir düğmeyle start/stop yapıyor. büyüklüğü de 5 litrelik su bidonu kadar bi şey... ufacık da bir egzoz borusu var... sempatik...
  • soğuk kış sabahlarında arabanıza bindiğiniz anda içersi buz gibidir. webastonun zaman ayarlı ısıtıcıları ile siz arabayı çalıştırmadan yarım saat önce arabanız hamam gibi olur. arabadan hiç inmek istemezssiniz. ne acıdır ki hiç bir yerli arabada görmedim.
    http://www.webasto.net/
  • --- spoiler ---

uzun ve gereksiz bir anı
    --- spoiler ---

uzun zaman once (uniden yeni mezun oldugum donem) bir ilac sirketinin urettigi bir hammaddeyi toptancilara dagitim isi yapiyorum.

erzurum, erzincan, mus, kayseri, sivas, ankara, nevsehir, kirsehir ve nigde benim illerim.
    cogunlukla yem toptancilarini dolasip numune birakiyorum. urettigimiz urun efsane populer bir baska urunun cakmasi ama basarili sayilir. satislar iyi gidiyor.

derken turkiye'de sadece benim bolgede iadeler patliyor. bizim katki maddesi bozuk diye ciftciler iadeye basliyor. dusunuyoruz arastiriyoruz ne yapsakta bulamiyoruz.

en sonunda filipinlerde (ulkeyi hatirlamiyorum salladim) bir laboratuvardan yanit geliyor. "urunleriniz 10 derecenin altinda mi naklediliyor?" diye.

evet abi erzurumda yeri geliyor hava eksi otuz bes! oluyor. o sicaklikta o dandik muhafaza kopugu urunu korumuyor belli ki.

bir gece patronum beni ariyor. "yuvaya don" diyor. fabrikaya gel demenin karizmatik versiyonu bu. neyse donuyorum ankaraya.

benim aracimi degistirmisler t350 ford transit. kucuk bir bolumunu pvc ile ayirip karavan yapmislar. cift webasto var. artik bende otelde degilde ilaclarla yatacakmisim.

basta istifa etmeyi dusunsem de otel parasini cebe atacagimi ogrenince susuyorum. sonra webasto ile seviyeli bir iliskiye basliyorum. kucuk bir oto tv bile var. karavan askim o zaman basliyor. tv cekmiyor ama kurtlar vadisi, behzat c, cicek taksi(saka) sagir oda vs tum bolumleri var.

o cizirr sesi, kuru havasi, disarisi eksi bilmem kac dereceyken iceriyi sicacik yapmasi hala aklimda...

yorgun argin bana gore guvenli bir mahalle arasina cekiyorum. los isikta biraz kitap biraz dizi izleyip disariyi goremedigim bir kabinde uykuya daliyorum. sonra da sabahlari kalkip kendime ceki duzen verip satisa basliyorum.

hala o perisan uykularimi dusunerek uyurum.
  • istanbul'da mahsur kaldığım şu kıyamet kış günü bana şükrettiren firma.

tır kabininde pijama ve battaniye (bakın yorgan değil battaniye) ile terleten şey.
  • dış hava sıcaklığı 0'ın altındayken bile yaklaşık 1 litre mazot ile aracın içini 8 saat hamam gibi sıcak tutabilmektedir.
  • w140 kodlu (bu susurluk kasa var ya kaza yapan) mercedes s serisi'nde opsiyonel olarak sunulan donanım.

ondan sonra 3 kasa daha çıktı, öyle bi özelliğe gözüm çarpmadı. muhtemelen ismi değişmiştir. yani adamlar daha önceki modelde koyduğu donanımı sonra kaldıracak değil ya.

zaten o w140 çığır açan bi modeldi. buzdolabı, webasto, esp, ısıtma, telefon... zamanına göre iyi.

edit: heleberibak pm attı, bu işler aslında sanıldığı kadar masraflı ya da belli bir sınıfa ait değilmiş, mercedes e/c hatta vw golf'te bile opsiyon olarak sunuluyormuş ve yerli malı bile varmış
  • robusto, robosto , bebetto vs... diyerek götünüzden element uydurmayın. tır şoförleri webasto diye yazar, büyük ünlü uyumu uygulayarak vebosto diye de okur.

imza : tır şoförü olan sözlük yazarlarını temsilen malik the entrepreneur.
  • tır şoförleri arasında bebetto olarak da bilinir.
hesabın var mı? giriş yap